מהו מדד התעסוקה של ארה"ב? (ADP Nonfarm Employment Change)

שיעור ההעסקה במדינה נתונה מספר לנו לא מעט על מצב הכלכלה. זוהי כנראה הסיבה שמדובר באחת המגמות המשמעותיות להערכת מצב המשק ומשמשת ככלי אבחוני חשוב בידיהם של משקיעים, אנליסטים ושחקנים רבים אחרים בעולם ההשקעות.

כדי לעקוב ביעילות אחר מגמה זו, נעשה שימוש מדד התעסוקה של ארה"ב. המדד מתאר את השינויים במספר המועסקים בארה"ב ברגע נתון, לרבות בסקטור הממשלתי וכפי שנראה, יש לו השפעה משמעותית על ערך המטבע. המדד מציג את שיעור ההעסקה בכלל ענפי התעשייה, מלבד תחום החקלאות ולכן מכונה באנגלית Nonfarm Employment Change.

איך הוא משפיע על מדדים בניו יורק ובישראל ובאילו אופנים? כדי להבין יותר את חשיבותו של המדד, נראה מהו מדד התעסוקה של ארה"ב (ADP Nonfarm Employment Change), מתי המדד מתפרסם ומדוע הוא כלי מרכזי כל כך בידיהם של משקיעים.

מדד התעסוקה של ארה"ב (ADP Nonfarm Employment Change)

משפיע ישירות על הבורסה – מדד התעסוקה של ארה"ב (ADP)

מי עורך ומפרסם את דו"ח המדד?

חברת ADP – Automatic Data Processing – היא האמונה על עריכת והנפקת הדו"ח ב-15 השנים האחרונות. מדובר בחברה המובילה בארה"ב בתחום התעסוקה ומספקת שירותי ניהול שכר עבור כחמישית משוק העבודה האמריקאי.

מעמד זה מספק בידיה כמות אדירה של נתונים המאפשרים לה לסקור לעומק מגמות בשוק העבודה. ADP אוספת נתונים באמצעות שירותי שכר וניהול הזכויות הסוציאליות שהיא מספקת לחברות ומנפיקה דוחות אודות ממצאיה.

על אף שזהו לא הדו"ח היחיד להערכת שיעורי התעסוקה, וגם לא המפורט והמקיף ביותר, זהו בהחלט הדו"ח החשוב ביותר, מאחר ומדובר בדיווח המוקדם ביותר הזמין לרשות הציבור. לכן, זוהי תצוגה מקדימה חשובה אודות שוק העבודה האמריקאי.

המדד מתפרסם בארבע מהדורות נפרדות

כל דו"ח מפורסם בחלוקה לארבע מהדורות המכילות נתונים עדכניים לתקופה. בכל מהדורה מוצגים נתונים סביב חלוקות ותחומים שונים ומשמש למטרות שונות:

* הערכה של מגמות התעסוקה על פי אזורים, תוך שימת דגש על השינויים בשש מדינות (קליפורניה, ניו יורק, ניו ג'רזי, טקסס, פלורידה ואילינוי), אודותיהן מפורטים השינויים בכל ענף בנפרד.

* העסקה בעסקים קטנים: הצגת השינוי בתמורות השכר בחלוקה לעסקים קטנים וזעירים ועל פי תחום העיסוק – אספקת מוצרים או מתן שירותים.

* תמונת מצב לאומית המציגה את השינוי במספר המועסקים על פי גדלי עסקים ותחומי התעשייה, למעט תעשיית החקלאות.

* זכיינות: כלל השינויים בתעסוקה במגזר הזכיינים לפי ענף, כגון תעשיית המזון, האירוח והנדל"ן.

מתי המדד מתפרסם?

הדו"ח שמפיקה ADP הוא חודשי ומתפרסם ביום שישי הראשון של כל חודש, יומיים לפני דוח המצב התעסוקתי של הלשכה האמריקאית לסטטיסטיקה. כשמדובר בהזדמנויות השקעה, מדובר ביומיים משמעותיים מאוד.

זוהי הסיבה שדו"ח ה-ADP הפך למדד המשמעותי ביותר עבור משקיעים רבים. אז מהי בדיוק המשמעות המופקת מהנתונים האלו? כיצד שיעורי התעסוקה משפיעים על מדדי הבורסה והאם הבורסה בארץ גם מושפעת מנתוני המדד? כדי להשיב על כל אלו, עלינו להבין כיצד משפיע שיעור התעסוקה על כלל המשק.


מדד התעסוקה – איך הוא משפיע על מדדים בניו יורק?

שיעור העסקת עובדים במדינה מעידה לא מעט על מצב הכלכלה. במובנים רבים, אוכלוסייה המועסקת במלואה ומרוויחה משכורת קבועה מהווה שם נרדף לכלכלה איתנה. ככל שיותר אוכלוסייה משתכרת היטב, כך משתפר כוח הקנייה שלה ועסקים בטווח אדיר של תחומים משגשג עקב העלייה במכירות.

יותר כסף מסתובב במשק וכתוצאה מכך, עולה משמעותית הביקוש למוצרים ושירותים. מדובר במעגל חיובי, מאחר והעלייה בביקוש יוצרת גם הזדמנויות תעסוקה חדשות כדי לעמוד בביקוש.

אך אליה וקוץ בה, כשהביקוש לכוח עבודה עולה על ההיצע הקיים, חברות עומדות בפני אתגר מורכב. במצב זה בעלי עסקים נמצאים בעמדת נחיתות ולעובדים יש כוח מיקוח גדול יותר. אילו בדיוק הסיטואציות בהיסטוריה בהן מונעות יוזמות לדרוש תנאי שכר טובים יותר, זכויות סוציאליות והטבות נרחבות ושיפור בתנאי ההעסקה באופן כללי. עבור הסקטור העסקי, המשמעות הישירה של המהלך היא ירידה ברווחים וצורך בהיערכות מחדש, אינפלציה והזנקת הריביות. 

זוהי בדיוק הסיבה שעיניהם של משקיעים אמריקאים רבים נשואות אל מדד התעסוקה הבא המאפשר להם לקבל החלטות מושכלות, לחזות תנודות אפשריות בשוק ולזהות השפעות שעשויות להיות לו על המדדים המובילים בבורסה בניו יורק.

כך למשל, זינקו מדד הנאסד"ק 100 ומדד ה-S&P 500 בשיעורים אדירים ככל שהתווספו עשרות אלפי משרות חדשות אל השוק עד ינואר 2020, רגע לפני משבר הקורונה. המשבר הנוכחי גורם לטלטלה אדירה בשוק ולשיעור ההעסקה הבלתי יציב עקב הגבלות הריחוק החברתי יש יד משמעותית בכך.


האם הבורסה בארץ גם מושפעת מנתוני המדד?

גם השווקים הישראליים מושפעים באופן הדוק מהמדד. בסופו של יום, השוק הגלובלי מושפע ישירות ממצב המשק האמריקאי והמדדים הניו יורקיים המובילים. ההשפעה הישירה ביותר היא על השקעות מט"ח בדולר, מטבע הדברים. התמורות בשיעור ההעסקה משפיעות על ערך הדולר ואלו בתורן – על אפיקי ההשקעה בו.

עם זאת, גם ההשקעות בחברות אמריקאיות מושפעות מהמדד באופן משמעותי. חברות הנמצאות בעמדת נחיתות עקב ביקוש גבוה עשויות לספוג ירידה משמעותית ברווחים ושינויים במערך ההעסקה שלהם לרוב מעיד על משברים ואתגרים שעשויים לחולל ירידות שערים במדדים רבים.

כדי להישאר עם אצבע על הדופק ולקבל נתונים משמעותיים, מדד התעסוקה של ארה"ב הוא אחד מהכלים החשובים שיש לעשות בהם שימוש וככל שנשכיל להשוות ביניהם מחודש לחודש ולזהות מגמות, כך נקבל החלטות מדויקות וזהירות יותר. 

 


הסקירה מבוססת על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בסקירה אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

אירועים כלכליים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

תמ"ג - תוצר מקומי גולמי (GDP)

החלטת ריבית (Interest Rate Decision)

מדד מכירות בתים קיימים בארה"ב (Existing Home Sales)

מדד המחירים לצרכן (consumer Price Index)

WhatsApp זמינים לכל שאלה