במשך שנים ארוכות, מתרחשת "מלחמה" שקטה בין הסוחרים לבין המשקיעים בבורסה.

הראשונים, טוענים שמצאו שיטה לייצר רווחים מהירים רק מלקרוא את הגרף של המניה ומבלי לנתח דוחות של חברות. ואילו השניים, טוענים שמסחר ספקולטיבי בבורסה זה פיקציה שיש להכחידה מהעולם.

לכן, החלטנו לעשות אחת ולתמיד סדר – מה ההבדל בין מסחר ספקולטיבי להשקעה בבורסה, האם אפשר לייצר רווחים גם ממסחר לטווח קצר וגם מהשקעת ערך במניות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת;

מסחר יומי VS השקעה לטווח ארוך

מתחילים בבסיס

בראש ובראשונה נתחיל מההתחלה ונסביר – מה זה מסחר לטווח קצר ומה זה השקעות ערך.

מסחר ספקולטיבי לטווח קצר

מסחר לטווח קצר הוא האח הצעיר בין השניים.

לעומת השקעות ערך, מסחר ספקולטיבי בבורסה החל לתפוס תאוצה ולהתאפשר רק בשנים האחרונות – כאשר האינטרנט נכנס לחיינו והצליח לחבר בין מחשבי הבורסה לבין המחשבים האישיים של הסוחרים.

המסחר מתבצע על ידי ניתוח טכני. בו סוחרים מבצעים קריאת גרף נרות יפניים ובוחרים על סמך כל מיני פרמטרים, אסטרטגיות וחדשות איזה עסקאות לבצע.

לרוב, העסקאות שהם מבצעים מסתיימות בתוך יום, שעה ואפילו בתוך דקות בודדות.

בגדול, הרעיון הוא "לרכב על הגל" ולהסתמך על נתונים היסטוריים של מחיר המניה כדי להעריך מה יהיה המחיר העתידי שלה – ולהיכנס לעסקה בהתאם. בין אם זה בעסקת לונג, ובין אם זה בעסקת שורט.

מה ההבדל בין מסחר להשקעה בבורסה

מספר ספקולטיבי בבורסה על בסיס ניתוח טכני

השקעת ערך

את וורן באפט, אתם מכירים? כמובן שכן! (והנה קישור לויקיפדיה במידה ולא).

השקעות ערך הן האח הגדול והסיבה שבגללה בכלל קיימת הבורסה מלכתחילה.

חברות גדולות, שרצו לגייס כספים, הציעו את מניותיהן (חלק מבעלות בחברה) למשקיעים אשר האמינו בפוטנציאל הצמיחה והרווחים העתידיים של החברה בתמורה לכסף.

הרעיון של השקעת ערך הוא פשוט, אבל הרבה יותר מורכב לבצע אותו – לא קונים מניה, אג"ח או כל נכס פיננסי אחר לפני שמנתחים לעומק את החברה שנייר הערך שייך לה ואת פוטנציאל הצמיחה שלה.

איך עושים את זה? חוקרים.

חוקרים את הדוחות הכספיים של החברה (המתפרסמים לטובת ציבור המשקיעים בכל רבעון), חוקרים את המתחרים, את פוטנציאל הצמיחה של השוק (רכבים חשמליים לעומת רכבים הממונעים בדלק למשל) ושלל פרמטרים נוספים כגון המצב הכלכלי הפיננסי העולמי (האם צפוי משבר כלכלי בקרוב שיפגע בפעילות החברה), מה הסיכונים של החברה, מי מנהל אותה וכיו"ב.

יש השקעות ערך שילכו לטמיון בגלל חברות שקרסו עקב ניהול כושל, ויש השקעות שישגשגו ויניבו למשקיעים עשרות ומאות אחוזים במרוצת השנים.

אז מה עדיף? השקעת ערך או מסחר בבורסה

התשובה היא, שאין תשובה! לכל אדם מתאימה דרך אחרת – ויש כאלה שלא מתאים להם בכלל.

באופן אישי, אנחנו מכירים גם משקיעי ערך וגם סוחרים שמייצרים רווחים נאים מאוד מכספי ההשקעה שלהם ומנגד, יצא לנו להכיר גם סוחרים ומשקיעי ערך שמפסידים מכספם בכל שנה. בשתי הדרכים ניתן להרוויח. השאלה היא, איזו דרך מתאימה לכם יותר.

אם אתם ממושמעים, בעלי אופי מברזל ויש לכם כמה שעות פנויות בכל יום, יכול להיות שמסחר בבורסה יתאים לכם.

במידה ואין לכם זמן פנוי ואתם מעדיפים יותר ללכת על השקעה בתצורת "שגר ושכח" אולי כדאי שתשקיעו מאמצים וללמוד איך להשקיע בחברות לטווח ארוך ולא לשבת מול מסך המחשב בבית לנסות להתפרנס ולייצר רווחים ממסחר יומי בשוק ההון.

אדם בוהה בחלון עליו דוגמאות של גרפים ונתונים פיננסיים

השקעת ערך מצריכה שליטה והבנה של מספר פרמטרים

איך סוחרים ומשקיעים במניות?

התפתחות הטכנולוגיה הביאה עמה (גם) דברים חיוביים.

בעבר, כדי לקנות מניות היינו צריכים לגשת לסניף הבנק הקרוב ולבקש מהבנקאי לבצע עבורו את ההוראה. היום, קניית מניות מתבצעת באופן דיגיטלי לחלוטין ופרטיות המחשב שלכם בבית תוכלו לבצע איזה פעולה שתרצו. 

חשבון השקעות ומסחר, ניתן לפתוח בכל בנק, בית השקעות (חבר בורסה) וגם ב"ברוקרים" המאפשרים מסחר בוול סטריט (ארה"ב) ובבורסות אחרות בחו"ל.

אחרי שפותחים חשבון, הגוף שדרכו נפתח החשבון מקנה גישה לפלטפורמות (מערכות) מסחר דרכן מתבצעות פעולות הקנייה והמכירה. 

לרוב, הפלטפורמות מאוד אינטואיטיביות וקלות ללימוד ושימוש. אבל, לעומת זאת, מערכות מסחר בוול סטריט, המערכות שבהן בדרך כלל מבצעים שימוש סוחרים ספקולטיביים, יכולות להיות קצת מבלבלות בהתחלה ועל חלק מהן אפילו מקבלים הדרכה מסודרת מהברוקר בטרם מתחילים לעשות בהן שימוש.

אם אתם מתכוונים לעשות פעולות אחת לתקופה ולא מתכוונים לבלות את זמנכם מול המסך, בחירת סוג המערכת לא אמורה להטריד אתכם. אבל, אם אתם מתכוונים לסחור ולבצע פעולות יומיומיות – בחירת מערכת מסחר שנוחה לכם חשובה בהחלט.

לסיכום

ניתן לייצר רווחים גם ממסחר ספקולטיבי בבורסה וגם בהשקעת ערך במניות, וניתן גם להפסיד בשתי הדרכים. לצערנו, הסטטיסטיקה העגומה בשוק ההון מראש כי מעל 90% מהסוחרים והמשקיעים בבורסה מפסידים מכספם. וזה לא בגלל שלא ניתן להרוויח בבורסה.

כדי לייצר רווחים ותשואות נאות, עליכם ללמוד כמו שצריך את התחום לפני שאתם נכנסים אליו. מסחר בבורסה והשקעות הן מקצוע לכל דבר ועניין. וכמו שלא הגעתם לרמת המיומנות במה שאתם עוסקים בו בימים אלו ביום אחד – כך גם בהשקעות ומסחר, חשוב מאוד לדעת ולהכיר את התחום על בוריו לפני שמתחילים להזרים כספים לחשבון המסחר.

תוכלו להתחיל ללמוד את שני התחומים במקביל ולהחליט איזה מהם מתאים לכם יותר עם הזמן (יש כאלו שבוחרים גם בהשקעות ערך וגם במסחר ספקולטיבי). רק זכרו שכמו בכל תחום, גם לימודי שוק ההון חשובים כדי שתצליחו. 

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה