מה זה מדד זרימת הכסף (MFI) ומתי משתמשים בו? האם המדד הזה מסוגל לסייע לנו ברכישת מניה? וגם: מה ההבדל בינו לבין מדד RSI? כל התשובות כאן

גרף מניות

רוצים לזהות שינוי מגמה? קבלו כלי חשוב. צילום: M.B.M


אם אתם מתעניינים במסחר שוק ההון, בטח שמעתם על המתנד MFI (ראשי תיבות של ​Money Flow Index) אבל לא ממש הבנתם מהו. ובצדק. בשוק ההון ישנם עשרות מושגים שאנחנו לא ממש מכירים. במקרה הזה, מדובר בכלי חשוב במסגרת הניתוח הטכני.

מה זה מדד זרימת הכסף (MFI)?

מדד זרימת הכסף (MFI) הוא מתנד או אינדיקטור שמצמידים לגרף. MFI עושה שימוש בנתוני מחיר ונפח מסחר כדי לזהות תנועות חריגות במחיר הנכס. המטרה שלו היא פשוטה: הוא מסוגל לזהות עבורכם פערים במחיר שעשויים לבשר על שינוי מגמה.

לפני שנסביר עוד על המדד, חשוב שתבינו: MFI הוא אינדיקטור או מתנד, בדיוק כפי שממוצע נע או נפח מסחר (VOLUME, המכונה גם "מדד הדופק של המניה") חשובים בעת המסחר ומוצמדים לגרף.

MFI נע בין 0 ל-100 (זה גם מה שהופך אותו למתנד). כשהוא גבוה או נמוך מדי, אתם מבינים שמשהו עומד לקרות. תכף נבין גם מה.

רבים שואלים אותנו מה ההבדל בין MFI למדד "החוזק היחסי", RSI. ובכן, האחרון הוא מדד שמשקף את נתוני המחיר. MFI הוא למעשה צירוף של נפח המסחר לתוך המשוואה הזאת. לכן, רבים מכנים את מדד ה-MFI כ-RSI משוכלל.

אם תרצו את ההגדרה הפשוטה ביותר – אז מדובר במדד שמהווה כלי שמודד "לחץ מסחר".

מה אומרים המספרים ב-MFI?

אז נכון, המתנד הזה הוא בסך הכל אינדיקטור טכני שמתריע על חריגות בקניה או מכירה. אבל כאשר זה נעשה באמצעות מחיר ונפח מסחר, אתם יכולים ללמוד הרבה ממנו ולהפיק תועלת במסחר בבורסה.

אבל איך יודעים מהו מספר גבוה ומה נמוך? כלומר, מתי נדע שיש חריגה משמעותית במחיר המניה? אז ככה: מדד שגבוה מהמספר 80 מתריע על קניית יתר של המניה. מדד שנמוך מ-20 מתריע על מכירת יתר.

ישנם כמה דרכים ונוסחאות לחישוב. מה שבדרך כלל עושים, הוא חישוב של כל אחת מ-14 התקופות האחרונות. למשל, נניח שהחלטתם לנתח את השינויים במחיר המניה ב-14 הימים האחרונים. עבור כל תקופה (יום) סמנו האם המחיר היה גבוה או נמוך ביחס לתקופה הקודמת. 

גרף עם mfi

מדד זרימת הכסף הוא "מד הדופק" של לחץ המסחר. דוגמה לגרף עם MFI

כך תדעו האם זרימת הכסף היא חיובית או שלילית. אפשר להכפיל את המחיר בנפח המסחר באותה תקופה. שיטה נוספת לחישוב: מחברים את כל תזרימי הכסף החיוביים ב-14 התקופות האחרונות ומחלקים בתזרימים השליליים באותם ימים.

אחת הדרכים העיקריות לשימוש במדד הזה הוא כאשר יש סטיה ניכרת. כלומר, כאשר המתנד נע הפוך למחיר. במצב כזה, נראה כי יש סיכוי גבוה להיפוך במגמה של המחיר.

דוגמא לחישוב מדד זרימת הכסף (MFI)

דוגמא: נניח שמדד זרימת הכסף גבוה, סביב 80, והמחיר ממשיך לטפס. במצב הזה, אתם יכולים להבין כי המחיר עומד לרדת. ולהפך – כאשר המספר נמוך ומעיד על מכירה מסיבית ומנגד המניה ממשיכה להימכר בסיטונות, הדבר אמור לסמל איתות לקראת היפוך מחיר והוא אמור לעלות.

נניח שמחיר המניה הוא 100 דולר, יורד ל-80 דולר ואז עולה ל-120 דולר. במקרה כזה, המחיר שבר שני שיאים רצופים. אם מדד MFI נמוך יותר כאשר המחיר מגיע ל-120 דולר, הדבר עשוי לבשר על ירידה במחיר.

עבור סוחרים רבים, המדד הזה משמש ככלי יעיל לקרוא את השוק. הם יודעים לזהות הזדמנות מסחר דרך רמת ה-MFI. בדרך כלל, המדד לא יורד מתחת ל-10 או מטפס מעל 90. שימו לב: כאשר מניה נמצאת בעלייה, ירידה של המדד מתחת ל-30 ואז עליה עשויה להצביע על נסיגה ועל עליית מחירים קרובה. כך גם להפך. עלייה לטווח קצר יכולה לעלות את המדד ל-70 ומעלה, אבל כשהוא יורד מתחת לרמה הזאת ייתכן שכדאי להתכונן לירידה נוספת.

הנוסחה העיקרית לחישוב:

                                        100

MFI =       100   –     ____________

                                      1 + MFI

מה הקשר בין MFI ל-RSI?

אז כמו שהבנתם, השוני הוא בעיקר בעניין הנפח, אבל יש להם גם קשר חזק מאוד. האנשים שתומכים בניתוח נפח, רואים בו כמדד יעיל. אבל אלה שלא מייחסים לו חשיבות, יעדיפו את המדד השני.

הקשר בניהם הוא נושא המחיר. רוב הסוחרים מאמינים שהמדד הראשון מדויק יותר משום שהוא משלב עוד מרכיב חשוב. לדברי כלכלנים, לא די במרכיב המחיר כדי לזהות מגמה ולכן RSI יעיל פחות.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מתנדים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

(Average True Range) ATR

vwap - המתנד של המוסדיים

ארון aroon

Accumulation Distribution - איסוף \ הפצה

WhatsApp זמינים לכל שאלה