ישנן דרכים רבות לסחור בבורסה ולמעשה כל אחד מאתנו מושקע בבורסה בצורה זו או אחרת, אם לא באופן ישיר אז באמצעות קרנות הפנסיה שלנו או קופות הגמל וקרנות השתלמות. 

ישנם משקיעים אשר צברו חסכונות והם בוחרים להפקידו בידיהן של חברות לניהול תיקי ההשקעות של בתי ההשקעות והבנקים ולתת לאחרים לנהל עבורם את תיק ההשקעות. 

אך לעומתם ישנם אנשים לסחור באופן עצמאי, אשר מקבלים ומבצעים את כל החלטות המסחר בעצמם.

אז כיצד מתבצע מסחר עצמאי בבורסה ומה צריך לדעת?

כפתורי מקלדת למכור או לקנות

למכור או לקנות – למה לסחור באופן עצמאי

מסחר עצמאי – מה צריך לדעת ?

במסחר עצמאי אולי תוכלו לקבל ייעוץ השקעות בבנק ובחלק מבתי ההשקעות אך בסופו של דבר אתם אלו אשר מנהלים את התיק באופן עצמאי. 

המשמעות של זה היא שהדבר אינו מיועד לחסרי ניסיון, גם במידה ותקבלו המלצה איזו מניה לקנות, תצטרכו לעקוב ולהחליט מתי למכור אותה כדי לייצר רווח. ולכן, מי שאין לו ניסיון וידע, מוטב שילמד באחד מהמכללות המציעות מסלול לימודים  בלימודי שוק ההון.

מי שרוצה להתנהל בצורה עצמאית חייב להכיר את שוק ההון לעומקו ולדעת כיצד לבצע השקעות נכונות וחכמות. הכרה של כמה דברים בסיסיים לגבי שוק ההון היא אינה מספיקה, יש צורך בהיכרות עמוקה; כאן אתם המשקיעים לוקחים את כל האחריות.

מי שרוצה להשקיע באופן עצמאי חייב להקדיש זמן על מנת להכיר את השוק והשינויים המתחוללים בו על בסיס יום יומי. 

לצורך הדוגמה כל אירוע ביטחוני, שינוי ברגולציה, דוחות רבעוניים או של סוף שנה של החברות ואינספור גורמים אחרים יכולים להשפיע על ערך המניות בצורה חיובית או שלילית.

 על המשקיעים להיות תמיד עם יד על הדופק ולדעת מה קורה בשוק ולהגיב בהתאם.

איך מתבצע המסחר ?

קודם כל אתם זקוקים לפלטפורמת מסחר המאפשרת לכם לשלוח פקודות קנייה ומכירה, כמו גם לקבל נתונים
בזמן אמת מהבורסה על מחירי המניות והנכסים הפיננסים השונים. 

על מנת לעשות זאת עליכם לפתוח חשבון באחת החברות המציעות שירותים מסוג זה (בתי השקעות / ברוקרים) והן יספקו לכם את התוכנה הדרושה בעת פתיחת החשבון.

שימו לב שבעת ההתקשרות עם אחת החברות המציעות שירות זה, חשוב לבדוק מהם תנאי ההתקשרות.

למסחר יש עלויות (עמלות בגין קניה ומכירה ועלות על החזקת החשבון) אשר עלולות להכביד עליכם במידה ויהיו גבוהות מדי. 

בנוסף, גופים מסוימים מציעים גם חבילת הטבות בדמות קורסים חינמיים, מתנות הצטרפות וכו' בכדי לפתות את המשקיעים לבצע את הפעילות דרכם ולא אצל המתחרים. 

היו ערים לשירות ומערכות המסחר.  חשוב שמערכת המסחר תהיה נוחה לשימוש ותספק לכם נתונים בזמן אמת וכלים  חשובים אחרים לצורך קבלת ההחלטות. 

לא כל מערכת היא זהה, חלקן בסיסיות  ואחרות מתקדמות יותר.

תוכנה למסחר בבורסה

לסחור באופן עצמאי באמצעות תוכנה

היתרונות והחסרונות 

החיסרון המרכזי לסוחרים עצמאיים  הוא הזמן הנדרש כדי להצליח בהשקעות בשוק ההון. 

המציאות הכלכלית המשתנה מדי יום, אם אתם רוצים  להשקיע (ולהרוויח) באופן עצמאי תזדקקו להקדיש זמן על  מנת להתעדכן במתרחש ולקרוא את המוספים הכלכליים כדי לדעת מה מתרחש בשוק, זה הכרחי על מנת להשקיע נכון, לא לכל משקיע יש את הזמן הדרוש.

בעיה נוספת המאפיינת הרבה מהסוחרים היא האלמנט הפסיכולוגי והפחד מהפסדים. זוהי בעיה שחוזרת על עצמה בכל סוג של השקעות, אך באופן טבעי היא חזקה יותר כאשר אתם מנהלים את התיק באופן אישי ולא מפקידים אותו בידי מנהל תיקי השקעות מקצועי (ככה האחריות להפסד מוטלת על מנהל התיק החיצוני).

היתרון המרכזי של מסחר בבורסה הוא שאתם אחראים לגורלכם, כלומר אתם מקבלים את החלטות ההשקעה בדיוק כפי שאתם רוצים ולא מישהו אחר. 

יתרון נוסף של מסחר עצמאי הוא החיסכון בעלויות; כאשר אתם בוחרים בבית השקעות המנהל את תיק ההשקעות עבורכם עליכם לשלם דמי ניהול עמלות שונות ומשונות הפוגעות ברווחים שלכם.

אם אתם מתעניינים להתחיל לסחור, הרשו לנו תת לכם טיפ קצר לסיום – חשוב שתבדקו בחברות השונות המציעות את השירות מה הוא בדיוק כולל ומהן העמלות. 

שימו דגש על נושא העמלות ותנסו לנהל משא ומתן, העמלות יכולות לכרסם ברווחים שלכם בצורה משמעותית, וחבל. 

לצורך כך הקמנו מערכת הבודקת ומוצאת את בתי ההשקעות עם העלויות הכי משתלמות והמערכת תמצא עבורכם התאמה בהתאם למאפייני המסחר שלכם, ניתן לענות על שאלון קצר בחלקו העליון של העמוד ולחסוך זמן וכסף.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

וורן באפט (Warren Buffett)

ברני מיידוף (Bernard Madoff)

הסוחרים העצמאיים בשוק ההון שיצאו לחירות כלכלית

יציאה מעבדות לחירות כלכלית: ככה עושים את זה

WhatsApp זמינים לכל שאלה