מה זה "בלאק פריידי", למה בכל העולם מחכים שהוא יגיע, מדוע חברות האונליין מתרגשות ממנו וכמה המבצעים והטירוף סביבו ישפיעו על המניות שלכם, אם בכלל? מיוחד לקראת חגיגת הקניות הבאה שלכם: כל הפרטים על הטירוף הזה

ככה ה"בלאק פריידי" (black friday) משפיע על מחיר המניות שלכם


ה"בלאק פריידי" (BLACK FRIDAY) הוא אחד הימים היחידים בשנה שמחכים להם כדי לעשות קניות אונליין. המחירים יורדים, המבצעים נוצצים ותאגידי האינטרנט חוגגים כשהם רואים את המספרים עולים ועולים.

התוצאה? כללי המסחר משתנים, המניות של חלק מהחברות מרקיעות לשחקים בימים אלה. רוצים להצטרף לחגיגה? בדיוק בשל כך, אספנו עבורכם את המניות שיכולות לככב אחרי הבלאק פריידי הקרוב.

השנה, אגב, הוא יחול בתאריך ה-26 בנובמבר.

מה זה בלאק פריידי?

בלאק פריידי, או בעברית "יום שישי השחור", הוא כינוי לאותו יום שפותח את עונת השופינג בארצות הברית. היום הזה מתרחש בזמן קבוע במהלך השנה – בין חג ההודיה לחג המולד.

בלאק פריידי חל כמובן ביום שישי. זה קורה בשבוע הרביעי בחודש נובמבר, כלומר מיד לאחר חג ההודיה. בארצות הברית מוגדר היום הזה כמי ששובר שיאי צרכנות ברחבי המדינה.

מקור השם התקבל אי שם במאה העשרים. בימי שישי היה עומס בלתי רגיל בחנויות. הסברה היא כי הוא נלקח מן הביטוי האמריקאי "in the black", שבא לתאר רווח. 

בחשבונאות, נהוג כי מספר חיוביים נכתבים בשחור ושליליים באדום. זה עוד נתון שמסביר למה הוצמדה המילה "שחור" לאותו יום שישי. פשוט – הרווחים של החנויות גדולים הרבה יותר.

מה שיכול להצביע על הטירוף ביום זה הוא אותו אירוע משנת 2008, בו נהרג עובד ועוד ארבעה נפצעו בחנות וול מארט בניו יורק. זה קרה כי ההמונים הסתערו עליה.

לא פעם במהלך ההיסטוריה נרשמה היסטריה והמונים פרצו לחנויות כדי לממש את המבצעים לפני כולם.

כיום, יותר אנשים עוברים לחנויות האי-קומרס ורוכשים אונליין, מה שמצמצם (אך לא מונע) את רמת הבהלה בקניונים.

הבלאק פריידי רושם היסטריה מסוימת גם בישראל. חנויות רבות מורידות מחירים. יש מי שאומר שבהשוואה לארצות הברית, המחירים בישראל גבוהים גם ביום זה. 

אחרים טענו כי המוצרים שנמכרים ביום ההנחות אינם מבוקשים ולכן החנויות מנצלות את האירוע כדי להיפטר ממוצרים לא מבוקשים וליהנות מרווחים משמעותיים.

איך השפיע הבלאק פריידי על מחירי מניות בעבר?

מי שחשב שהקורונה תעצור את הבלאק פריידי באותה שנה בלתי נשכחת, 2020, טעה. על פי נתונים שפורסמו, המכירות בחג הצרכנות עלו ב-22 אחוז בהשוואה לשנת 2019. 5.1 מיליארד דולר, לא פחות – זה מה שבזבזו האמריקאים בניסיון למצוא מוצרים בהנחה.

אין צורך בעובדות היסטוריות ישנות שיסבירו לכם כמה הבלאק פריידי יעיל עבור חברות רבות, גם בשנת הקורונה, 2020, הבלאק פריידי הקפיץ את השוק.

המדדים המובילים עלו כולם בשיעורים של עד כאחוז, המניות שפרצו רמות היסטוריות בימים אלה הן של החברות שמובילות את השוק.

אבל יש גם דוגמאות הפוכות;

בשנת 2018 התרסקה מניית ענקית הקמעונאות "אסוס" (לא ענקית התוכנה, אלא הבריטית המוכרת שמוכרת בגדים) לאחר פרסום הדוחות. היא ירדה בשיעור של 40 אחוז בלונדון בעקבות הורדת התחזיות. למה? כי החברה צפתה עלייה מתונה יותר בהכנסות לעומת השנה הקודמת.

מתברר כי חודש נובמבר טרף את הקלפים. החברה מכרה בו ב-656 מילון ליש"ט בלבד, 14 אחוז יותר מהרבעון המקביל אשתקד, אך נמוך ממה שצפתה. אז נכון, זה לא היה אחד המשברים הגדולים בשוק ההון והחברה התאוששה ממנו, אבל עדיין – היה מדובר בקריסה לא פשוטה.

הימים שבהם החברה יצאה במבצעים מטורפים ובכל זאת לא עמדה בציפיות, הביאו את השורה התחתונה: המשקיעים ברחו.

אם בעבר היו הפלאיירים שמודלפים לרשת המקור לרוכשים הנלהבים, כיום יש להם תאווה לרכישות באונליין. 

איזה מניות יכולות לקפוץ אחרי פרסום תוצאות המכירות?

על פי נתוני השנים האחרונות, הקטגוריות הנמכרות ביותר בעולם בימי חגי הקניות הן: צעצועים, אופנה, מוצרים לבית, מוצרי בריאות וגם מוצרי טיפוח אישי.

כיום, חברות האי-קומרס נמצאות בדרך כלל בראש טבלת המניות המובילות בעת הזו.

בלאק פריידי

איפה זה תופס אתכם? מבצעי בלאק פריידי בארה"ב | צילום: CardMapr

מניית אמזון (סימול: AMZN)

אמזון הוכיחה שהיא מסוגלת לקצר את התורים הארוכים בקניונים ולגרום לאנשים לרכוש מוצרים באמצעות כפתור, וזה גם היתרון הגדול שלה.

בשנת 2019 הודיעה החברה כי הלקוחות בכל העולם קנו יותר צעצועים במהלך הסייבר מאנדיי והבלאק פריידיי מאשר בכל שנה אחרת.

מותגים כמו הפרוזן, סטאר וורס ועוד הפכו את השוק וגרמו לחברה להגיע לרווחי שיא.

על פי הפרסומים, באותה שנה הזמינו לקוחות אמזון בשני החגים יותר מ-25 מיליון פריטים. זה נשמע דמיוני, אבל אלה נתונים אמיתיים לגמרי. פלא שהמסחר בבורסה האמריקאית השתנה מקצה לקצה באותו יום?

איביי (סימול: EBAY)

הבלאק פרידיי נחשב לחם מאוד בחברה, משום שהיא מציעה מגוון גדול של מבצעים באתר שלה. על פי הנתונים מהשנים האחרונות, אתר EBAY צומח בהדרגה בימי המסחר הפופולריים, מה שהלך וגדל בתקופת הקורונה.

טיפ לרוכשים: בישראל משלמים מסים החל מייבוא מוצרים מעל 75 דולר. אם אתם עוברים את הסכום הזה, כדאי לדעת שתשלמו מס. EBAY מאפשרת לכם להשתמש במחשבון המס שלה, כדי לדעת תוך מספר שניות בכמה תחויבו, אם בכלל.

נכון לנובמבר 2021, המניה הזאת נסקה ב-150 אחוז בשלוש שנים וב-50 אחוז מתחילת השנה הזו.

צריכים עוד סיבות לאופטימיות? 

עליבאבא (סימול: BABA)

עליבאבא לא עברה שנה טובה במיוחד. המניה שלה צנחה בכ-30 אחוז ואולי זאת הזדמנות קניה נהדרת.

הבלאק פרידיי הוא מקום לאופטימיות. רבים יזמינו מוצרים מקוונים דרך החברה.

עליבאבא ידועה בחגיגה שהיא מנהלת ביום הרווחים הסיני. אבל גם הערב הזה הוא מקור לאופטימיות עבור משקיעים. נכון, בשנים האחרונות הצטרפו אליה שחקנים רבים לשוק.

מצד שני, החברה שרכבה בתחילת דרכה על גל המכירות בימי החגים עשויה לפצות את המשקיעים עם העלייה הצפויה במכירות בימים אלה.

אם זה ישתלם? ימים יגידו.

אסוס – לונדון (סימול: ASOS)

אז נכון, טראומת 2018 עדיין מהדהדת אצל ענקית הקמעונאות הבריטית, אבל חשוב לזכור שזאת הייתה הצניחה הגדולה ביותר אחרי 4 וחצי שנים. 

הסיפור שלה החל עם הידרדרות מצבן של חנויות הרחוב בבריטניה ונמשך עד לקריסה הגדולה.

האופטימיות גדלה בעיקר בשל הכמות ההולכת וגדלה של אנשים שמעדיפים לרכוש בגדים ומוצרי אופנה באינטרנט. בבלאק פרידיי, הרכישות גבוהות פי כמה מיום רגיל ולכן ישנה אפשרות כי המניה תטפס, גם אם זה יקרה באופן חד פעמי – בעקבות המכירות באותו יום שישי.

בוקינג (סימול: BKNG)

בוקינג מציעה מגוון של הנחות ליעדים בכל העולם. ביום ה-26 בנובמבר, ההנחות יגדלו משמעותית.

על פי נתונים באתר שלה, המבצעים יופיעו באתר כמה ימים קודם. הגולשים יוכלו לבחור מקום אירוח ולקבל מחיר מוזל עד סוף השנה – כלומר עד 31 בדצמבר.

באתר צוין כי על פי מחקר שבוצע 43 אחוז מהמטיילים הישראלים דיווחו שהם מתכוננים לחופשה בתוך המדינה שלהם. 30 אחוז מתכוונים לנסוע ליעד שכבר שהו בו. 52 אחוז הצביעו כי הם מחפשים חוויות יוצאות דופן ויחפשו חופשה במקומות כפריים.

לא משנה באיזה חופשה הם יבחרו, בחברה צופים עלייה משמעותית בעקבות מבצעי הבלאק.

כל זה עשוי להשתלם גם למשקיעים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה