רבים שואלים אותנו איפה להשקיע סכום קטן של כסף, במניות או בהשקעה סולידית יותר? מתברר שהאפשרויות בשוק ההון רחבות. הנה מדריך שיסביר לכם מה האופציות ואיך להשקיע 1000 שקל ויותר


משקיעים מתחילים רבים מפנים אלינו שאלה דומה. "יש לי סכום קטן של כסף", הם כותבים. "אז איך להשקיע 1,000 שקל וצורה חכמה, שתוכל להניב לנו תשואה יפה בטווח הקצר או הארוך?".

אז ראשית, בשוק ההון יש מגוון כלים ואופציות להשקעה בטווח קצר, בינוני או ארוך. כמובן, שלפני שניגשים להשקעה כדאי לקרוא את המאמר הזה.

היינו ממליצים גם לקבל כיצד מידע פרקטי לגבי השקעות באמצעות לימודים במכללה שמתמחה בשוק ההון. כיום, קיימים מגוון של קורסים, אפילו באונליין, שיוכלו לסייע לכם להבין את הכללים הבסיסיים.

ובכל זאת, במאמר הבא ניתן למשקיעים מתחילים, שרוצים להשקיע 1,000 שקל בשוק ההון, את המידע להשקעה כזאת. הנה כמה אופציות טובות להשקעת סכום קטן יחסית בשוק ההון.

ככה תתחילו להשקיע עם חיסכון של 1000 ש"ח בלבד

מה כבר יש לכם להפסיד?

אם אתם יכולים להרשות לעצמכם להניח את הסכום הזה בצד ועדיין לגמור את החודש ולא להיתקל בקשיים, הפתרון האידיאלי הוא מניות.

במקום לשים את הכסף בפיקדון, תוכלו להשקיע 1,000 שקל במניות, עם סיכוי גבוה יותר לתשואה (אבל צריך לקחת בחשבון שגם הסיכון יחסית גבוה). 

מכיוון שהסכום יחסית נמוך, דרך אפליקציות כמו "רובינהוד", למשל, ניתן לרכוש "שברי מניות".

כלומר, אם החלטתם ללכת על מניה של חברה גדולה, לא תהיו חייבים לרכוש אותה בשלמותה. תוכלו לרכוש חלק מ"גוגל", "אפל", "פייסבוק" או "וולמארט" בקלות.

רובינהוד היא אפליקציה של ברוקר בינלאומי, אבל גם חלק מהבנקים המקומיים מאפשרים מסחר בשברי מניות. 

באיזה מניות אפשר להשקיע 1000 שקל?

אם אתם לא רוצים לפתוח חשבון מסחר בגוף שמאפשר מסחר בשברי מניות, בסכום של 1,000 שקל תוכלו לרכוש מניות של חברות קטנות.

אז נכון, מניות של חברות קטנות פחות סחירות מאמזון או טסלה. אבל יחד עם זאת, בסכום כזה תוכלו לקחת את הסיכון ואולי להרוויח לא מעט כסף בעתיד. כל זה, כמובן, בהנחה שיש לכם סבלנות.

חשוב לציין כי מניות של חברות קטנות לעתים מזנקות תוך זמן קצר בשיעורים גבוהים.

לצד הסבלנות, אם עשיתם מחקר כמו שצריך, בחרתם מניה טובה ותהיו עם האצבע על הדופק – תוכלו לממש את הרווח שלכם תוך זמן קצר. כל זה, בהנחה שהמניה שלכם אכן הצליחה להשיג את המטרה.

דוגמא טובה להצלחה של מניות הצמיחה אפשר למצוא בקלות באמצעות מקרה קרן ARK, שהשיגה תשואות מטורפות וגרמה לציבור לנהור אחריה. הקרן השקיעה במניות צמיחה והנהירה אחריה גרמה למניות לעלות עוד יותר. כך, באמצעות השקעה נכונה, אפשר לייצר רווחים נאים, שכנראה לא תוכלו למצוא כמעט באף מקום אחר.

מניות ממש או מדד?

בין השנים 2017-2020, למשל, השיגו מדדי מניות הצמיחה תשואה מטורפת באמצעות הצמיחה שייצרו שש המניות הגדולות שנכללות בתוכו.

מדובר על מניות כמו אמזון, גוגל, פייסבוק, טסלה, מיקרוסופט ואפל. עם רוב השמות ברשימה הזאת מתקשר לכם עם רשימת מניות מסוימת, אתם לא טועים. רובן המניות כאן שייכות לקבוצות מניות פאנג (FAANG).

השורה התחתונה היא שאפשר להשקיע לא רק במניות, אלא גם במדד מנייתי כלשהו באמצעות קרנות שונות, או באמצעות חשיפה חלקית אליו.

רכישת קריפטו

מטבעות קריפטו, כמו ביטקוין, אתריום ואחרים, אתם לא חייבים לרכוש במלואם. באמצעות גופים המאפשרים מסחר בקריפטו, תוכלו גם כן לרכוש חלקי מטבע. 

החלטתם לרכוש אתריום והמטבע עלה למחיר גבוה יותר מהסכום שרכשתם אותו? תוכלו לרכוש את החלק היחסי במטבע. כמובן שהנושא כרוך בעמלה ותאלצו להיפרד מכמה דולרים בדרך.

במקרה כזה, היינו מציעים לכם לשקול לרכוש מטבעות קריפטו עם פוטנציאל גבוה, כאלה שעדיין נסחרים תמורת כמה סנט או דולר. במקרה הזה, קפיצה בערך במטבע יכולה להניב לכם רווח דמיוני. 

תמיד תוכלו להיזכר בביטקוין, זה שבתחילת שנות האלפיים עוד לא היה קיים ומאוחר יותר יכולתם לרכוש בדולר אחד יותר מ-1,000 מטבעות. היום, יכולתם לרכוש בעזרת השקעה של מאות שקלים בודדים כמה בתים במדינת ישראל, וכנראה שגם היה נשאר לכם עודף.

פיקדון? רק אם אתם ממש זקוקים לכסף

אם אתם רוצים לשמור על הכסף שלכם ולקבל ריבית מזערית, כלומר לשים את הכסף בצד, פיקדון זאת כנראה האופציה העדיפה בשבילכם להשקיע 1000 שקל.

הריבית, במקרה הזה, משתנה ככל שאורך חיי הפיקדון יהיו גבוהים יותר. 

לקחתם פיקדון לחמש שנים עם אופציית יציאה כל שנה? תקבלו ריבית גבוהה יותר מאשר בפקדון שאותו תוכלו למשוך אחת לשבוע או אחת לחודש.

אם אתם מרגישים שתהיו זקוקים לכסף הזה בקרוב, האופציה של פקדון קצר מועד (פק"ם) תהיה טובה יותר עבורכם. כך או כך, הריבית לעומת ההשקעה בשוק ההון, היא כמעט אפסית.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה