יועץ בבנק או ניהול תיק השקעות?

עד לפני שנתיים נהגתי לווסת את מדיניות את ההשקעה שלי לפי ההמלצה של יועץ ההשקעות בבנק. לפי המלצתו רכשתי ומכרתי מניות, השקעתי ומשכתי השקעות מקרנות נאמנות ומתעודות סל ונתתי את אמוני ביד הפיננסי של היועץ. לאחר מספר שנים שבהם התשואה לא הניבה את התוצאות שציפתי להן, החלטתי לבצע שינוי, עזבתי את יועץ ההשקעות בבנק ועברתי לניהול תיק השקעות מקצועי על ידי מנהל השקעות.

קופות גמל להשקעה

אז למה הייתי מאוכזב מיועץ ההשקעות של הבנק?

בשנים האחרונות חופש הפעולה של יועצי ההשקעות הלך וצומצם, הם נאלצים לנהל את פעילות הייעוץ שלהם תחת רגולציה כבדה יותר ולעמוד ביותר ויותר המלצות והוראות של הבנק. אם בעבר ליועץ ההשקעות היתה סמכות לתת המלצה על פי ההבנה הפיננסית שלו את השוק ומגמותיו, כיום הוא מוגבל ועליו להתיישר בהתאם למחלקת המחקר של הבנק, כל שכל יועצי ההשקעות בבנק מסוים, "מנגנים את אותה המנגינה".

קבלת החלטות לגבי ההשקעות שלי, התבצעו רק כאשר קיבלתי טלפון מיועץ ההשקעות. לעיתים הייתי עסוק בעבודה ולא עניתי, לעיתים היו ליועץ שיחות אחרות לעשות ללקוחות אחרים, הרי בכל זאת הוא מטפל בכמה מאות רבות של לקוחות, ולכן לא הרגשתי שהתיק נמצא כל הזמן עם היד על הדופק ושאני דואג לעדכן את ההשקעות שלי או לפחות לבחון אותן, בתדירות המתאימה כדי לייצר רווחים.

מעבר לכך, המדיניות של הבנק מחייבת אותם ליותר מדי זהירות, היועץ מחויב להבהיר ללקוח את כל הסיכונים, אסור לו להסביר ללקוח לאיזו חברה יש דוחות טובים על פי הבנתו הפיננסית, הוא רשאי להעביר את האנליזות בלבד. שלא תבינו לא נכון, אם אתם משקיעים קטנים שמעוניינים לבצע השקעות סולידיות בהיקף קטן, יכול להיות שהיועץ של הבנק הוא הבחירה הנכונה, האכזבה שלי נבעה מהעובדה שרציתי להשתדרג.

לאן הולכים מכאן

האלטרנטיבות ליועץ ההשקעות של הבנק מגוונות. בתחילת הדרך חשבתי שאולי הגיע הזמן להתמקצע בתחום ההשקעות ולהתחיל להשקיע באופן עצמאי, אך עם הזמן גיליתי שני דברים:

הראשון הוא שמדובר במשימה גוזלת זמן. כדי להצליח לבצע השקעות מושכלות ולא מבוססות רגש צריך לקרוא, והמון, צריך לקרוא מאזנים לדעת לפענח אותם להבין את הלך הרוח בשוק – משימות שכולן היו גדולות למידותיי ולזמן שהיה לי.

השני הוא שהמציאות קצת פחות ורודה מהדמיון, חלק מההשקעות ירדו לטמיון בעקבות סכנות שאפילו לא הצלחתי להבין, היו גם השקעות שהניבו תשואה יפה, אבל אני משקיע את הכסף שלי כדי ליצור רווח, לא לגמור ב-"ברייק איבן".

לבסוף בחרתי בניהול תיקי השקעות מקצועי

אחרי האפיזודה העצמאית הקצרה שלי הבנתי שבכל זאת אני צריך מישהו מקצועי שינהל את ההשקעות שלי, פניתי לחברה העוסקת בניהול תיקי השקעות, לאחר פגישה קצרה בה הבהרתי מה הציפיות שלי ולאן אני רוצה להתקדם בשנים הקרובות הבנתי שזה המקום בשבילי, ראיתי שיש אנשים עצמאיים שמבינים את השוק ושיכולים לקבל החלטות בזמן אמת עבור הכסף שלי.

לאחר שעברתי חברה לניהול תיקי השקעות איכות הטיפול בכסף שלי עלתה באופן משמעותי. סוף סוף היה לי קצת נחת מתיק ההשקעות שלי שהתחיל לעמוד בציפיות שלי. לדעתי ההבדל הגדול הוא חופש הפעולה של מנהלי תיקי ההשקעות והיכולת שלהם לקבל החלטות בזמן אמת.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה