זה לא סוד שטראמפ ופוטין לא מחבבים אחד את השני (בלשון המעטה) והמתיחות בין רוסיה לארה"ב היא כבר דבר שבשגרה.

במירוץ הנשיאות האחרון, כשטראמפ והילרי התמודדו ראש בראש והראשון ניצח בסוף, צצו כל מיני ספקולציות על כך שרוסיה התערבה בבחירות ו"עזרה" לטראמפ לנצח. למעשה, שירות המודיעין בארצות הברית הגיעה למסקנה ברורה כי רוסיה העלתה קמפיינים מכפישים נגד הילרי קלינטון וקמפיינים נוספים נגד הדמוקרטיה במידה למען אותה המטרה אך כרגע זה נראה שפוטין הימר לא נכון בבחירה שלו.

מלחמה בתקשורת או מלחמה אמתית?

טראמפ מאוד אוהב את אפליקציית המסרים "טוויטר" והוא מקפיד להעביר את העמדות שלו באמצעות ציוצים כמעט כל הזמן.

הציוץ האחרון של נשיא ארה"ב ברקע להתחממות בגזרה הסורית הייתה: "רוסיה הבטיחה ליירט כל טיל שנורה לעבר סוריה. התכונני רוסיה, כי הם יבואו אחד אחרי השני, חדשים וחכמים יותר! אל תהי שותפה למדינת המרצחים (סוריה) שהורגת אנשים בגז ונהנית מזה!".

ציוץ זה שוגר לאחר שהתברר כי אסד משתמש בנשק כימי במלחמתו מול המורדים במדינה. רוסיה, שותפה ותיקה של אסד ועזר כנגדו בכל הקשור למלחמה במדינה השכנה שלנו, מיהרה לעמוד לצדו והודיעה שתגן על המדינה מהתקפות כאלו ואחרות במידת הצורך ומצידה כבר הספיקה להגיב לציוץ. שר החוץ הרוסי התבטא ואמר ש"טילים חכמים צריכים לפגוע בטרוריסטים, לא במדינות נורמטיביות". הגישה התוקפנית של ארה"ב כלפי רוסיה גרמה לתנודתיות גבוהה במדדים המובילים בארה"ב, ברוסיה וגם בשאר העולם.

טילים נגד טילים, והמדדים משתוללים

לאחרונה ממשלת ארה"ב החליטה להטיל סנקציות על בכירים בממשלה הרוסית ואנשי עסקים בטענה שרוסיה עוסקת במגוון פעילויות זדוניות ואספקת נשק במטרה לשרת את אותם האוליגרכים. בתגובה המדד הרוסי צנח ב 10% והרובל התרסק בכ 3% אל מול הדולר.

המתיחות בין שתי המדינות עשויה לגרור בסופו של דבר לשני מצבים. המצב הראשון הוא שחשש המשקיעים יתממש ותפרוץ מלחמה בין שתי המדינות. במקרה כזה, יכול מאוד להיות שנראה את המדדים ממשיכים בירידות בעקבות פאניקה נוספת מצד המשקיעים. במקרה בו היחסים לפתע יתחילו להבריא נוכל לפתע לראות את המדדים עוברים לעליות חדות.

התנודתיות בימים אלו מאוד מורגשת ובזמן כתיבת מילים אלו המדד הרוסי מחק ירידות של כמה אחוזים בודדים ועבר לעליות. סוחרים ומשקיעים שהצליחו לחוש בהזדמנות שנוצרה כתוצאה מהירידה החדה במדד יכלו ליצר תשואה נאה מאוד בשעה אחת.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה