כמה עולה המרת מטבע ומהן העמלות שמשלמים על המרה, כמה עולה להמיר דולר לשקל ואיפה כדאי להמיר יורו או דולרים לשקלים? רגע לפני שאתם ניגשים לבנק או לחלפן לבצע המרה, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

דוכן צ'יינג

כבר בדקתם כמה אתם באמת משלמים על הדולר שלכם? דוכן צ'יינג' | צילום: noodle kimm


האפשרויות להמרת מטבע, מגוונות. והמון פעמים, אנו מוצאים את עצמנו מבולבלים באשר לאפשרויות השונות.

דולר או יורו, ין או לירה טורקית – לא משנה איזה מטבע אתם צריכים לרכוש (או למכור), השאלה כמה זה עולה לנו ואיפה הכי כדאי להמיר את הכסף – חשובה ויכולה לחסוך לכם לא מעט.

הנה כמה שאלות (ותשובות) שכדאי לכם לקרוא לפני שאתם מבצעים המרה;

כמה עולה המרת מטבע?

על מנת להמיר מטבע, תצטרכו לשאת בעמלות.

העמלה הראשונה היא שער ההמרה – למעשה, מדובר על עמלה שמגולמת בהפרש בינו לבין השער הרציף (זה שמשתנה כל הזמן בהתאם למסחר) או השער היציג (זה שנקבע פעם ביום על ידי בנק ישראל).

כשאתם רוצים לקנות מטבע, המוכר יציג לכם את שער הקניה שיהיה גבוה מהרציף. כשאתם מוכרים – הוא יציג שער מכירה שיהיה נמוך יותר מהרציף.

במילים פשוטות, יש שער מכירה ושער קניה ואת ההפרש לעומת השער הרציף, תצטרכו לשלם.

אבל שער ההמרה הוא לא העמלה היחידה שתצטרכו לשלם.

העמלה השנייה שכיחה מאוד כאשר פונים לבנק לביצוע עסקה במטבע זר, עמלה שנעה סביב 0.2% משווי העסקה (משתנה בהתאם ללקוח – עסקי, פרטי וכיו"ב). 

בחלק מהבנקים תגלו כי תשלמו עמלה מדורגת. ככל שתקנו יותר, העמלה תפחת. זה יכול לנוע סביב פחות מ-0.2% ועד יותר מ-6% (!) במקרים מסוימים. בבנקים אחרים ישנה עמלת מינימום. כלומר, תשלמו סכום קבוע עבור ההמרה, לא משנה כמה אתם מתכוונים לקנות או למכור.

כמה עולה להמיר דולר לשקל?

הנה דוגמה של כמה עולה להמיר דולר לשקל שתעזור לכם להבין;

ובכן, כמו שכבר הבנתם, שער ההמרה שונה לגמרי מהשער הרציף או השער היציג, אותם אתם מחפשים בטלפון שלכם רגע לפני שאתם מעבירים את הכסף.

שער ההמרה הוא שער הקניה או המכירה בפועל. 

כך למשל, אם אתם רוצים להמיר דולר לשקל ששערו הרציף עומד על 3.23 לדולר, תמורת 1,000 דולר, תקבלו פחות מ 3,230 שקלים (1,000*3.23) – הכל תלוי בשער ההמרה שתקבלו.

בבנקים וצ'יינגים, ההפרש נע בין 3 ל 5 אגורות (בממוצע) מהשער ה "אמיתי". זה אמנם נשמע מעט, אבל יש לכך משמעות רבה מבצעים עסקה גדולה או כמות עסקאות בהיקף גבוה.

אם נכניס לדוגמה שלנו מרווח (ההפרש בין השער האמיתי לשער ההמרה) של 4 אגורות – הסכום שתקבלו בהמרה יהיה 3,190 ש"ח (1000*[3.23-0.04]).

ולכן, על סכום הדולרים בדוגמה שלנו (1,000$) יעלה לכם 40 ש"ח להמיר דולר לשקל ([3.19*1000]-[3.23*1000]). 10,000$ יעלו לכם 400 ש"ח, 100,000$ יעלו לכם 4,000 ש"ח וכן הלאה וכן הלאה.

ואם אתם מבצעים את ההמרה בבנק – אל תשכחו להוסיף לזה את העמלה השנייה באחוזים משווי העסקה.

איפה כדאי להמיר דולרים או יורו לשקלים?

אז איפה הכי כדאי להמיר דולרים לשקלים חוץ מהבנק שלכם?

כשמדובר על סכום גבוהים או על עסקאות בתדירות גבוהה יש אופציות הרבה יותר כלכליות מבנקים או צ'יינגים.

ישנם גופים פיננסים בדמות בתי השקעות וחברות ייעודיות להמרות מט"ח, שיכולים לחסוך לכם הרבה מאוד כסף. בכך שהם לא יגבו מכם עמלה כלל והמרווח יהיה נמוך משמעותית מזה שמציעים הבנקים.

לא בטוחים עם ההמרה שלכם נחשבת ב "סכום גבוה" או שאתם מבצעים המרות בתדירות גבוהה מספיק? תשאלו את הנציגים שלנו

אם הסכום שאתם רוצים להמיר לא גבוה ואתם רוצים לדעת בכל זאת איפה הכי כדאי לכם להמיר דולרים או יורו לשקלים, יש לכם אפשרות לנסות "להתמקח" עם הבנק.

אם אתם לקוחות טובים, ייתכן שיורידו לכם את מעט את שער ההמרה. ועדיין, אסור לכם לשכוח את עמלת ההמרה הרגילה.

כיום, רבים פונים לצ'יינג'ים או לבנק הדואר, שלא גובים עמלה באחוזים ויש להם מרווח שפחות או יותר זהה לזה שהבנקים מציעים לביצוע המרה.

אבל, הפתרון הכי טוב להמרות של סכומים נמוכים נמצא בקבוצות פייסבוק לאיתור מוכרים וקונים של מט"ח. ישנן קבוצות ללא מטרת רווח, שמאפשרות לאנשים להחליף ביניהם מטבעות שהם "נתקעו איתם".

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה