מייסד טסלה אילון מאסק הודיע על רכישת טוויטר תמורת סכום נאה, גייס כספים מבעלי ממון ואז טען: העסקה מבוטלת. אלה הסיבות


 

יותר מחודשיים עברו מאז שאילון מאסק הציע לרכוש את טוויטר תמורת 54.2$ למניה (פרמיה של 32% ממחיר המניה היום), למחוק אותה מהמסחר ולהפוך אותה לחברה פרטית בניצוחו.

מאז ההצעה, עברו הרבה מאוד מים בנהר. בשורה התחתונה: בעלי טסלה החליט לבטל אותה. קודם הביטול, מחיר המניה הגיע כמעט לשווי שמאסק הציע, ירד, עלה ושוב ירד לרמה שבה המניה נסחרת היום (39$, הפרש של 15$ למניה). מאסק לא הצליח להשיג מימון, הצליח ושוב טען שלא.

לפני כשבוע הוא הודיע שהוא "מקפיא זמנית" את העסקה כדי לבדוק נתונים שלטענתו "קריטיים להשלמתה". אבל כבר אז היה ברור: מאסק בדרך לביטול ההסכם. במכתב ששלח להנהלת החברה כתב כי היא סירבה לספק לו מידע לגבי כמות המשתמשים האמיתיים בפלטפורמה. החשש שלו היה שיש כמות גבוהה של חשבונות פייק ממה שהם מספרים. טוויטר מסרה: "ננקוט בצעדים משפטיים לכאיפת ההסכם".

במכתב ששלח עו"ד מייק רינגר המייצג אותו הוא טען: "נושא החשבונות הפיקטיביים משמעותי… החברה הפרה תנאים בהסכם ומסרה מידע כוזב".

 

מאסק, ראוי לציין, כבר קיבל את הנתונים שביקש, אולם טען כי הם לא משקפים את המציאות. טוויטר טענה אז כי פחות מ-5 אחוז מהחשבונות הם כאלה. מאסק היה סבור שמספר החשבונות המזויפים גדול פי ארבעה ממה שהחברה מדווחת.

 

חשבונות מזויפים? איך זה קורה?

כאמור, מספר החשבונות המזויפים ברשת החברתית הרתיע את מאסק. הוא חיכה למידע מטוויטר לגבי כמות החשבונות המזויפים וה"בוטים" (bots) שמחזיקים נתח מכמות המשתמשים הפעילים ברשת.

טוויטר מצידה משתפת פעולה ומספק למאסק את כל הנתונים שהוא צריך כדי להבין מה מספר חשבונות הספאם בפלטפורמה. לפי הדוחות והפרסומים שלה, המספר הזה נמוך מ-5% מהמשתמשים הפעילים היומיים.

אבל מאסק תמיד יישאר מאסק. הוא פקפק בנתונים האלה והחליט לבטל את העסקה.

עוד קודם לכן, העסקה עמדה בספק גם בגלל סיבות אחרות:

 

מימון הרכישה: אילון מאסק התחייב לשלם בעצמו 33.5 מיליארד דולר וגייס 7.1 מיליארד דולר ממשקיעים גדולים ומוכרים כמו לארי אליסון, המייסד של חברת הטכנולוגיה oraclecorporation ובורסת הקריפטו Binance. לא היה ברור מאין היה אמור להגיע שאר הכסף. 

 

הסכמת בעלי המניות: מכיוון שמדובר בחברה ציבורית, הצעת הרכש של מאסק הייתה אמורה להגיע להצבעה בסוף יולי, לכל המאוחר בתחילת חודש אוגוסט. כנראה שלא היה אמור להיות סירוב גורף להצעה. מחיר המניה נמוך מהמחיר בהצעה והמצב של החברה אינו בשיאו:

1. טוויטר הפסידה בשנתיים האחרונות.

2. מאז שג'ק דורסי פרש מניהול החברה אותה ייסד ומינה יורש, החברה בתהליך של "מייק-אובר" כדי לעבור לרווחיות ועדיין אין שינויים דרסטיים.

3. מאסק ידוע בחזון וביכולות שלו להפוך חלום למציאות (ספייס X, טסלה, boringco, אתם בטח זוכרים).

 

מה יקרה למניה?

השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא איך מאסק הגיש הצעת רכש על חברה כמו טוויטר, מבלי לבדוק את הנתונים האלו לפני (תמוה הוא מנסה לגלות נתונים שיכולים לאפשר לו לברוח מהעסקה מבלי לשלם קנס?

לא ברור האם זה מה שגרם לו לסגת מהעסקה, אבל דבר ברור: טוויטר תנסה, כך על פי דיווחים, לקחת אותו לבית המשפט. ימים יגידו איך הסאגה הזאת תסתיים ומה יקרה למחיר המניה בשבועות הקרובים. בינתיים, הצדדים ינסו להוכיח לבית המשפט שהצד השני הפר את ההסכם ברגל גסה. 

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

קטי ווד (Cathie Wood)

ג'ורג' סורוס (George Soros)

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

WhatsApp זמינים לכל שאלה