התיאוריה של וורן באפט, ההימור של צ'רלי צ'פלין והלקחים מהמפולת ב-1929. למה אנשים מקבלים תגמול דווקא מהשקעה במניות לטווח ארוך, באיזה מניות כדאי להשקיע ומה ההבדל בין השקעה במניות לטווח קצר לבין טווח ארוך?

השקעה במניות לטווח ארוך

בטווח הארוך, זה משתלם | צילום: Jason Briscoe


השקעה במניות לטווח ארוך היא פתרון מעולה עבור מי שאינו מעוניין לשבת כל היום מול המסך ולהמתין לתוצאות. או, אם תרצו – להיות במתח רב סביב ההשקעה שלו ולהמתין שמשהו יקרה.

מזה שנים רבות מתפקד מגזר ההשקעה הזה, של מניות לטווח ארוך, ככלי יעיל עבור לא מעט משקיעים. הם שמים את כספם על מניות שהם מאמינים שיצמחו בטווח הארוך ויניבו להם בעתיד לא מעט כסף.

השקעה במניות לטווח הארוך יכולה להיות בחברות מוכרות, מתוך אמונה שישמרו על יציבות עם עליה משתנה לאורך זמן. אבל היא יכולה להיות גם בחברות קטנות, כאלה שכמה סנטים היום יהפכו לכמה דולרים או יותר בעתיד ויניבו תשואה שתסדר את המשקיעים לכל החיים.

התיאוריה של באפט עובדת

בשנת 2019 חשף וורן באפט, שרק לאחרונה חגג 90, את אהדתו לקרנות אינדקס (קרנות מחקות מדד).

בראיון שערך לרשת CNBC הוא אמר כי הוא הורה לנאמן על העיזבון שלו להשקיע את רוב כספו בקרן מסוימת.

הקרן הזאת, שבה יושקע 90% מהונו, נקראת קרן S&P 500.

באפט מאמין מאוד בהחזקה של מניות לטווח הארוך. והמדד הזה, שכבר רשם עליה נאה לאורך השנים, מכיל את החברות הגדולות בארצות הברית. ובאפט מאמין שהמדד הזה עוד יילך ויעלה.

ואולי, רק אולי, יכול להפוך כל אחד מאיתנו למיליונר עד הפרישה.

כן, מדד S&P 500 מוכיח כבר 25 שנה את יכולתו. למרות שכבר שלוש פעמים הוא חווה משברים פיננסים שגרמו לו בכל פעם לרדת באחוז דו-ספרתי, הוא חזר לעלות ושבר את השיא הקודם שלו בכל פעם מחדש.

אבל העניין הוא לא המדד. בתיאוריה שלו, מציג אולי גדול המשקיעים בכל הזמנים כי החזקה של מניות גדולות לטווח ארוך היא טובה לכולם. האמנם?

למה כדאי להשקיע במניות לטווח הארוך?

אם אתם מחפשים ריגושים לרגע, המלצות למניות שכדאי לקנות היום ולמכור מחר – הגעתם למאמר הלא נכון וייתכן שכדאי לכם לעבור למאמר הזה.

הסיבות שבגללן כדאי להשקיע במניות לטווח ארוך הן הפוכות מריגוש, ומבוססות על שנים של מחקר וההיסטוריה של השווקים הפיננסים;

סיבה ראשונה – אם תסתכלו על הגרף של מדד הנאסד"ק, למשל, לאורך כל ההיסטוריה שלו – אתם תראו שהוא ייצר תשואה מצטברת של אלפי אחוזים למשקיעים בו. 

עם הזמן, החברות הופכות לרווחיות יותר בעקבות שיפורים בטכנולוגיה וכמות האוכלוסייה שרק הולכת, צומחת וצורכת יותר ויותר. וככל שהחברות רווחיות יותר – ככה הן שוות יותר והערך של המניות שלהן עולה.

סיבה שנייה – זמן. לרוב האנשים אין מספיק זמן לשבת כל היום מול המסכים ולעסוק במסחר יומי. ניתוח נכון של מניות והשקעה בהן לטווח ארוך יכולה לחסוך זמן יקר של ישיבה ממושכת מול המסך ולאפשר למשקיעים לעסוק בתחומים אחרים במקביל.

שיטות להשקעה במניות לטווח ארוך 

לבאפט ושותפו צ'ארלס מנגר יש טיפ בכל הנוגע להשקעה במניות – התמקדו בהנהלת החברה, וכך תצליחו.

השניים טוענים שלפני שאתם מגיעים לרכוש מניה טובה, צריך להבין את המודל העסקי ולדעת מי מנהל אותו.

הנהלה טובה, הם אומרים, באה לידי ביטוי ברווחיות, שירות טוב ועובדים מרוצים.

זיהיתם חברה שבה היחס לעובד גרוע וגל פיטורים הוא דבר שבשגרה? לא בטוח שכדאי לכם להשקיע בחברה כזאת.

מי שלא מתייחס ברצינות לעובדים שלו, צריך להדליק נורה אדומה אצל המשקיעים לטווח הארוך.

ובכן, יש שני כללים חשובים שעליכם להבין לפני שאתם מתכוונים ללמוד איך להשקיע במניות לטווח ארוך;

כלל האצבע הראשון, הוא בכלל עניין מנטלי. ראיתם את השוק נופל? המניה בירידה? כל זה לא אמור להשפיע על ההחלטה שלכם למכור אותה.

אם אתם כאלה שתעקבו אחרי הכסף שלכם כל יום, שתלחצו מכל עליה או ירידה, כנראה שאתם בבעיה.

על מנת להחזיק במניות לטווח ארוך, צריך להיות מספיק חזקים מנטליים (לעתים, זה אומר להיות אפילו יותר חזקים מאשר בהחזקת מניות לטווח קצר). עליכם להבין שעליה או ירידה פתאומית לא צריכה לשנות את המדיניות שלכם.

קחו בחשבון שיכול להיות שלא תרוויחו בשנה הראשונה, זה יקל עליכם.

כלל האצבע השני, הוא, שרכישת מניות לטווח ארוך רצוי שתהיה מכסף שאתם יודעים שלא תצטרכו בכלל בשנים הקרובות. חשוב להבין שאלו כספים שלא תהיו תלויים בהם גם בעת משבר.

חשוב לציין שהיסטורית, המשקיעים שנשארו לאורך זמן ולא ויתרו גם בתקופות של ירידות חדות תוגמלו על כך בסופו של דבר.

ועכשיו, הגיע הזמן שתבינו באיזה שיטות אתם יכולים להשתמש כדי לבחור מניות מנצחות להשקעה ארוכת טווח;

ניתוח פונדמנטלי

שיטת הניתוח הפונדמנטלי עובדת בעיקר בהשקעה לטווח הארוך.

השיטה הזאת כוללת לימוד על מצבה הכלכלי של החברה, היכרות מלאה עם החוזק הפיננסי והנתונים הכספיים שלה, השאיפות, מטרות החברה והמתחרים שלה. 

בשיטה הזו, משקיעים עוקבים אחר הודעות כלכליות, קוראים ניתוחים וחושבים בהיגיון כדי לחזות את המגמה לטווח ארוך.

בניתוח הזה אין מקום לפסיכולוגיה. אחרי שמחליטים במה להשקיע – ממתינים לתוצאות.

אם אתם רוצים לחקור ולהכיר לעומק את השיטה, יש לנו חלק שלם באתר עם הסברים מתקדמים על ניתוח פונדמנטלי.

השקעה במניות דיבידנד

וורן באפט הוא "אריסטוקרט" של מניות דיבידנד. והחברה שלו, ברקשייר האת'וויי מדווחת לא פעם על השקעה במניות מהסוג הזה.

(למקרה שאתם לא מכירים את המושג הזה, דיבידנד הוא תשלום שהחברה מעבירה לבעלי המניות מתוך הרווחים שצברה. הוא מקטין כסף זמין לחברה, אך המשקיעים קוצרים פירות ועשויים לגרום למשקיעים אחרים להיכנס להשקעה בחברה).

את מניות הדיבידנד אפשר להקביל בקלות לעולם האג"ח. אנשים משקיעים את כספם בחברה לטווח ארוך, והיא משלמת להם תגמול על ההשקעה מדי תקופה.

לא רק שהן מיצירות הכנסה קבועה עבור המשקיע, אלא גם מפחיתות את הסיכון.

באיזה מניות כדאי להשקיע לטווח ארוך?

יש שלוש סוגים של מניות שכדאי לשקול להשקיע בהן לטווח ארוך; מניות של חברות שהענף שלהן לא ממש פתוח לתחרות (מונופולים), מניות של חברות צמיחה ומניות שמחלקות דיבידנד.

מניות של חברות שיש להן תחרות אפסית עד נמוכה

קחו למשל את ענף הביטוח. כשהתחרות בענף הולכת וגדלה, לא בטוח שהשקעה כזאת נכונה לטווח ארוך. גם כשהחברה שלך פועלת נהדר, שאחוז המכירות בעליה, לא בטוח שהמניה שלכם תהיה בנסיקה בטווח הארוך – בעקבות כניסה של מתחרים חדשים לשוק.

השקעה בענף או תחום שבו חברה מככבת לבדה (כמו לפני כמה שנים, ש"טסלה" (Tesla) החלה לייצר מכוניות חשמליות באגרסיביות לפני כל החברות האחרות) – יכול לייצר לכם תשואה נפלאה.

מניות צמיחה

מניות צמיחה הן מניות שמתחילות בקטן, אך יש להן פוטנציאל עצום ושוק גדול לחדור אליו.

חברת "אובר" (Uber) למשל היא דוגמה טובה לחברה שזיהתה נתח שוק עצום ומימשה את הפוטנציאל בו.

החברה, מאפשרת לכל מי שרוצה להפוך את הרכב הפרטי שלו ל"מונית" ע"י אפליקציה שמקשרת בין נוסעים שמחפשים הסעה לבין נהגים.

מוניות רגילות תמיד היו, "אובר" נכנסה לשוק שהיה שייך רק להן, נגסה בו יפה וממשיכה לצמוח בעקבות כניסה של משתמשים חדשים לאפליקציה שלה.

מניות דיבידנד

למניות דיבידנד יש תפקיד חשוב בתשואה שלכם. למה? כי אם אתם מחזיקים במניות דיבידנד לטווח ארוך, החברה תתגמל אתכם. אל תשכחו שהתגמול הזה לא נכלל אם הצלחת ליצר גם רווח מהעלייה במחיר המניה.

גם כשמניה מאוזנת, תוכלו תמיד לאזן את שורת הרווח באמצעות הדיבידנד. אל תשכחו: מניה יכולה לעלות ולרדת. דיבידנד לעולם יהיה חיובי (במידה והחברה ממשיכה לחלק אותו).

אם אתם מחפשים השקעה שתניב לכם מדי פעם הכנסה נוספת, חפשו מניות שמשלמות דיבידנד באופן מסורתי.

באופן כללי, מניות דיבידנד וגם מניות של חברות שהתחרות בהם אינה עניפה מתגמלות משקיעים לטווח ארוך. הן יכולות להיות תנודתיות בטווח של ימים, אבל השקעה במניות המתאימות תייצר את הסיכויים הטובים ביותר לרווח.

מה קורה כשהשוק נכנס לסחרור?

הנה סיפור מעניין ואמיתי על מה שאירע פעם, בשנת 1929, בעת המפולת הגדולה של אותה שנה.

אתם בוודאי מכירים את השחקן המוערך צ'רלי צ'פלין. 

כשנתיים לפני המפולת, צ'פלין היה מושקע בבורסה בסכומים גבוהים. השוק הכפיל את עצמו וצ'פלין שסעד עם חברו הטוב, המלחין ארווינג ברלין, המליץ לו למכור.

בעוד שצ'פלין מימש רווחים, ברלין החליט להישאר. התוצאה: מפולת חדה בבורסה שגרמה להונו לרדת מ-5 מיליון דולר ל-1.4 בלבד.

האם הסיפור הזה מלמד שההשקעה לטווח ארוך אינה משתלמת? ממש לא. ברלין האמין בהשקעה לטווח ארוך. הוא החזיק בכסף. בשנת 1945 היו בתיק שלו 8 מיליון דולר. עשר שנים אחרי, התיק היה שווה 37 מיליון.

אז נכון, ברלין יכל למכור ,את המניות כשצ'פלין המליץ לו ולקנות שוב בירידות החדות. אבל בנינו, כמה אנשים אתם מכירים שיוצאים מהבורסה, יוצאים ממנה בדיוק בזמן הנכון וחוזרים על הפעולה?

הסיפור של צ'פלין וברלין, הוא כנראה הסיפור של השוק כולו. אם תאמינו במניות שלכם לטווח ארוך, כנראה שתראו בזה ערך.

השקעה במניות לטווח ארוך אל מול טווח קצר

על פי הסטטיסטיקה הפשוטה, ככל שתשקיעו לטווח ארוך יותר, תקבלו סיכוי גדול יותר להשיג את התשואה הטובה ביותר.

מדד ה-S&P 500 אותו הזכרנו בתחילת הכתבה, עלה בטווח של 20 שנה, בכל פרק זמן שלא תבחרו, מאז שנת 1927. מדהים לא?

מניה היא עסק, לכל דבר ועניין. ועסק לא פותחים ליום אחד, לשבוע או לחודש. כשרוצים לייצר רווח אמיתי, אתם צריכים לתת לזמן כדי לגרום לכסף "לעבוד".

כשקונים מניות לטווח ארוך אפשר לייצר הכנסה באמצעות דיבידנדים, דבר שאי אפשר לעשות בהשקעה בטווח קצר וגם משלמים פחות עמלות על קניה ומכירה.

אחת הנקודות המעניינות בהשקעה במניות לטווח ארוך מול טווח קצר היא נושא קבלת ההחלטות; ברכישת מניות לטווח ארוך יש לך פחות ממה שמכונה "צמתי החלטה". קבלת ההחלטות שלך צריכה להיות מהירה כאשר אתה מתעסק במסחר תוך יומי.

ברכישת מניות לטווח קצר תצטרך להתעסק לא מעט עם הנושא המנטלי. רכשת מניה והיא בירידה? הלחץ עלול להוביל אותך למכירה בדיוק בזמן הלא נכון. המניה עולה? לעתים לא נרצה למכור אותה מחשש שהיא תוכל לעלות עוד. בהשקעה לטווח ארוך יש עיסוק פחות בעניין המנטלי.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה