השקעה במניות

השקעה במניות, הביטוי החזק, הנפוץ והמדובר ביותר בקרב המשקיעים בעולם שוק ההון. כולנו שמענו על מניות ויודעים את הפוטנציאל העצום הקיים בהשקעה בהן אך כמה מאתנו ילכו עד הסוף ויפיקו את המרב מההשקעה?

אם הייתי אומר לכם שאתם יכולים לחזור אחורה בזמן, להקים ביחד עם סטיב ג'ובס את חברת אפל ולהיות שותפים בה, סביר להניח שהייתם קופצים על המציאה. בכל זאת, מי לא היה רוצה לקבל עוד 25,000% על הכסף שלו? ובכן, אתם יכולים. חוץ מהקטע של החזרה בזמן לצערי.

חברות מנפיקות מניות בבורסה ומציעות אותן למכירה לציבור בכדי שיוכלו לגייס כספים ולהתפתח. כל אחד מאתנו יכול לבחור איזה מניות הוא רוצה לקנות מתוך עשרות אלפי החברות שהנפיקו מניות לציבור והן נסחרות בבורסות ברחבי העולם. אחרי שרכשתם מניה של חברה כלשהי הפכתם באופן רשמי להיות חלק מהבעלים של החברה. ההצלחה שלה, הרווח שלכם.

במקרה של אפל, סטיב ג'ובס הנפיק מניות ומכר אותן בקצת יותר מחמישים סנט, היום המניה שווה מעל מאה חמישים דולר! זאת אומרת שעל כל אלף דולר שהייתם משקיעים אז הייתם מרוויחים מאתיים חמישים אלף דולר. נחמד.

השקעה במניות – שיטות נפוצות

כפי שציינתי קודם, כל אחד יכול לקנות מניות בעצמו דרך המחשב בבית ועם השנים פותחו לא מעט שיטות להשקעה במניות.

השיטה הקלאסית והעתיקה ביותר היא ניתוח פונדמנטלי בה מתבססים על דוחותיה הכספיים של החברה, חברות מתחרות, נתוני מאקרו וכו' בכדי לקבוע את פוטנציאל הצמיחה העתידי של החברה ומשקיעים כספים לתקופה ארוכה יחסית. "הבעיה" בשיטה זו היא שלא כל אחד יודע לקרוא דוחות כספיים או פנוי לעשות מחקר על החברות המתחרות.

בגלל זה השיטה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות היא ניתוח טכני בה מתבססים בעיקר על המחיר וקריאת הגרף של המניה בכדי להעריך אם המחיר יעלה או ירד.

ניתוח טכני היא שיטה פשוטה, קלה ללימוד וכבר בתוך כמה מפגשים ניתן ללמוד את רוב התורה ולהתחיל לקנות מניות. בזכות שיטה זו, הפופולריות של השקעה במניות גדלה כל הזמן וכמות האנשים שלומדים אותה גם היא הולכת וגדלה. הדבר החם ביותר כרגע בעולם הניתוח טכני הוא מסחר יומי בו משקיעים הופכים את השיטה למקצוע שלהם או יוצרים רווחים בשעות הפנאי. המסחר היומי מתבצע דרך מערכת מסחר אינטרנטית בה למשקיע יש גישה לבורסות ברחבי העולם והוא יכול לעקוב אחרי מחירי המניות בזמן אמת ולהחליט אם לקנות מניות או למכור אפילו בפרטיות הסלון שלו. עסקאות קניה ומכירה בבורסה מתבססות על השינויים התמידיים במחיר המניה ובסוף היום המשקיע היומי "הולך לישון עם מזומן" וכך אינו חשוך לתנודות ושינויים קיצוניים העשויים להתרחש במחיר המניה כתוצאה מפרסום דוח לא טוב של החברה או שינוי כזה או אחר.

אם בכל זאת אתם מעדיפים את השיטה הראשונה, דעו לכם שההיסטוריה לטובתכם. אם הייתם מספיק סבלניים, כמעט לא משנה באיזה מדד מניות הייתם משקיעים את הכסף שלכם בעבר הייתם מרוויחים, והרבה. מאז תחילת הפעילות של הבורסות ברחבי העולם שווים של רוב מדדי המניות עלה. לא רבים האנשים ברחבי העולם שחזו זאת, השאירו את הכסף שלהם מושקע ולא התרגשו מהמעידות בדרך. הבודדים שבחרו טווח השקעה במניות ארוך באמת, הרוויחו יפה.

השקעה במניות

השקעה במניות

השקעה במניות – לא רק דרך הבנק

רבים מאתנו יבחרו בבנק שלהם כגורם מתווך ולקנות דרך החשבון שלהם בו מניות אך זו טעות. הבנקים גובים עמלות גבוהות על ביצוע העסקה והעמלות האלה פוגעות לנו ישירות ברווח. ניתן היום להשקיע דרך בתי השקעות בעמלות הרבה יותר נוחות עבור מסחר עצמאי בבורסה .

השקעה במניות ניתנת לביצוע באמצעות אותם בתי השקעות וברוקרים זרים (לאלו מכן שרוצים להשקיע רק בארה"ב ובבורסות זרות אחרות למשל), בדרך בטוחה, דרך חשבונות בנאמנות בתנאים מעולים ובשירות איכותי בהרבה מזה שמציע הבנק. מומלץ לבצע סקר שוק קצר טרם התחלתם להשקיע. הבדיקה הקצרה הזו בתחילת הדרך תוכל להטיב עמכם משמעותית בשורת הרווח בעתיד.

אם ברצונכם לחסוך זמן, תוכלו למלא את השאלון אשר נמצא בראש העמוד ובהתאם לקריטריונים אותם תזינו תמצאו את הגוף עם העמלות והתנאים האטרקטיביים ביותר להשקעה במניות כרגע.


אולי יעניין אתכם גם: מסחר בבורסה האמריקאית


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה