בתי השקעות

בתי השקעות הם גופים פיננסיים המתעסקים בהשקעות בשוק ההון. בעצם גופים אלו משמשים כמתווך בין המשקיע אשר מפקיד באחריותם את סכום הכסף לצורך ההשקעה לבין שוק ההון. בתי השקעות מתאימים מאוד עבור משקיעים שיש בידם סכום כסף פנוי להשקעה, אך הם חסרי ידע הדרוש לצורך השקעות בשוק ההון או חסרי זמן. בתי ההשקעות מציעים ללקוח צוות מקצועי המנתח ובוחר עבורם את ההשקעות וכך מנהלים עבור הלקוח את תיק ההשקעות. המודל העסקי של בתי ההשקעות הוא גביית עמלות על השירות שהם מעניקים.

למעשה בתי השקעות מעניקים מגוון שירותים ומוצרים פיננסיים ולא רק ניהול תיקי השקעות, כמו למשל: ייעוץ לגבי מסחר, חיתום וגיוס הון, ניהול קרנות השתלמות, תעודות סל, אופציות ועוד.

השקעה חכמה בשוק ההון דורשת ידע והבנה, כמו גם זמן רב הדרוש לצורך ניתוח השוק ואפשרויות ההשקעה. לא כל אחד מבין בזה ולא לכל אחד יש את הזמן הנדרש לצורך ביצוע ניתוחים ותחזיות, כאן נכנסים בתי ההשקעות לתמונה.

איך לבחור בתי השקעות?

בישראל פועלים מספר בתי השקעות, כמו תמיד כל בית השקעות טוען שהוא הטוב והמתאים ביותר לניהול תיק ההשקעות שלכם. לפני שאתם מפקידים את כספכם בנאמנות בית ההשקעות, חשוב שתבדקו את האפשרויות השונות שעומדות בפניכםישנם בתי השקעות רבים. אז כיצד בעצם בוחרים בחברה הנכונה ?

להלן כמה נקודות שצריך לקחת בחשבון כאשר מחפשים בית השקעות:

  1. בית השקעות ותיק ויציבלא מומלץ להפקיד את כספכם בידי בית השקעות חדש עם גב כלכלי חלש. מומלץ להעדיף בתי השקעות חזקים ויציבים. אינדיקציה טובה ליציבותו של בית ההשקעות היא פרק הזמן בו הוא פועל ומעניק שירות ניהול תיקים. העדיפו בתי השקעות הפעילים בשוק ההון שנים רבות, זהו סימן ליציבות.
  2. מנהל ההשקעותבבחירת בית ההשקעות חשוב גם לשים לב למנהל תיק ההשקעות, בסופו של דבר הוא מי שנותן לכם את השירות. עליכם לבדוק מיהו ומהו ניסיונו והישגיו בתחום ההשקעות, ניתן לבקש במעמד הפגישה לראות את תשואות התיקים שהוא מנהל. תפקידו של מנהל ההשקעות הוא לבנות עבורכם תיק השקעות המתאים לצרכים שלכם ולא מה שנוח עבורו לפי תמהיל השקעה שנבחר לאחר פגישה. כמו כן חושב שהוא (מנהל ההשקעות) יהיה זמין ויעניק תשובות המספקות את הדעת.
  3. עלויות – בתי השקעות מרוויחים מגביית עמלות עבור השירות שהם מעניקים. חשוב לדעת מהם דמי הניהול והחיובים השונים שיש. אתם יכולים לערוך השוואה בין מה שמציעים לכם בכל בית השקעות או להעזר בשירות שלנו בעמוד ניהול תיקי השקעות כדי למצוא את ההצעות האטרקטיביות ביותר.
בתי השקעות בישראל

בתי השקעות בישראל

בתי השקעות ותשואות

על מנת למשוך לקוחות בתי השקעות נוהגים לפרסם את ביצועיהם, כלומר את התשואות שהשיגו. לפעמים זה נראה כאילו כל בית השקעות טוען לתשואות הגבוהות ביותר. אז מה בדיוק קורה כאן?

בתי השקעות נוהגים לפרסם את הנתונים לפי חיתוך זמן המשרת את מטרתם בצורה הטובה ביותר, כלומר חיתוך הזמן המראה את התשואה הגבוהה ביותר. למשל בית השקעות יכול לפרסם את התשואה של השנה האחרונה (זו שהסתיימה) או להציג את נתוני 12 החודשים האחרונים (תקופה שאינה חופפת בדיוק לשנה הקלנדרית) ולקבל ממוצע תשואות שונה שאולי משרת את מטרותיו הפרסומיות בצורה טובה יותר. אם השנה האחרונה לא הביאה לתשואות גבוהות בהשוואה לבתי השקעות אחרים, אז בית ההשקעות יכול לפרסם ממוצע של 3 או 5 שנים אחרונות, ואז אולי בהשוואה לאחרים הוא יכול להציג תשואות גבוהות לתקופה זו.

חשוב לזכור שביצועים טובים של בית השקעות בשנה שעברה אינם יכולים להבטיח לכם ביצועים טובים בשנה הבאה.


המידע המופיע בטקסט אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.


קרא עוד על לימודי שוק ההון \ מסחר בבורסה

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה