אם יש משהו שיכול לדכא כל פעם מחדש, זה לראות את תיק ההשקעות שלך מדשדש בזמן שהמדדים שוברים כל יום שיאים חדשים. האם הגיע הזמן לעשות סוף לתיקים המנוהלים המסורתיים? 


זה בוודאי קרה לכם לא פעם אחת. פתחתם את הפירוט שבית ההשקעות שלח לכם ולא האמנתם למראה עיניכם. רק שלושה ימים קודם, קראתם כתבה על העליות המטורפות שהיו בבורסות ברחבי העולם.

כן, מדד הנאסד"ק עלה, מניות הטכנולוגיה התפוצצו ומנהל התיקים הגיש לכם את המספרים של סוף 2021. שפשפתם את העיניים. ואין סיכוי שלא מלמלתם לעצמם; "אחוז רווח כזה נמוך על כל כך הרבה כסף?, "איך זה יכול להיות?".

ובכן, אם זה קרה לכם אתם ממש לא לבד. המדדים המובילים בעולם התפוצצו בשנים האחרונות ומאז הקורונה בכלל – למרות התפרצות הנגיף. מדד הנאסד"ק רשם עליה מטאורית של כ-80% והוביל את מי שהאמין בו לרווח מטורף. הדאו ג'ונס שבר שיאים חדשים והתקדם בעוד כ-26%, S&P500 התפוצץ בכ-45%. אפילו מדד ראסל 2000, שמאגד את החברות הקטנות, עלה שיעור של 32% בשנתיים.

אבל לא בעלייה המטורפת של המדדים עסקינן. סביר להניח שאם נתתם לאחד מבתי ההשקעות הגדולים והמוכרים – התאכזבתם מהתשואה שמנהל התיקים עשה על הכסף שלכם, במיוחד על רקע העליות שקראתם קודם. גם אתם לא הבנתם מדוע הוא לא תמיד מקיימים את ההבטחות – אלה שבסופם הוא תמיד מדגיש לכם את המילה ש"פוטרת" אותו מאחריות – לכאורה.

ולכאורה, אומר מנהל התיק, אם התיק הספציפי שלנו רשם ממוצע של 12 אחוז בשנה ב-3 השנים האחרונות, אז זה מה שהוא אמור לייצר עבורכם, כנראה, גם בשנה הקרובה. האמנם? בדקנו

מקום ראשון בתשואה? תחשבו שוב

את הפרסומות של בתי ההשקעות אתם כבר מכירים. "11.34% בשנה", זעקה כותרת אחת. ולצדה "מקום ראשון בתשואה – 21.4%". הדבר מכעיס עוד יותר. כיצד אנחנו, רבים שואלים, שהחלטנו להפקיד את מיטב כספנו באותם בתי השקעות – רושמים ריבית שקרובה יותר לריבית פק"ם מאשר לריבית על תיק אצל מנהל תיקים?

ובכן, ואת זה אתם בטח לא ממש יודעים – פעמים רבות התשובה לכך היא פשוטה מאוד. מנהלי תיקים ממעטים לקחת סיכונים שהכרחיים כדי לגרום לכסף שלך לעבוד באמת. הסיבה: שהם פשוט לא רוצים "לחסל" את הכסף שלך.

לפני שנתקדם ונסביר, חשוב לדעת שחברות ניהול תיקים גדולות וקלאסיות מוגבלות בתשואות שהן יכולות לייצר משתי סיבות:

  1. חשש מירידה במוניטין – אם הן לוקחות סיכונים גדולים, קיימת אפשרות להפסדים גדולים בתיקי הלקוחות, שיובילו לסחרור.

  2. מהירות תגובה – האפשרות שלהן להגיב במהירות לשווקים תנודתיים נמוכה יותר מאשר אצל חברות ניהול "בוטיקיות", כלומר חברות ניהול תיקים קטנות יותר. חברות כאלה, אינן קונבנציונליות ובהתאם לכך חופש הפעולה של מנהל התיקים נמוך. אלה כפופים למחלקת אנליזה שמקבלת החלטות השקעה וכן לאישורי הנהלה ודירקטוריון.

להכות את השוק? לפעמים זה רק חלום

האכזבה ממנהלי תיקים רבים מובנת מאליה. כשאתה מפקיד את הכסף שלך אצל מנהל תיקים, אתה מצפה לראות תוצאות. השוק ירד? הקורונה חוגגת? המשק במשבר? זה לא ממש מעניין אותך. "אחרת, אתם יודעים, לא הייתם סוגרים עסקה עם בית השקעות.

אבל, כשהסיכון בתיק מתפזר על פני מגוון רחב של נכסים פיננסים – קרנות נאמנות, מניות, אג"ח, מט"ח ולפעמים אפילו מזומן, הסיכוי לתשואה גבוהה קלוש. אז נכון, בתיק יש גם מניות בשיעור מסוים, אבל גם העלייה הגדולה במדדים המובילים בניו יורק, לא תוביל לעלייה דרסטית בשורת הרווח.

איך כן "מכים את השוק"?

אז איך בכל זאת מצליחים להכות את השוק? מה הסוד, אם כן, בהצלחה בניהול תיקי השקעות?

אז קודם כל, בואו נתחיל עם נושא ההבדלים שנוצרים בין התיקים, אצל מנהלים שונים. לכולנו ברור שלא באמת אפשר להשוות בין מוצרי השקעה שונים. לכן, הכלי היעיל ביותר הוא להשוות בין בתי השקעות לניהול תיקים (לא קיים ניהול זהה, שום שאז התשואה הייתה זהה). ולכן – ההחלטה הכי קשה היא הבחירה מי ינהל את התיק שלכם בצורה האיכותית ביותר.

חשוב לדעת שחלק מהמוצרים שמנוהלים על ידי מנהלי תיקים, הם בעצם מנוהלים באמצעות חברת בת. כלומר, מעין בתי השקעות קטנים שהם נספחים לבתי השקעות גדולים יותר. הם מנהלים הכל – החל מקרנות הפנסיה והניהול שלכם ועד תיקי השקעות עבור הכסף הפרטי שלכם. 

למה צריך את זה? כי החברות האלה הן בעלות אסטרטגיה שונה, מנהלות את הכסף בסיכון מזערי כדי לא לפגוע בשם הגדול שלהם. כתבה אחת לא טובה על כישלון מהדהד של בית השקעות גדול – והמונים ירוצו למשוך כספים מקרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות שלהם בו.

אז למה, בוודאי תשאלו, נוצרים הבדלים מינוריים בין מנהלי תיקים קטנים לעומת בין בתי השקעות גדולים? ובכן, מנהלי חברות "בוטיק" הם כאלה שיעבדו עבור הכסף שלך. 

במקום להתעסק בתדמית, הם מתעסקים במהות. במקום להתמקד בשיווק אגרסיבי, הם יתמקדו בפילוח אגרסיבי של השוק, כדי לייצר עבורך הרבה יותר כסף. 

בעוד שבחברות גדולות מנהלי התיקים שואפים להתקדם לדרג הבכיר, מנהל תיקים בחברה "בוטיקית" ישאף למקום אחד: ייצור התשואה הטובה ביותר. 

מה צריך לבדוק?

אז מי ינהל את התיק שלכם בפועל? איך בוחרים את בית ההשקעות והאדם המתאים שאצלו תפקידו את הכסף (וגם את העתיד) שלכם? האם העובדה שעשיתם זאת אצל חברה גדולה מעידה על רמת התשואה והביצועים שתקבלו? ומה קורה אם האדם שמנהל בפועל את הכסף שלכם לא נחשב למנהל הטוב ביותר?

בדיוק בשביל זה חשוב שתבינו: מה שחשוב הוא לא גודל החברה שעומדת מאחורי התיק שלכם, אלא האדם שמנהל אותו בפועל.

לכן, אנחנו אומרים, רגע לפני שאתם בוחרים במנהל תיקים, אל תבדקו רק את גודל החברה. אל תבדקו רק את התשואות בשנים קודמות. בזמן שרבים מכם מאוכזבים מהתשואות שאתם מקבלים, לא פלא שיש כאלה שמעדיפים לא לפנות למנהל תיקים בכלל, אחרי שנכוו בעבר מחברה גדולה.

לעומתם, פעמים רבות התברר שדווקא מנהלי השקעות בחברות "בוטיק", רשמו תשואה גבוהה יותר. מדוע? כי הדבר היחיד שמעניין אותם הוא לייצר ללקוחות כסף כדי לצמוח ולגדול. אז נכון, לא תמצאו אותם מרוחים בשערי מגזינים נחשבים עם כתבות ענק. אבל מצד שני, מי צריך את זה כשחשבון ההשקעות שלכם תופח בזכותם?

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.
למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה