מי שממוקם חמישי ברשימת עשירי עולם הוא ההפך הגמור ממה שהכרתם. איך הפך חברת טקסטיל כושלת בשם ברקשייר האת'ווי לאימפריית ענק ולמה גם אחרי גיל 90, הוא צורך 5 פחיות קולה ביום והרבה ג'אנק פוד? כל מה שלא ידעתם

וורן באפט

השקעה כדאית "בעסק שכל אידיוט יכול לנהל". באפט                                (צילום מסך: ראיון שערך ב-CNBC)


יש כמה שמות שיעלו לכם בהקשר של המשקיעים בעולם. לא משנה מה הסדר שלהם, לא נופתע אם בראש הרשימה תציבו את וורן באפט.

איל ההון האמריקאי, הבעלים של קונצרן הענק ברקשייר האת'ווי, נחשב למשקיע הגדול בעולם. נכון לאפריל 2022, הונו נאמד בכ-126 מיליארד דולר. נכון לכתיבת מאמר זה, הוא האדם החמישי ברשימת עשירי העולם. הרביעייה הראשונה: אילון מאסק (טסלה, 219 מיליארד), ג'ף בזוס (אמזון, 171 מיליארד), ברנאר ארנו (לואי ויטון ועוד, 129 מיליארד) וביל גייטס (מיקרוסופט, 118 מיליארד).

הנה עוד כמה פרטים שאתם צריכים לדעת, מלבד ההון האישי של של מי שחגג יום הולדת 90 עוד בשנת 2020.

תחילת הדרך

באפט החל כסטודנט וסיים תואר שני בכלכלה באוניברסיטת קולומביה. כבר בגיל 25 הוא הקים שותפות מוגבלת להשקעות ותוך פחות מעשר שנים היה השווי שלה 26 מיליארד דולר.

את ברקשייר האת'ווי הוא רכש בגיל 34 כחברת טקסטיל כושלת. אז היא הייתה שווה 22 מיליארד דולר וכיום – יותר מפי עשרה. ברקשייר, למי שלא מכיר, היא קונצרן ענק שממוקם באומהה (לכן גם כינויו, "האורקל מאומהה") שבנברסקה. יש לה 80 חברות בת בתחומי ביטוח שונים, אבל היא חזקה מאוד גם בעולם הקמעונאות, הריהוט לבית, תכשיטים, עיתונים, הנעלה, ממתקים ואפילו שואבי אבק.

כיום, באפט מחזיק ב-38 אחוז מהמניות של החברה, שדוגלת בהשקעות סולידיות. אחת ההשקעות הגדולות של באפט היא בחברת קוקה קולה. בעבר הוא רכש גם מניות של IBM ביותר מ-10 מיליארד דולר.

ויש גם קשר ישראלי: בשנת 2006 הוא רכש באמצעות החברה 80 אחוז ממפעל ישקר של משפחת ורטהיימר, תמורת 4 מיליארד דולר. לאחר כ-7 שנים רכשה גם את 20 האחוזים הנותרים תמורת 2 מיליארד דולר נוספים. בהמשך הוא השקיע גם בבנק אוף אמריקה ושקל לקנות מניות מאמזון של בזוס.

מה עשה הכסף של וורן באפט?

לא לחינם נחשב באפט לאחד מעשירי עולם. המניה של החברה, שבה הוא מחזיק 38 אחוז, שווה נכון לאפריל 2022 כ-478 אלף דולר. כשבאפט רכש את המניות של החברה הזאת, הן היו שוות 19 דולר בלבד. מי שרכש יחד איתו מספר מניות בודדות, נחשב היום למיליונר. הן זינקו בכ-3 מיליון אחוז תחת ניהולו.

המניה הזאת היא בעלת השווי הגבוה ביותר בבורסה של ניו יורק. באפט עצמו ממשיך באותה מדיניות: השקעת הרווחים בהתפתחות החברה. הוא לא מחלק דיבידנדים ולא מבצע ספליט. החברה שלו יציבה מאוד מאז שנכנס אליה ולא מפסיקה לצמוח. 

האמריקאי גם יודע להוקיר תודה: בתחילת שנות האלפיים העביר תרומות בסך כולל של כמעט 50 מיליארד דולר.

נקודות בחיים אישיים

באפט ידוע בשל חוש ההומור שלו. בעבר אמר כי השקעה כדאית "בעסק שכל אידיוט יכול לנהל". בעבר הצהיר שהוא רוצה לפרוש מניהול הקרן שברשותו, אך התחרט בשל העבודה שמצבו הכלכלי לא מאפשר לו לעשות זאת.

בשנת 2011 הוא קיבל מנשיא ארצות הברית דאז, ברק אובמה, מדליית חירות נשיאותית. כעבור שנה הודיע כי חלה בסרטן, אך טופל והחלים. באפט אוהב גם ספורט. הוא חובב ברידג' ידוע. אחד משותפיו למשחק הוא מי שמקדים אותו ברשימת עשירי העולם – ביל גייטס.

למרות היותו אחד מעשירי עולם, באפט נחשב לאדם צנוע וסגפן. הוא מנהל אורח חיים שאינו ראוותני ומרבה לאכול, גם בגילו, המון ג'אנק פוד. לדבריו, הוא שותה 5 פחיות גזוז ביום, בעיקר קוקה קולה. בנוסף, הוא אוכל 3 פעמים מקדונלד'ס בשבוע והקינוח הקבוע שלו הוא גלידה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

אילון מאסק ביטל את עסקת טוויטר. למה זה קרה?

קטי ווד (Cathie Wood)

ג'ורג' סורוס (George Soros)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

WhatsApp זמינים לכל שאלה