מי שמחזיק בסכום כסף פנוי ורוצה להשתמש בו כדי לייצר רווחים יכול לבחור במגוון ערוצי השקעה שונים. לכל אפיק השקעה יש את היתרונות והחסרונות שלו אך השקעה במניות זה אפיק ההשקעה הפופולרי ביותר בשנים האחרונים ובעל פוטנציאל רווח פנומנלי.

אז מה בעצם צריך לדעת בשביל להתחיל להשקיע במניות? הנה מדריך קצר להשקעה במניות למתחילים שיעשה לכם סדר.

מתחילים;

מה זה מניה?

בואו נתחיל מהדבר הבסיסי ביותר, שגם אותו חשוב להגדיר בבירור – מה זה מניה. 

אם היינו אומרים לכם שאתם יכולים לחזור אחורה בזמן, להקים ביחד עם סטיב ג'ובס את חברת אפל ולהיות שותפים בה, סביר להניח שהייתם קופצים על המציאה. בכל זאת, מי לא היה רוצה לקבל עוד 25,000% על הכסף שלו? ובכן, אתם יכולים. חוץ מהקטע של החזרה בזמן לצערנו.

ובכן, מי שמחזיק במניה של חברה מסוימת בעצם מחזיק בחלק מהבעלות על החברה – וכל אחד ואחד מכם יכול לקנות מניה.

כמובן שמניה בודדת היא כמעט חסרת משמעות במובנים של בעלות על החברה וקבלת החלטות בניהולה. לחברות יש הרבה מאוד מניות (עשוי להגיע למיליוני מניות). אבל, רוב המשקיעים קונים מניות לצורך הפקת רווחים ולא בשביל להיות בעלים עיקריים בחברה – אז זה לא משנה.

במקרה של אפל, סטיב ג'ובס הנפיק מניות ומכר אותן בקצת יותר מחמישים סנט, היום המניה שווה מעל 120$! (נכון ל 28/5/2021) זאת אומרת שעל כל אלף דולר שהייתם משקיעים אז הייתם מרוויחים הרבה מאוד כסף – נחמד לא?

חברות מנפיקות מניות לצורך גיוס הון. בכל פעם שמונפקות מניות הן מצטרפות לסך המניות הכולל ואחוז הבעלות שמייצגת מניה יורד.  

לאחר שמניות מונפקות לציבור החברה הופכת לחברה ציבורית והמניות נסחרות על בסיס יום יומי.

העיקרון של השקעה במניות למתחילים הוא לגרוף רווחי הון מהשינויים בערך המניה תוך כדי ניהול סיכונים מיטבי. זוהי המהות של השקעה במניות – קנייה ומכירה של מניות בידי משקיעים מתוך ציפייה לגרוף רווחי הון.

גרפים ומספרים להשקעה במניות

 גרפים ומספרים להשקעה במניות

מה משפיע על מחיר מניה?

השקעה במניות היא במקרים רבים רכישת מניה בציפייה לעליית ערכה בעתיד ומכירתה על מנת לממש את הרווחים. מכאן עולה השאלה מה משפיע על מחיר המניה?

ערך המניה אמור להיות מושפע בעיקר מהביצועים העסקיים של החברה אבל בתקופה האחרונה חלה תפנית בעלילה.

מחיר של מניות הנסחרות בבורסה מונע על ידי כוחות השוק (ההיצע והביקוש) אשר משנים את מחיר המניה לחיוב או לשלילה.

אם למשל החברה פרסמה או צפויה לפרסם דוחות שנתיים טובים הדבר עלול להשפיע בצורה חיובית על ערך המניה, לחלופין במידה והחברה עברה טלטלה, למשל תביעה גדולה שהוגשה נגדה בבית המשפט, הדבר עלול להשפיע על ערך המניה בצורה שלילית.

גורמים שעשויים להשפיע על ההיצע והביקוש;

תוצאות טובות (או שליליות) – כל חברה שמניותיה נסחרות בבורסה צריכה לדווח אחת לרבעון על התוצאות שלה על ידי הגשת דוח מפורט. הדוח הזה מכיל את ההכנסות, ההוצאות ושורת הרווח של החברה ומשקיעים עשויים לפרש רווח נמוך מדי כחולשה מסתמנת בביצועים של החברה ולשלוח  את מניית החברה למטה או להיפך.

השפעות חיצוניותהשפעות חיצוניות אשר לחברה אין יכולת להשפיע עליהן גם כן יכולים להשפיע על ערך המניה. גאות כלכלית או שינויים במדיניות הממשלה יכולים להשפיע על מחיר של המניה.

טרנדים או העדפות משקיעיםאופי ההשקעה במניות משתנה לפעמים בגלל טעמי המשקיעים. לדוגמה אם כניסתה המטאורית של האינטרנט לחיינו נוצר ביקוש גדול להשקעה בחברות טכנולוגיות וערך המניות עלה בצורה אשר אינה משקפת את ערכה האמתי של החברה.

גורמים פסיכולוגייםלמרות שאנו רוצים לחשוב על עצמנו כמשקיעים שקולים ומחושבים, כולנו נתונים להשפעות פסיכולוגיות כמו למשל הפחד מהפסד, תופעת העדר, פסימיות בשוק ועוד.

מצב ביטחונימתיחות צבאית או מדינית המכניסה את המדינה למצב של אי וודאות משפיעה על ההשקעה במניות באופן שלילי, אך לפעמים ניתן למצוא גם במצבים כאלו מניות שדווקא פורחות כמו למשל חברות המייצרות נשק וכד'.

"מניות חלום"

בזמן האחרון אנחנו עדים ליותר ויותר "מניות חלום" שהשווי שלהן מרקיע שחקים ללא קשר לביצועים שלהן או לרווחיות של החברה. זה כבר לא משנה אם החברה מרוויחה או מפסידה – למשקיעים משנה מה הפוטנציאל של החברה.

למשל, המניה של חברת טסלה (tesla) נסקה לשווי חסר תקדים עוד לפני שהחברה התחילה לייצר רווחים כלשהם ממכירת רכבים. למעשה, השווי של החברה היה גדול יותר מכל חברות הרכב הוותיקות שמוכרות רכבים ומייצרות רווחים במשך שנים רבות – הכל בגלל שהמשקיעים צפו עתיד ורוד יותר לחברה.

השקעה במניות זה התחום הנפוץ והמדובר ביותר בקרב משקיעים בעולם, כולנו שמענו על מניות ויודעים את הפוטנציאל העצום הקיים בהשקעה בהן – אך כמה מאתנו ילכו עד הסוף ויפיקו את המרב מההשקעה?

שיטות נפוצות להשקעה במניות

כפי שכבר הבנתם, כל אחד יכול לקנות מניות בעצמו דרך המחשב בבית או הסמארטפון ועם השנים פותחו לא מעט שיטות להשקעה במניות.

השיטה הקלאסית והעתיקה ביותר היא ניתוח פונדמנטלי בה מתבססים על דוחותיה הכספיים של החברה, חברות מתחרות, נתוני מאקרו וכו' בכדי לקבוע את פוטנציאל הצמיחה העתידי של החברה ומשקיעים כספים לתקופה ארוכה יחסית. "הבעיה" בשיטה זו היא שלא כל אחד יודע לקרוא דוחות כספיים או פנוי לעשות מחקר על החברות המתחרות.

בגלל זה השיטה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות היא ניתוח טכני בה מתבססים בעיקר על המחיר וקריאת הגרף של המניה בכדי להעריך אם המחיר יעלה או ירד.

ניתוח טכני היא שיטה פשוטה, קלה ללימוד וכבר בתוך כמה מפגשים ניתן ללמוד את רוב התורה ולהתחיל לקנות מניות. ובזכות השיטה הזו, הפופולריות של השקעה במניות גדלה כל הזמן וכמות האנשים שלומדים אותה גם היא הולכת וגדלה.

הדבר החם ביותר כרגע בעולם הניתוח טכני הוא מסחר יומי בו משקיעים הופכים את השיטה למקצוע שלהם או יוצרים רווחים בשעות הפנאי.

מסחר היומי מתבצע דרך מערכת מסחר אינטרנטית בה לסוחר יש גישה לבורסות ברחבי העולם והוא יכול לעקוב אחרי מחירי המניות בזמן אמת ולהחליט אם לקנות מניות או למכור אפילו בפרטיות הסלון שלו.

עסקאות קניה ומכירה בבורסה מתבססות על השינויים התמידיים במחיר המניה ובסוף היום המשקיע היומי "הולך לישון עם מזומן" וכך אינו חשוך לתנודות ושינויים קיצוניים העשויים להתרחש במחיר המניה כתוצאה מפרסום דוח לא טוב של החברה או שינוי כזה או אחר.

אבל, אם בכל זאת אתם מעדיפים את השיטה הראשונה – דעו לכם שההיסטוריה לטובתכם. אם הייתם מספיק סבלניים, כמעט לא משנה באיזה מדד מניות הייתם משקיעים את הכסף שלכם בעבר הייתם מרוויחים, והרבה. מאז תחילת הפעילות של הבורסות ברחבי העולם שווים של רוב מדדי המניות עלה. לא רבים האנשים ברחבי העולם שחזו זאת, השאירו את הכסף שלהם מושקע ולא התרגשו מהמעידות בדרך. הבודדים שבחרו טווח השקעה במניות ארוך באמת, הרוויחו יפה.

 
השקעה במניות

השקעה במניות

דרכים להשקעה במניות

רבים מאתנו יבחרו בבנק שלהם כגורם מתווך ולקנות דרך החשבון שלהם בו מניות אך זו טעות – הבנקים גובים עמלות גבוהות על ביצוע העסקה והעמלות האלה פוגעות ישירות ברווח.

חייבים לדעת איך כדאי לקנות מניות כדי לשלם כמה שפחות עמלות עבור הקניה והמכירה ולמקסם את הרווחים, ניתן היום להשקיע דרך ברוקרים ובתי השקעות בעמלות הרבה יותר נוחות עבור מסחר עצמאי בבורסה .

השקעה במניות ניתנת לביצוע באמצעות אותם בתי השקעות וברוקרים זרים (לאלו מכן שרוצים להשקיע רק בארה"ב ובבורסות זרות אחרות למשל). מומלץ לבצע סקר שוק ביניהם לפני שהתחלתם להשקיע, הבדיקה הקצרה הזו בתחילת הדרך תוכל להטיב משמעותית עם שורת הרווח שלכם בעתיד.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

NETFLIX - סקירת מניה וניתוח חברה

חברת ליברה - מה עומד מאחורי הנסיקה לצד מכירת המניות האגרסיבית?

מיוחד: ההשפעה של הבלאק פריידי על המניות שלכם

שיעור בהיסטוריה: המשברים הגדולים בשוק ההון

WhatsApp זמינים לכל שאלה