מי היה ברני מיידוף? מדוע הונאת פונזי הפכה לגדולה ביותר מאז ומעולם? סיפור החיים של איש העסקים והברוקר היהודי שהסתבך ומת בכלא הפך לאחד המפורסמים בהיסטוריה. הנה הסיפור המלא

ברני מיידוף

נשפט ל-150 שנה, יצא בארון. מיידוף (צילום מסך: יוטיוב. מתוך כתבת CNBC)


ברני מיידוף, שנפטר בחודש אפריל 2021 בגיל 82, היה ברוקר ואיש עסקים יהודי, שמוכר בעקבות "הונאת פונזי". מדובר בהונאה הגדולה ביותר שנחשפה מאז ומעולם, בעקבותיה נשפט ל-150 שנה בכלא. הוא נפטר כעבור 12 שנה בלבד מאז כניסתו לשם. 

מיידוף שימש כיו"ר החברה למסחר בני"ע שהייתה קרויה על שמו, אבל גם שימש כיו"ר הדירקטוריון של בורסת הנאסד"ק. מעצרו התרחש בשנת 2008 והוא הורשע בעקבות הונאת כספים בהיקף עצום של כ-65 מיליארד דולר.

כארבע שנים לפני מותו, יצא בבתי הקולנוע סרט בשם "אשף השקרים", אותו יצרה חברת HBO. הוא סיפר את סיפור ההונאה של מיידוף ואת הרגעים שלאחר חשיפת הסיפור. רוברט דה נירו גילם אז את דמותו.

חיים אישיים והאסון המשפחתי

מיידוף נולד בניו יורק ומכאן גם אזרחותו האמריקאית. הוריו הם יהודים יוצאי אירופה. אביו היה ברוקר. מיידוף היה השני מבין 3 ילדים. הוא למד מדעי המדינה באוניברסיטה ובגיל 22 בלבד הקים חברת מסחר בעזרת הון עצמי של אלפי דולרים בודדים. החברה הייתה מאלה שייסדו את הנאסד"ק.

במקביל להיותו פילנתרופ שתורם כספים רבים, הונאת הענק שבה היה מעורב גרמה לאסון נוסף – בן אחד התאבד אחרי מעצרו והשני חלה במחלת הסרטן, הבריא וכעבור מספר שנים, ב-2014, הוא גם נפטר. לאחר מותו, גם אחותו של מיידוף ובעלה, תושבי פלורידה, נמצאו מתים בביתם. המשטרה חקרה אז חשד לרצח והתאבדות.

אגב, עוד לפני שנפטר בכלא, מיידוף ביקש שחרור מוקדם וסורב. לטענתו, נותרו לו עוד 18 חודשים בלבד לחיות. הוא טען בפני הנהלת בית הכלא שהוא סובל מאי ספיקת כליות סופנית וכי הוא סובל ממחלות נוספות. 

עו"ד ברנדון סמפל, שייצג אותו אז, טען כי הוא סובל "מאי-ספיקת כליות כרונית שהתפתחה למחלה סופנית". לכן, הוא ביקש ש"בית המשפט ירחם עליו". בנוסף, מיידוף טען כי הוא סובל ממחלת לב ולחץ דם גבוה ובנוסף – מחרדה. הוא אכן אושפז בהמשך, אך לא שוחרר מעולם.

כיצד בוצעה הונאת פונזי?

על פי הפרסומים, מיידוף ניהל קרן גידור פיקטיבית. היא הבטיחה רווחים גבוהים יחסית, כ-10 אחוז בשנה, עבור מי שישקיע כספים לטווח קצר. בשנת 2008, עת פרץ המשבר הפיננסי, המשקיעים דרשו את כספם אך מיידוף לא יכל לשלם והחברה התמוטטה. 

ההערכה היא כי מיידוף הונה בסכום של 50-65 מיליארד דולר (פרסומים מאוחרים יותר טענו כי הונה ב-20 מיליארד דולר "בלבד"). בין ה"נעקצים" היו בנקים באירופה, משקיעים פרטיים, ארגוני צדקה בניהם יד שרה, נשות הדסה ועוד, כמו אוניברסיטאות מישראל.

לאחר מעצרו, מיידוף נשפט והודה ב-11 סעיפים, לרבות הלבנת הון, הונאה ועדות שקר. לאחר המשפט חולטו כל נכסיו, כ-180 מיליון דולר. הוא נשפט ל-150 שנה בכלא.

כדי ללמוד עוד על הפרשה עצמה ועל הדרך בה הושבו חלק מהכספים, אפשר להיכנס לאתר כונס הנכסים של מיידוף.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

אילון מאסק ביטל את עסקת טוויטר. למה זה קרה?

קטי ווד (Cathie Wood)

ג'ורג' סורוס (George Soros)

וורן באפט (Warren Buffett)

WhatsApp זמינים לכל שאלה