מה הסוחר בבורסה צריך לדעת

מי שמחזיק בסכום כסף פנוי, מחליט להיות סוחר במניות ומאס בריביות הנמוכות שמציעים הבנקים, צריך לקרוא את המאמר הזה.  זהו אפיק השקעה מעניין ובעל פוטנציאל רב להפקת רווחים לאלו שיודעים להשקיע נכון.

אך על מנת לבצע השקעות מוצלחות יש להבין מה הם הגורמים המשפיעים על ערך המניה, מהן אסטרטגיות המסחר וכיצד ניתן להפחית את הסיכון.

לפניכם מדריך בסיסי לסוחר המתחיל אשר ינסה לשפוך אור על נקודות אלו.

מהי מניה?

מהי מניה, מהי המשמעות של להחזיק בבעלות על מניה וממה מושפע מחירה של מניה?

בשביל לעסוק במסחר במניות צריך להבין מהי מניה. ובכן, מניה היא נייר ערך אשר משמעותו הוא חלק בבעלות על החברה.

אחזקה במניות של חברה ציבורית מעניקה לכם זכויות לקבלת דיבידנד (אם הוחלט לחלקו) וזכות הצבעה.

אחזקה של מניה בודדת היא חסרת חשיבות, כאשר מחזיקים מספר רב של מניות ניתן לשלוט בחברה ולקבל החלטה.

מרבית הסוחרים אינם מתעניינים להשיג שליטה בחברה כלשהי, אלה לצורך הפקת רווחי הון.

בעלות על מניה כוללת חובות וזכויות המוגדרות בחוק החברות, חוק ניירות ערך והתקנון של כל חברה.

ממה מושפע מחיר המניה?

כל מי שרוצה לסחור במניות בעצם רוצה להפיק רווחים מהתנודות במחיר המניה. אך, בשביל להשקיע נכון
ובאמת להפיק רווחים ממסחר במניות יש צורך להבין מה הם הגורמים הקובעים את מחיר המניה:

שווי השוק של החברה – לכל חברה ישנו שווי שוק המושפע מהנכסים שבבעלות החברה וביצועיה הכלכליים. ברמת העיקרון סכום ערך כלל המניות אמור לשקף את שווי השוק של החברה (אם מכפילים את מחיר המנייה במספר המניות הכולל).

ערך המניה אינו משקף את ערך החברה, לא חסרות דוגמאות לחברות אשר נסחרות במחירים אשר אינם משקפים את ערך השוק.

היצע וביקוש – הגורם השני המשפיע על ערך המניה הוא ההיצע והביקוש. וכאן ישנם גורמים רבים המשפיעים על הביקוש למניה, החל מגורמים פסיכולוגיים המשפיעים על מסחר במניות לצד גורמים נוספים כמו מצב השוק, מצב הענף, שינויי רגולציה, מצב בטחוני וכו‘. לעתים מניות של חברות אשר נמצאות בהפסדים נוסקות והחברות מגיעות לשווי שוק דמיוני.

קחו לדוגמה את חברת טסלה, ענקית הרכבים החשמליים. נכון לרגע כתיבת המאמר, החברה כבר נמצאת כבר שנים בהפסדים אך זה לא מנע משווי המניה של החברה לעלות משמעותית ושהחברה תגיע לשווי שוק של 40 מיליארד דולר.

המדריך הקצר לסוחר - סוחר מביט בגרף

ככה סוחר מצליח

הבסיס לרוב ההשקעות של מסחר במניות הוא לנסות להעריך את השינוי בערך המניה לאורך זמן (יכול להיות גם תקופה קצרה של אותו יום מסחר) ועל סמך זה לבצע את ההשקעה.

מי שרוצה להעריך את השינויים הצפויים בערך המנייה צריך לרדת לעומקם של הדברים. כלומר, הוא צריך להכיר את פעילות החברה, הענף, למד היכרות כללית עם מצב השוק שגם משפיע. לכן לצורך מסחר במניות מבצעים ניתוחים רבים, נעזרים בדוחות כספיים, ניתוחי אנליסטים ועוד.

מסחר טכני

היבט נוסף של מסחר במניות הוא ניתוח טכני. בצורת מסחר זו הניתוחים הם שונים באופיים ומסתמכים יותר על הגרפים השואפים לנתח מגמות ולא ניתוחים מעמיקים של דוחות כספיים וביצועי החברה.

מסחר במניות, כפי שמבצעים אותו הסוחרים הטכניים יוצא מתוך תפיסה שהגרף משקף את מגמות השוק ועל פי ההיסטוריה ניתן לצפות את מגמות השוק העתידית בעזרת כלי עזר הנקראים מתנדים ועוד שלל כלים אשר פיתחו מתמטיקאים וסוחרים גדולים במשך השנים.

האם מסחר טכני יכול לחזות נכון את השוק? הדעות על כך חלוקות אך בפועל היקפי המסחר הטכני הם גדולים מאוד ובתי השקעות רבים משתמשים בכלי זה. 

איך צריך להתנהל סוחר בבורסה?

מי שרוצה לבצע מסחר במניות באופן עצמאי, כלומר המשקיע הוא זה אשר בוחר את המניות ומבצע את הפעולות, צריך לפנות לחברה המציעה שירותי מסחר אשר תספק עבורו את המערכות הממוחשבות המאפשרת לו לתקשר עם הבורסה ולבצע את הפעולות.

היכנסו לעמוד מסחר בבורסה שלנו ומצאו את תנאי המסחר הטובים ביותר (או מלאו בחלקו העליון של העמוד שאלון קצרצר ונמצא עבורכם את בית ההשקעות עם תנאי המסחר הטובים ביותר.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.  המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה