הבורסה בארה"ב והבורסה הישראלית

לרגל חגיגות ה 70 למדינתנו הקטנה החלטנו לסכם את מצבה של הבורסה הישראלית לעומת הענקית שממערב אלינו על הגלובוס, הבורסה בארה"ב.

משקיעים וסוחרים ישראליים משקיעים בבורסה המקומית ומחוסר ברירה נאלצים גם לפנות לבורסות זרות כגון הבורסה האמריקאית, בורסות באירופה שבניהן לונדון, גרמניה וצרפת ובורסות מבוקשות במזרח כדוגמת הונג-קונג והבורסה ההודית. הפזילה לבורסות זרות מובנת, ניתן להיחשף למגוון רחב יותר של השקעות. אך לצערנו, זו לא הסיבה העיקרית שבגללה משקיעים מקומיים פוזלים החוצה. יש עוד כמה סיבות בגללן הסוחרים מתרחקים מהבורסה הישראלית.

הבורסה הישראלית – יכלה להתקדם יותר ב 70 שנה

הבורסה הישראלית הוקמה כמה שנים לאחר קום המדינה לאחר שבנקים ובתי השקעות התאגדו על מנת להקימה. בהתחלה הכל היה טוב – מחירי המניות עלו, עוד ועוד חברות הצטרפו למאגר המניות בבורסה, שוחררו חסמים ופותחו מכשירים פיננסים נוספים שאפשרו למשקיעים לקנות מגוון ניירות ערך כגון אג"חים קונצרנים (אגרות חוב של חברות), קרנות נאמנות, תעודות סל, אופציות ועוד.

הבעיות של הבורסה המקומית החלו בשנות האלפיים, עם התפתחות האינטרנט והאפשרות של משקיעים וסוחרים פרטיים לפנות גם לבורסות בחו"ל בניסיון להרוויח כמה גרושים.

לקראת המילניום הבורסה שלנו הפכה להיות ממוחשבת לחלוטין כמו הבורסה הממוחשבת הראשונה בארה"ב (נאסדק) אך במרוצת השנים ההתקדמות נעצרה ונשארנו מאחור בכל הקשור למסחר בבורסה. מערכות המסחר נותרו מיושנות, אין אפשרות לראות את מחירי המניות בזמן אמת אלמלא משלמים כמה מאות שקלים בחודש ושורט (מכירה בחסר) הוא מצרך נדיר מאוד.

הדלילות במסחר במניות ובנוסף לכך הפיקוח האדוק (יש האומרים שאדוק יתר על המידה) של הרשות לניירות ערך הישראלית על החברות שמנפיקות ניירות ערך למסחר גורמת ללא מעט חברות להחליט להנפיק את מניותיהן בבורסות זרות ולאט לאט מספר המניות בבורסה הישראלית הולך ומצטמצם שגם חברות שכבר הנפיקו מניותיהן בבורסה שלנו מחליטות למחוק את המניות.

ובגלל כל אלו, יותר ויותר משקיעים עוברים למסחר דרך הבורסה בארה"ב.

הבורסה בתל אביב

הבורסה בארה"ב – מעצמה במלוא מובן המילה

ארה"ב היא אם כל הבורסות ולא אחת מכתיבה את המגמה העולמית בשוק ההון. ירידות בוול סטריט? (כינוי לשוק ההון האמריקאי) צפו לירידות בשאר העולם. קניתם מניות בבורסה המקומית? יכול להיות כשלאחר שתתעוררו בבוקר והמסחר בארה"ב הסתיים תראו אותן צבועות בירוק בוהק בזכות האופטימיות של העליות החדות שהיו בוול סטריט.

בארצות הברית יש הרבה יותר מבורסה אחת כשהשתיים המוכרות ביותר הן בורסת הנאסדק ובורסת ניו-יורק. ולעומת הבורסה המקומית שלנו, הבורסה בארה"ב לא מפסיקה להשתדרג ולהתחדש.

מערכות המסחר הן המערכות המתקדמות בעולם, עמלות הקניה והמכירה זולות מאוד (אצלנו תשלמו אחוז ניכר משווי העסקה שלכם על כל פעולה) ונתונים בזמן אמת הם דבר שבשגרה וכל משקיע יכול לקבל. בנוסף, במסחר בבורסה האמריקאית ניתן לבצע שורטים כמעט על כל המניות שנסחרות, לסחור עם מינוף (קניה של יותר מניות באמצעות אשראי) וישנה אפשרות לסחור במכשירים פיננסים נוספים שאין אליהם גישה אצלנו כגון חוזים עתידיים, מטבעות, סחורות ועוד מגוון רחב של מוצרים.

הבורסה בארה"ב

היתרונות של הבורסה בארה"ב מובהקים אך יש גם חסרון. במידה ותרצו לקנות מניות בארה"ב תצטרכו לקנות גם דולרים ותהיו חשופים להפרשים בין שער השקל לשער הדולר. לדוגמה, משקיעים שקנו דולרים לפני קצת יותר משנתיים במחיר של 4 שקלים לכל דולר וירצו להמיר בחזרה לשקלים היום, יוכלו לעשות זאת רק במחיר של 3.5 שקלים לכל דולר. כמובן שהחיסרון יכול להפוך ליתרון במידה וקניתם את הדולר במחיר נמוך ומכרתם אותו במחיר גבוה לאחר מכן.


אולי יעניין אותך גם: מסחר בשוק ההון


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה