השקעה במניות למתחילים

מי שמחזיק בסכום כסף פנוי ורוצה להשתמש בו על מנת לייצר רווחים יכול לבחור בערוצי השקעה שונים, לכל אפיק השקעה יש את היתרונות והחסרונות שלו אך אנחנו נתמקד במניות, הנכס הפיננסי הפופולרי ביותר. משקיעים, מלבד היתרונות והחסרונות היחסיים, מחפשים אחר אפיק השקעה בו ניתן להפיק רווחים גדולים כמה שניתן. וכאשר תכניות החיסכון בבנקים מציעות ריביות נמוכות מאוד, אנשים רבים פונים להשקעה במניות. אז מה בעצם צריך לדעת בשביל להתחיל להשקיע? לפניכם מדריך קצר של השקעה במניות למתחילים.

מהי מניה?

בואו נתחיל מהדבר הבסיסי ביותר, שגם אותו חשוב להגדיר בבירור – מהי מניה. ובכן, מניה היא נייר ערך המייצג חלק מסוים בבעלות על חברה. מי שמחזיק במניה של חברה מסוימת הוא בעצם מחזיק בחלק מהבעלות על החברה, כמובן שמניה בודדת בבורסה היא חסרת משמעות במובנים של בעלות על החברה וקבלת החלטות בניהולה. לחברות ישנם עשרות אלפי מניות ואפילו יותר (מגיע גם למליוני מניות). רובם של המשקיעים רוכשים את המניה לצורך הפקת רווחים ולא לצורך רכישת בעלות על החברה.

השקעה במניות למתחילים

השקעה במניות למתחילים

חברות מנפיקות מניות לצורך גיוס הון. בכל פעם שמונפקות מניות הן מצטרפות לסך המניות הכולל ואחוז בהעלות שמייצגת מניה יורד, אך ערך המניות עולה בזכות ההון אשר הוזרם לחברה בעת מכירת המניות כסף המשמש את החברה להתפתחות עסקית.  

לאחר שהמניות מונפקות לציבור הן נסחרות על בסיס יום יומי וזוהי המהות של השקעה במניות, רכישות ומכירות של מניות בידי משקיעים מתוך ציפייה לגרוף רווחי הון. לא בכל פעם שרוכשים מניה החברה מרוויחה כסף, זה קורה רק בתהליך ההנפקה. למניות הנסחרות ישנו ערך המוכתב על ידי כוחות השוקהביקוש וההיצע. אירועים שונים בחיי החברה או השפעות חיצוניות יכולים להגדיל או להפחית את הביקוש למניה ובכך לשנות את ערכה בצורה חיובית או שלילית. העיקרון של השקעה במניות למתחילים הוא לגרוף רווחי הון מהשינויים בערך המנייה תוך כדי גידור סיכונים מיטבי

מה משפיע על ערך המניה?

השקעה במניות היא במקרים רבים רכישת מניה בציפייה לעליית ערכה בעתיד ומכירתה על מנת לממש את הרווחים. מכאן עולה השאלה מה משפיע על ערך המניה. ערך המניה מושפע בעיקר מהביצועים העסקיים של החברה. אם למשל החברה פרסמה או צפויה לפרסם דוחות שנתיים טובים הדבר עלול להשפיע בצורה חיובית על ערך המניה, לחלופין במידה והחברה עברה טלטלה, למשל תביעה גדולה שהוגשה נגדה בבית המשפט, פטנט שנגמר זמנו, אישור שלא קיבלו וכו' הדבר עלול להשפיע על ערך המניה בצורה שלילית. אך אלו לא הגורמים היחידים המשפיעים על ערך המניה, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על ערך המניה וכדאיות השקעה במניות למתחילים נבחנת גם לפיהם, למשל:

השפעות חיצוניותהשפעות חיצוניות אשר לחברה אין יכולת להשפיע עליהן גם כן יכולים להשפיע על ערך המניה. גאות כלכלית או שינויים במדיניות הממשלה יכולים להשפיע על ערכה של המניה.

טרנדים או העדפות משקיעיםאופי ההשקעה במניות משתנה לפעמים בגלל טעמי המשקיעים. לדוגמה אם כניסתה המטאורית של האינטרנט לחיינו נוצר ביקוש גדול להשקעה בחברות טכנולוגיות וערך המניות עלה בצורה אשר אינה משקפת את ערכה האמתי של החברה.

גורמים פסיכולוגייםלמרות שאנו רוצים לחשוב על עצמנו כמשקיעים שקולים ומחושבים, כולנו נתונים להשפעות פסיכולוגיות כמו למשל הפחד מהפסד, תופעת העדר, פסימיות בשוק ועוד.

מצב ביטחונימתיחות צבאית או מדינית המכניסה את המדינה למצב של אי וודאות משפיעה על ההשקעה במניות באופן שלילי, אך לפעמים ניתן למצוא גם במצבים כאלו מניות שדווקא פורחות כמו למשל חברות המייצרות נשק וכד'

מדריך זה לא מכין אתכם לצורך השקעה במניות. מדריך זה רק נותן לכם מושג כללי מהי מניה ומהם הגורמים אשר יכולים להשפיע על ערכה. מי שמעניין להתעסק במסחר בבורסה נזקק לידע נרחב יותר על מנת לבצע השקעותתוכלו להוריד את מדריך שוק ההון שלנו ולהעשיר יותר את הידע.


אולי יעניין אתכם גם: קורס שוק ההון.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה