האם עתיד התשלומים הדיגיטליים כבר כאן? הביטקוין (bitcoin) שובר בכל יום שיא חדש.

תחילתה של תקופה מופלאה או שהחגיגות התחילו מוקדם מדי?

ביטקוין

ביטקוין

מטבעות קריפטו (מטבעות דיגיטליים) הם אמצעי תשלום שערכם ואופן השימוש בהם נקבע על ידי המשתמשים בהם, להבדיל מהכסף הרגיל בו אנחנו משתמשים כיום שהכמות והשימוש בו נקבעים לפי המדינה.

רוב המטבעות מתבססים על טכנולוגיה בשם בלוקצ'יין, שהיא בעצם טכנולוגיה המאפשרת אבטחה ואימות של עסקאות בין צדדים שונים כך שכל העברה בין שני צדדים מתועדת ומוצפנת.

העברות של המטבע נעשות באמצעות ארנק דיגיטלי – תוכנה המאפשרת קבלה ושליחת תשלומים, צפייה ביתרה וההיסטוריה של העסקאות שבוצעו.

ביטקוין פותח בשנת 2008 והצלחתו סללה את דרכם של מטבעות ווירטואליים נוספים לזירה הפיננסית הבינלאומית.

כיום ישנם עשרות סוגים שונים של מטבעות המתיימרים להתחרות בשווי השוק של הביטקוין שהבולט בהם הוא האתריום שחצה לאחרונה שווי שוק של 45 מיליארד דולר (שווי השוק של הביטקוין קרוב ל 170 מיליארד דולר).

מחירם של מטבעות הקריפטו ושל הביטקוין בפרט מאוד תנודתי. 

התזוזות במחיר והאפשרות לייצר תשואה מהירה מפתות לא מעט אנשים להשקיע בביטקוין מבלי בכלל לדעת מה השימושים שניתן לעשות במטבע ומה הסיכונים שכרוכים ברכישתו.

אמנם מעט מדינות אישרו רשמית רכישות באמצעות המטבע אבל מדינות רבות עדיין משאירות את המסחר בו בגדר ספקולציה ולא מכירות בו רשמית.

מנכ"ל "ג'יי פי מורגן" הזהיר את המשקיעים והצהיר כי "הביטקוין הוא תרמית ובסוף זה יתפוצץ" אמנם הוא כן מעריך את הטכנולוגיה עליה מבוססת המסחר במטבע אך הוא טען שעד שאין פיקוח ראוי על המטבעות רכישתם היא בגדר הימור.

מנגד יש את אלו המעריכים כי שווי המטבעות הווירטואליים רק יעלה ואי אפשר להתכחש למגמת התשלומים באינטרנט שהולכת ומתעצמת.

"כפי שענקיות קמעונאות גדולות מאבדות עוד ועוד מההכנסות שלהן לטובת אמזון ואלי-אקספרס אין סיבה ששטרות פיזיים לא יאבדו את מקומם למטבעות וארנקים דיגיטליים". האנליסט ואן פיטרסון מ – "סאקסו בנק" מעריך כי בטווח הארוך המסחר במטבעות יתעצם ושווים של המטבעות הווירטואליים יטפס ככל שיותר מדינות וגופים יאשרו את השימוש בהם.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה