מהי החלטת ריבית (FED Interest Rate Decision)?

לקראת סופו של כל חודש, נכנס המשק כולו לכוננות. בישראל ובארה"ב, מכריז הבנק המרכזי המפקח על שיעורי הריבית. על פי החלטת הריבית בישראל עשויות לקום וליפול יוזמות רבבות והיא אחד מהמאפיינים המשמעותיים ביותר שעל משקיעים, מוסדות פיננסיים ועסקים מסחריים צריכים לקחת בחשבון על מנת להתנהל באופן מחושב.

איך החלטת ריבית משפיעה על השווקים האמריקאים והישראליים? מדוע מועדי החלטת הריבית בארה"ב הפכו לאירועים משמעותיים כל כך ובכלל? וכיצד נקבעת הריבית ומה משמעותה?

כאן ננסה לעשות סדר ולהבין יותר לעומק את אחד האלמנטים המשמעותיים ביותר בעולם הפיננסים ובהתנהלות הכלכלית של כל אחת ואחד מאתנו.

אז מהי בעצם ריבית?

רובנו ככולנו, נזדקק בשלב כזה או אחר לשירותים פיננסיים כאלו ואחרים. עסקים זקוקים לאשראי, רוכשי דירות זקוקים למשכנתאות וגורמים פרטיים ועסקיים גם יחד נעזרים פעמים רבות בהלוואות למגוון רחב של מטרות.

במובנים רבים, גם כשאנו מחזיקים עודפי כספים בחסכונות, אנו למעשה מלווים אותם לבנק, או למנפיקי ניירות הערך במקרה של רכישת מניות. בכל אחת מן העסקאות האלו, אנו מרוויחים או משלמים ריבית. מהי משמעותה אם כן?

במשפט אחד, ריבית היא עלות השימוש בכספים. אם כן, זהו למעשה הרווח השולי שנוצר על ידי עסקאות פיננסיות כגון הלוואות, הקצאות אשראי או חסכונות צוברים. כך למשל, אם שיעור הריבית עבור הלוואה של 15,000 ₪ הוא 2.4% לשנה, נצטרך להשיב בתום השנה 15,360 ₪ – 15,000 ₪ על סכום הקרן ועוד 360 ₪ המהווים 2.4% מ-15,000.

אם נרצה, זהו שכר הטרחה על שימוש בכסף שהוקצה לנו. זהו התמריץ של בעל ההון להקצות את ההלוואה עבור הלווה ולקבל בטוחות כנגד כל סיכון בהלוואה – מאי-החזר או איחורים בהחזרי הכספים ועד לכל אובדן פוטנציאלי בשל הקצאת המשאבים להלוואה במקום למטרות אחרות שעבורם ניתן היה לעשות שימוש בכסף.

אם בעבר הלוואות נעשו על ידי מלווים בריבית פרטיים אשר יכולים היו לנקוב בשיעור הריבית כראות עיניהם, כיום קיימות רשויות רגולטוריות האמונות על כך. כדי לתחום את שיעורי הריבית ולשמור על יציבות המשק, מכריז הרגולטור אחת לתקופה על החלטת שער הריבית.

החלטת ריבית

החלטת הריבית – משפיעה על מחירי המניות

החלטת הריבית בישראל

בישראל, נקבעים שערי הריבית על ידי בנק ישראל. ישנם כמה גורמים המשפיעים על  החלטת הריבית בישראל:

* שער השקל אל מול הדולר – ככל שערך השקל אל מול הדולר מתחזק, כך העלאת הריבית תחזק אותו אף יותר, שכן ההשקעה שלנו במטבע מקבלת ערך מוסף.

* החלטת הריבית בארה"ב ובמטבעות זרים אחרים – שערי הריבית על הדולר ומטבעות אחרים ומצב הכלכלה העולמית בכלל משפיעים באופן משמעותי על המשק הישראלי. בין אם מדובר בהשקעות זרות במשק הישראלי, בעסקאות מט"ח או בסחר במניות בקנה מידה גלובלי, שיעור הריבית שייקבע בישראל מושפע במובנים רבים מגורמים גלובליים.

* כלי חשוב לריסון האינפלציה – החלטת הריבית בישראל היא אחד האמצעים החשובים העומדים לרשותו של בנק ישראל כדי לאזן מגמות באינפלציה. ככל שהמחירים עולים והשכר במשק נשחק, כך תעלה הריבית. העלאת הריביות מורידה את הביקוש של מוצרים ושירותים וכפועל יוצא מכך, המחירים יורדים והאינפלציה מתמתנת. ריבית בנק ישראל נכון להיום, כשהמשק כולו נתון במשבר, מהווה כלי עבודה חשוב בידי הממשלה בכדי לייצב את הכלכלה ואת העסקים הקטנים והבינוניים.

מועדי החלטת הריבית בישראל 

החלטת הריבית מתפרסמת במועד קבוע מדי חודש. בכל יום שני האחרון בחודש חלים מועדי החלטת הריבית בישראל והמוסדות הפיננסיים המובילים בישראל ומשקיעים מכל התחומים נדרכים וממתינים לשמוע כיצד יהיה עליהם לתכנן את המשך צעדיהם.

ריבית בנק ישראל נכון להיום

ריבית בנק ישראל נכון להיום, ה-18/10/2020 היא 0.1%

החלטת הריבית בארה"ב 

בארה"ב, הגוף הרגולטורי האמון על שערי הריבית הוא הפדרל ריזרב או "הפד" (fed),. להבדיל מבנק ישראל המהווה רשות ממשלתית, הפדרל ריזרב הוא בנק פרטי ומשמש כגוף רגולטורי בלתי תלוי האמון על פיקוח כלל המוסדות הפיננסיים בארה"ב ועל יציבות המערכת הכלכלית שלה. 

מועדי החלטת הריבית בארה"ב 

בכל שנה, קובעת ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב (FOMC) את שערי הריבית ב-8 מועדים שונים אשר המרווח בהם נע בין כל חמישה לשמונה שבועות. זהו אחד הגורמים המרכזיים לקביעת שער הדולר ומאפשר ללמוד לא מעט על התנודות הצפויות בערכו.

איך החלטת ריבית משפיעה על השווקים?

מטבע הדברים, ההשפעה הנרחבת שיש לקביעת שיעורי הריבית על כלל המשק המקומי והגלובלי כאחד, הופעת את החלטות הריבית לאירוע דרמטי ביותר.

מאחר ופרסום ההחלטה ונימוקיה מספקים מידע כה חיוני אודות מגמות צפויות בשוק, מדובר באחד מהנתונים החשובים בידיהם של משקיעים. הוא מאפשר להם ללמוד אודות הכדאיות בהשקעה במט"ח, מתי הזמן הראוי להיכנס ליוזמות רכישה חדשות בסיכונים מינימליים והאם צפויות ירידות במחירים שעשויות לדרוש שינוי באסטרטגיית הפיתוח והשיווק של עסקים מכל ענפי התעשייה.

גם כאן בישראל, משפיעה הריבית האמריקאית עמוקות על הסחר והיציבות הפיננסית, ככל שהריביות צונחות וקל יותר לקבל הלוואות, שוק המשכנתאות נמצא בשגשוג וההשלכות של המגמה על שוק הנדל"ן הן עצומות.

בנק ישראל מפנה את מבטו לא מעט מעבר ליום, כאמור, והמגמות האמריקאיות בהחלטות הריבית עשויות לגרום לבנק ישראל ללכת בעקבותיו והאטה הצפויה במשק עשויה לגרום למשקיעים לא מעטים לקפוא על שמריהם בתקופה הקרובה.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

אירועים כלכליים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

תמ"ג - תוצר מקומי גולמי (GDP)

מדד מכירות בתים קיימים בארה"ב (Existing Home Sales)

מדד המחירים לצרכן (consumer Price Index)

מדד התעסוקה של ארה"ב (ADP Nonfarm Employment Change)

WhatsApp זמינים לכל שאלה