מה זה פורקס?

שוק הפורקס הוא שוק המסחר במט"ח העולמי. כאן תוכלו למצוא סוחרים העוסקים בפעולות קנייה ומכירה של מט“ח בציפייה לתשואות הנוסעות מהשינויים בשערי המטבע. אם נפשיט את הדברים, הדבר דומה מאוד לפעילות בשוק המניות שם נרצה לרכוש מניות כאשר אנו מצפים לעליות שערים ולמכור כאשר אנו מצפים לירידות שערים. אבל איך בדיוק זה עובד? האם ניגשים לבנק ורוכשים מט“ח ?! להלן הסבר קצר על התנהלותו שוק הפרוקס והיתרונות שבו.

שוק מטבע החוץ הוא שוק גלובלי בו נסחרים המטבעות המובילים בעולם בנפחי מסחר יומי אדירים, כלומר סכומים של טריליוני דולרים. ישנם מטבעות, כמו למשל דולר ואירו אשר מרכזים סביבם הרבה פעילות, אך ברמת העיקרון ניתן לרכוש מטבע מכל מדינה. שוק הפורקס לעולם אינו נעצר, מסחר במט“ח מתבצע 24 שעות ביממה בכל רחבי העולם וכל התרחשות קטנה עלולה להביא לשינוי בשערי המטבעות – הורדת ריבית בארה“ב, משבר כלכלי בספרד, הפיכה צבאית בטורקיה או רעידת אדמה ביפן. כל התרחשות כזו משפיעה על שערי המטבעות.

פורקס

פורקס

כיצד מתבצעת עסקת פורקס

עסקאות פורקס הן עסקאות בצמדי מטבעות ואינם דומים לרכישת מט“ח במקומות להמרת כספים כפי שעושים כאשר טסים לחו“ל. עסקת פורקס היא בעצם עסקה בה אנו עושים ספקולציה על שינוי בערכו של מטבע ביחס למטבע אחר. בצמד המטבעות ישנו מטבע בסיס ומטבע נגדי – למשל דולר מול אירו. אם למשל נרכוש את צמד המטבעות דולר מול אירו וערך הדולר יתחזק, נוכל להרוויח. הרווח הוא למעשה הפער בין מחיר הקנייה לבין מחיר השוק. אך שוק הפורקס מאפשר לנו להרוויח גם ממצבי ירידת ערך המטבע! אם אנו צופים כי הדולר ייחלש ביחס לאירו נוכל לבצע מכירה בשורט ולהרוויח מהירידה בערך בדומה למכירה בשורט של מניות.

היתרונות של פורקס

מינוף – רבים מגלים עניין בפורקס בגלל רמת המינוף הגבוהה. מחסור בהון הוא המגבלה של רבים המעוניינים להשקיע והפורקס מעניק הזדמנות לאלו אשר קצרים בהון להשקעה. בפורקס ניתן להרוויח סכומי כסף גדולים באמצעות השקעות קטנות. חברות הפורקס מעניקות למשקיעים מינוף גבוה מאוד. אם למשל תקבלו מינוף ביחס של 1:100, המשמעות של זה היא שעל כל דולר שתשקיעו תוכלו לקבל מזירת המסחר 100 דולר. אם השקעתם 1000 דולר אז כאילו יש לכם 100,000 דולר להשקעה. היתרון כאן הוא שהסיכון שאתם לוקחים הוא רק על הסכום שהפקדתם.

נזילות – המשקיעים בפורקס נהנים מרמת נזילות הגבוהה מכל אפיק השקעה אחר. ניתן לקנות וגם למכור מט“ח בכל רגע נתון.

מי שרוצה להיכנס לשוק הפורקס צריך ללמוד קודם כל את הגורמים המשפיעים על שערי המטבעות. יש להכיר היטב את המטבעות בהם רוצים לסקור ולהתעניין בגורמים המשפיעים עליהם. למשל אם בחרתם להשקיע בלירה הטורקית עליכם להכיר את הכוחות הפועלים בכלכלה הטורקית ואפילו את ההתרחשויות הפוליטיות אשר יכולות להשפיע.
על מנת להעשיר את הידע אתם יכולים להכנס לעמוד לימודי שוק ההון שלנו ולמצוא את הקורס המתאים ביותר עבורכם.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה