קיבלתם מניות בירושה? הן שכבו חודשים או שנים בחשבון ושכחתם מקיומן? יש לכם מניות אבל אתם לא זוכרים היכן הן נמצאות? הגיע הזמן לאתר ולמכור אותן. ולא פחות חשוב: איך מוכרים מניות בשורט? מדריך

sell buy

נו, מצאתם אותן? מסחר במניות


אם אתם מחזיקים במניות ולא ממש יודעים איך למכור אותן, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לבדוק היכן הן נמצאות. בין אם קיבלתם אותן בירושה, ממקום העבודה, או שהן "שכבו" מספר שנים בחשבון שלכם והגיע הזמן למכור – ממש לא משנה הסיבה – את המניות שלכם תוכלו למכור באחת מהדרכים הבאות.

תחילה: זוכרים היכן השארתם אותן?

אז לפני שאתם חושבים איך למכור מניות, צריך לברר איפה הן נמצאות. אם הן נמצאות בבנק שלכם או של מי שהוריש לכם אותן, פשוט צלצלו וערכו בירור. פעמים רבות תגלו שהמניות נמצאות ללא מעקב והצטבר לא מעט רווח (או הפסד), כך שנקיטת פעולה מהירה חשובה מאוד בסיפור הזה.

אם הן לא נמצאות בבנק, ייתכן מאוד שבית השקעות מטפל בהן. אפשרות נוספת: השקעתם אותן בעבר דרך פלטפורמת מסחר. תוכלו לחזור לשם כדי למכור את מה שנשאר בחשבון או חלק ממנו, בצורה קלה ופשוטה.

אז מה הדרך הטובה ביותר למכור מניות?

בגדול, אם יש לך חשבון מקוון, הכי קל למכור. יחד עם זאת, רבים מגדירים אותה כדרך לא הכי חכמה לעשות זאת. 

אם תוכל למכור מניות בצורה מקוונת בעצמך, זאת כנראה הדרך הטובה ביותר. חשוב לדעת: אסור שהקלות באופן מכירת המניות תבוא על חשבון קבלת החלטות טובה. תהיו בטוחים כאשר אתם מבצעים מהלך מכירת מניות, במיוחד אם מדובר בהרבה כסף.

אז איך מוכרים מניות ומרוויחים מזה כסף?

אחת האפשרויות הפופולריות אצל משקיעים היא להרוויח ממניה – אבל דווקא כשהיא יורדת. אנשים רבים לא מכירים את האפשרות הזאת, אבל לא בטוח שהיא פחות טובה מאשר להרוויח ממניות שנמצאות בנסיקה.

שורט היא שיטת מסחר. משקיעים מנצלים את העובדה שהמחיר של מניה מסוימת יורד כדי להרוויח. לכן, SHORT מכונה גם מכירה בחסר. ככל שהמניה תרד או תתרסק, כך תרוויחו יותר כסף.

אבל רגע, אתם בוודאי שואלים. איך אפשר בכלל למכור מניות אם אתם לא מחזיקים בהן? התשובה היא פשוטה. חבר הבורסה שמלווה אתכם, בין אם זה בית השקעות, בנק או כל גורם אחר – מלווה לכם את המניות ועליכם להשיב לו אותן בסוף העסקה. כלומר, ללא קשר לשוויה.

קחו דוגמא: נניח וביצעתם פקודת שורט למניית פייסבוק, שמחירה עמד על 210 דולר. המשמעות היא שאותו חבר בורסה הלווה לכם את המניה כדי שתוכלו למכור אותה, אך הוא מצפה לקבל אותה בחזרה. מכיוון שבמהלך כזה אתם צופים שמחיר המניה יירד, איך תוכלו להרוויח?

אם המחיר של מניית פייסבוק ירד ל-180 דולר, תוכלו להחליט האם אתם צופים ירידה נוספת או לקנות אותה במחיר הנקוב. נניח שהחלטנו לרכוש אותה, תוכלו לעשות זאת ולהחזיר את אותה מניה לחבר הבורסה עם רווח של 30 דולר למניה. בהנחה שקיבלתם ממנו 100 מניות, הרווח יהיה 3,000 דולר.

מה קורה כשהמחיר עולה?

מצד שני, אם מחיר המניה עלה ל-220 דולר, תצטרכו להחזיר את ההפרש. לכן, אם אתם רוצים להרוויח ממכירה בשורט, עליכם להיות בעלי ידע וניסיון בשוק ההון ולהבין בדיוק מה אתם עושים.

עסקה לא נכונה בשורט יכולה לגרום לכם להפסיד לא מעט כסף אם המניה תעלה בצורה משמעותית, או אם רכשתם כמות גדולה של מניות שעלו, אפילו עליה מינורית יחסית, תוך זמן קצר.

אבל את כל זה, כמובן, תוכלו לעשות רק אחרי שאיתרתם אותן.

איך מוכרים מניות בחינם?

יש פלטפורמות מסחר מקוונות, כמו רובינהוד, שמאפשרות מסחר ללא עמלות ברוב המניות. גם קרנות סל נמכרות ללא עמלה. חשוב לדעת שהם לא עובדים באמת בחינם, אבל לא על חשבונך – אלא באמצעות השאלת המניות שלך לטובת משקיעים שמוכרים בשורט.

מצאתם את המניות, מה עכשיו?

זה תלוי. אם הן נמצאות בבנק, תוכלו למכור את המניות על ידי פנייה ליועץ ההשקעות. המניות נמצאות בבית השקעות? טלפון אחד לשירות לקוחות או לחדר מסחר ומסדרים לכם גישה לחשבון שלכם או שינחו אתכם איך למכור את המניות בקלות.

שאלה נוספת שעולה היא מדוע אתם בכלל רוצים למכור את המניות שלכם: האם המטרה היא לקבל את הכסף שמושקע בחשבון לצורך אישי או על מנת לייצר רווח נוסף באמצעות שורט (מכירה בחסר) כפי שהסברנו קודם?

בינתיים, בוא נבדוק מה קורה אם הכסף שלכם נמצא פלטפורמת מסחר באינטרנט. סביר להניח שאם היו בידכם מניות בעבר ושכחתם מהן, תוכלו לאתר אותן בקלות ואז למכור באמצעות חלק מפקודות המסחר שלכם.

איזה פקודות קיימות?

פקודות מסחר (תוכלו לקרוא עליהן בהרחבה גם כאן) יוכלו לבצע עבורך את המכירה במחיר השוק המקובל, או כזה שייעדת למכירה. כך למשל, במסחר בבורסה קיימת פקודת לימיט (LIMIT) שמאפשרת למוכר להגדיר מחיר יעד ספציפי שבו יוכל למכור (גם לקנות, אגב). כשהמחיר לא יגיע לרמה הזו, המסחר על אותה מניה יישאר פתוח. העסקה לא תתבצע כל עוד היעד שהגדרת לא יתממש.

למשל: החלטתם למכור 100 מניות של חברה מסוימת תמורת 1,000 דולר ליחידה. המחיר זינק ל-993 דולר אבל מעולם לא חצה את הרף שהגדרתם. המכירה לא תתבצע. חשוב לדעת שיש פקודות שכוחן יפה לאותו יום ואם לא נמכרו עד סוף יום המסחר, הן בטלות.

חשוב לדעת שלעתים לא תתבצע מכירה של כל המניות אלא רק של חלקן. הסיבה לכך היא שלא כל המניות תמיד זמינות באותו מחיר (למשל: הייתה דרישה לרכישת 80 מניות, נניח, מהמניות במחיר הזה. 20 מניות יישארו ברשותכם).

אפשר להגדיר מראש פעולה שתהיה תקפה לזמן קצר או לבטל אותה. אבל אם אתה רוצה שהפעולה תהיה בתוקף ליותר מיממה אחרת, תוכל לקבוע יעד לביטול או להציב תנאים לפעולה, כמו בפקודת סטופ לוס (STOP LOSS).

אבל לפני זה, יש עוד פקודת לימיט שעליכם להכיר: סטופ לימיט. במקרה הזה, מדובר בפקודת לימיט עליה קראנו קודם עם תוספת: היא מתבצעת בטריגר מסוים. כששער המניה עולה, יורד או שווה לערך שהגדרתם מראש בפקודה.

למשל, נניח שרציתם לרכוש מניה ב-50 דולר. מחיר הסטופ יהיה זה שאתם רוצים שבו הפקודה תהיה משודרת לבורסה (נניח 49 דולר). מחיר הלימיט יהיה המינימלי שבו תהיו מוכרים למכור – 48 דולר למשל. במקרה הזה, לא תמכרו אף מניה בפחות מ-48 דולר.

איך מוכרים מניות בזמן המתאים? 

יש עוד פקודות שמטרתן לוודא את זה. פקודת מרקט, בטח שמעתם עליה, מנוגדת לפקודת לימיט. היא מגבילה את המחיר שבו תמכרו את המניה, בזמן המתאים ביותר עבורכם.

כלומר – מכירת מניות בלי תזמון או קביעת המחיר, אלא רכישה במחיר הנוכחי. מחיר השוק. למה? זה כי אתם חייבים את הכסף באופן זמין. הבעיה היא שהמחיר לעתים נמוך מאוד ולכן משקיעים רבים לא רוצים לקחת סיכון וקובעים מחיר יעד מראש.

בדיוק בשביל זה קיימת פקודת סטופ לוס, אותה הזכרנו קודם. היא מיועדת עבור אלה שלא יודעים תמיד איך לצאת מעסקה בזמן הנכון. ההפסד שלכם הולך וגדל ואתם לא יודעים לעצור אותו? בדיוק בגלל זה קובעים "פקודת הגנה". היא סוגרת את העסקה בהפסד ידוע מראש. כלומר, להחליט מה המחיר הנמוך ביותר שבו היו מעוניינים למכור.

ויש עוד: פקודת OCO מאפשרת לשלב שתי פקודות מקבילות. פקודת טריילינג (trailing) מתוחכמת ובה מחיר הטריגר משתנה. תוכלו לבחור שמניה תימכר אוטומטית כשתרד או תעלה באחוז מסוים או בסכום מסוים מהשער. 

ויש אפילו פעולה הפוכה לסטופ לימיט, שבה תוכלו לבצע מכירה כשמניה שלכם תגיע לרווח של אחוזים מסוימים, או למחיר מסוים. לפקודה הזאת קוראים טייק פרופיט (take profit).

בעזרת כל הפקודות האלה, תוכלו למכור מניות בצורה הטובה ביותר.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה