האם עתיד התשלומים הדיגטליים כבר כאן?

הביטקוין (bitcoin) שובר בכל יום שיא חדש ומתקרב לשווי של 10,000$ למטבע.

תחילתה של תקופה מופלאה או שהחגיגות התחילו מוקדם מדי?

ביטקוין

ביטקוין

מטבעות וירטואליים הם אמצעי תשלום שערכם ואופן השימוש בהם נקבע על ידי המשתמשים בהם, להבדיל מהכסף הרגיל בו אנחנו משתמשים כיום שהכמות והשימוש בו נקבעים לפי המדינה.

רוב המטבעות הווירטואליים מתבססים על טכנולוגיה בשם בלוקצ'יין, שהיא בעצם טכנולוגיה המאפשרת אבטחה ואימות של עסקאות בין צדדים שונים כך שכל העברה בין שני צדדים מתועדת ומוצפנת.

העברות של המטבע נעשות באמצעות "ארנק דיגיטלי", תוכנה המאפשרת קבלה ושליחת תשלומים, צפייה ביתרה וההיסטוריה של העסקאות שבוצעו.

ביטקוין פותח בשנת 2008 והצלחתו סללה את דרכם של מטבעות ווירטואליים נוספים לזירה הפיננסית הבינלאומית.
כיום ישנם עשרות סוגים שונים של מטבעות המתיימרים להתחרות בשווי השוק של הביטקוין שהבולט בהם הוא האתריום שחצה לאחרונה שווי שוק של 45 מיליארד דולר (שווי השוק של הביטקוין קרוב ל 170 מיליארד דולר).

מחירם של מטבעות וירטואליים ושל ה ביטקוין בפרט מאוד תנודתי. לצורך המחשה, ב 52 השבועות האחרונים ה ביטקוין נסחר בין 730$ ל 9,900$ ובשנה המחיר עלה ב 1300% !

התזוזות במחיר והאפשרות לייצר תשואה מהירה מפתות לא מעט אנשים להשקיע בביטקוין מבלי בכלל לדעת מה השימושים שניתן לעשות במטבע ומה הסיכונים שכרוכים ברכישתו.
אמנם מעט מדינות אישרו רשמית רכישות באמצעות המטבע אבל מדינות רבות עדיין משאירות את המסחר בו בגדר ספקולציה ולא מכירות בו רשמית.

מנכ"ל ג'יי פי מורגן הזהיר את המשקיעים והצהיר כי "הביטקוין הוא תרמית ובסוף זה יתפוצץ" אמנם הוא כן מעריך את הטכנולוגיה עליה מבוססת המסחר במטבע אך הוא טען שעד שאין פיקוח ראוי על המטבעות הווירטואליים רכישתם היא בגדר הימור.

מנגד יש את אלו המעריכים כי שווי המטבעות הווירטואליים רק יעלה ואי אפשר להתכחש למגמת התשלומים באינטרנט שהולכת ומתעצמת. "כפי שענקיות קמעונאות גדולות מאבדות עוד ועוד מההכנסות שלהן לטובת אמזון ואלי-אקספרס אין סיבה ששטרות פיזיים לא יאבדו את מקומם למטבעות וארנקים דיגיטליים". האנליסט ואן פיטרסון מסאקסו בנק מעריך כי בטווח הארוך המסחר במטבעות יתעצם ושווים של המטבעות הווירטואליים יטפס ככל שיותר מדינות וגופים יאשרו את השימוש בהם.


אולי יעניין אותך גם מסחר במט"ח


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה