החלטתם לשים את הכסף שלכם בבית השקעות כדי שינהלו לכם את הכסף או למטרת מסחר עצמאי? מעולה. אבל איך לבחור בית השקעות ומה חשוב יותר – ניסיון, תשואות, מערכת מסחר מתקדמת או יחס אישי? יצאנו לבדוק.


בחירות הן דבר יחסי. אם נכנסתם למעדניה והתלבטתם בין סוגי הגבינות, סביר להניח שבתוך מספר דקות תצאו עם השלל החוצה. אבל בכל מה שקשור לכסף הגדול שלנו, עושה רושם שההחלטה היא מורכבת הרבה יותר.

בדיוק בגלל זה, רבים מכם שואלים אותנו איך לבחור בית לניהול תיקי השקעות ו"להישאר בחיים". וגם, איך בוחרים בית השקעות או ברוקר לטובת מסחר עצמאי בבורסה.

החשש הגדול שלכם הוא שאתם לא שמים את כספכם על קרן הצבי. כלומר, לא רק בחירת בית השקעות גדול היא חשובה. יש כמה פרמטרים שהופכים בית השקעות לטוב. במילים אחרות, כזה שיגרום לכם להרגיש בטוחים כשאתם שמים את הכסף אצל בית ההשקעות שתבחרו.

אז כמו שהבנתם, הצעד הראשון והחשוב בכל השקעה כזאת הוא לבחור בית השקעות איכותי. הבחירה הזאת יכולה לקבוע את העתיד הכלכלי שלכם ושל משפחתכם.

אז מה בדיוק צריך לדעת לפני שאתם מעבירים את הכסף שלכם לבית השקעות מסוים? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור.

איך לבחור בית השקעות שינהל עבורכם את הכסף?

כשאתם בוחרים בית השקעות, יש כמה פרמטרים חשובים יותר וחשובים פחות. הנה כמה שלא תוכלו לדלג עליהם:

ניסיון

כמו בכל תחום אחר בחיים, תמיד תעדיפו להשקיע את הזמן והכסף שלכם במקום מנוסה, כזה שכבר הוכיח את עצמו.

ישנם בתי השקעות רבים ברחבי המדינה, חלקם נחשבים למובילים כבר עשרות שנים בשוק ההון.

כמעט אף בית השקעות לא יוכל לשרוד שנים רבות בתחום ללא הצלחה מוכחת. בית השקעות ותיק אמור גם להשרות עליכם שקט נפשי.

אם עשרות אלפי לקוחות עושים זאת דרכו, אין שום סיבה שלא תעשו את זה גם.

בנוסף לגודלו של בית ההשקעות, חשוב שיהיו לו מנהלי השקעות ותיקים עם ניסיון והצלחה מוכחים.

אם בית ההשקעות הרוויח בעבר אך ברבעונים האחרונים נמצא בהפסדים, זה יכול להעיד על שינוי מסוים בהרכב המנהלים. אל תתנו לאף אחד "להתגלח" על חשבונכם.

התאמת רמת הסיכון

חסכתם 50 אלף שקל ואתם לא רוצים לסכם את הכסף הזה? יש לכם 200 אלף שקל פנויים בצד? בית ההשקעות יצטרך להתאים את רמת הסיכון למטרות שלכם.

אם שמתם את כספכם אצל מנהל תיקי השקעות וזה הודיע לכם שימצא את הפתרונות עבורכם מבלי לדבר על רמת הסיכון, אתם בבעיה. בבית השקעות איכותי, זה לא יקרה לכם.

מחלקת מחקר

כל בית השקעות מוביל, מחזיק מחלקת מחקר שמורכבת מאנליסטים העוסקים בניתוחי שוק ומנסחים המלצות להשקעה.

בית השקעות איכותי לא יחשוף את ההמלצות הטובות שלו בפומבי, הוא רוצה לשמור על היתרון התחרותי שלו.

מחלקת מחקר מקצועית אמורה להגדיל את הסיכוי לרווח.

בדיקת תשואות כבר ערכתם?

סביר להניח שנתקלתם לאחרונה בפרסומת שמציגה את בית ההשקעות שלגביו אתם מתלבטים כאחד מבתי ההשקעות המובילים בתחום. אבל בסטטיסטיקה כמו בסטטיסטיקה, חשוב לכמת את הנתונים נכון.

ראשית, בדקו מה התשואות של בית ההשקעות שלכם ברמת סיכון ספציפית שאליה אתם מיועדים.

אם בשנה החולפת הוא רשם ירידה של 25% בתיק ברמת סיכון שאמורה להיות זהה לשלכם, אבל הציג את עצמו במקום הראשון, קראו את הכוכבית למטה. יכול להיות שתכניות החיסכון שלו מעולות, אבל לא לילד הזה פיללתם.

בדקו את התשואות בשלוש ובחמש השנים האחרונות של בית ההשקעות. זיהיתם רווח? מעולה, עכשיו בדקו כמה הוא דומיננטי. אם הוא שומר על עקביות, כנראה שאתם בכיוון הנכון.

האם אתה מכיר את מנהל השקעות שלך?

כמו בנושאים רבים אחרים, לקוחות דורשים שירות.

שירות טוב מבית השקעות, זה אומר ערוץ תקשורת ישיר מול מנהל ההשקעות שלך. כלומר, כזה שתוכל להשיג בלחיצת כפתור, ולא מנהל השקעות שיחזור אליך במייל אחרי החג.

לא הייתם רוצים להיתקל בסיטואציה שבה משבר עולמי עומד לפקוד את שוק ההון ומנהל ההשקעות שלכם "עסוק עכשיו". רמת הזמינות שלו חייבים להיות מידית, בזמנים עמוסים כבשגרה. אחרת, עלולה להיווצר לכם בעיה.

מהם דמי הניהול שגובים מכם?

בית השקעות גדול זה נחמד, אבל האם בדקתם כמה דמי ניהול הוא גובה? בתי השקעות רבים נוטים לגבות "מחיר" מופרז מדי וחותכים לכם את הרווח.

דמי הניהול נעים סביב קרוב לאחוז, ועד אחוז וחצי לכל היותר.

אז נכון, מדובר בתשלום זניח לעומת התשואה, אבל הפרש של חצי אחוז בלבד בתיק של 500,000 שקל שווה לכם 2,500 שקל בשנה. לא מעט הא?

לצד זה, אסור לכם לוותר על זמינות ומקצועיות. עדיף בית השקעות שייקח עוד עשירית האחוז בדמי הניהול, אבל יהיה זמין עבורכם. זול, לפעמים, עולה ביוקר.

איך לבחור בית השקעות / ברוקר לטובת מסחר עצמאי?

בית ההשקעות ממש לא חייב לנהל את הכסף שלכם או להחליט עבורכם היכן להשקיע אותו. סוחרים ומשקיעים רבים פותחים חשבון מסחר עצמאי אצל בית השקעות או ברוקר ומנהלים את הכספים שלהם בעצמם.

מסחר עצמאי הוא אופציה טובה עבור סוחרים שמכירים את השוק ויודעים בדיוק היכן הם רוצים להשקיע.

אבל גם אם החלטתם לסחור באופן עצמאי, יש כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב לפני שבוחרים את בית ההשקעות.

עמלות הן חלק מהעסק – בדקו האם בית ההשקעות פוטר אתכם מדמי משמרת והאם יש דמי ניהול, מה גובה העמלות עבור קנייה ומכירה והאם יש פטור מעמלת המרת מט"ח.

מעבר לעמלות, חשוב לבדוק גם את המקצועיות שלו. האם בית ההשקעות נותן לכם נתונים בזמן אמת? (המחירים העדכניים של ניירות ערך בבורסה, לא נתונים בעיכוב).

איזה מערכת מסחר קיימת? האם ש אפליקציה והאם הן מתקדמות ונוחות לתפעול?

 

זכרו, לפני שאתם מקבלים החלטה חובה לבצע בדיקה מקיפה.

אם אתם מחפשים מישהו שינהל עבורכם את ההשקעה עליכם לבדוק את נושא התשואה ודמי הניהול, אבל אל תתפשרו על שירות איכותי ויועצים מקצועיים. לפעמים, הם יוכלו להניב לכם רווח גדול יותר על חשבון דמי הניהול.

אם אתם מתכוונים לסחור באופן עצמאי, חפשו את הגוף שנותן לכם לעשות זאת בעמלות הנמוכות ביותר ותנאי מסחר אידאליים.

הזמן שלכם שווה כסף. בחירה נכונה ומושכלת תוכל להניח לכם לא רק שקט נפשי, אלא הרבה יותר כסף פנוי בכיס.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה