מבין כלל המגמות המשפיעות על השוק, המגמות בעולם הנדל"ן הן כנראה בין המשמעותיות והבולטות ביותר. אין על כך כל פלא. רכישת הבית היא אחד ההישגים המשמעותיים והמרכזיים בחייהן של משפחות רבות ומעידה לא מעט על חוסנה הכלכלי.

כפועל יוצא מכך, שיעור מכירות בתים במדינה נתונה יכול לספר לנו לא מעט על מצבה הכלכלי הכולל. מספיק רק להיזכר במשבר הכלכלי העמוק שחווה העולם כולו עקב קריסת שוק המשכנתאות ב-2008 כדי להבהיר זאת. זוהי כנראה הסיבה שמדד מכירות הבתים הקיימים בארה"ב הוא אחד האינדיקטורים המשמעותיים ביותר לתנודות השוק.

מתי מדד מכירות בתים בארה"ב (Existing Home Sales) מתפרסם ומהי משמעותו? האם הבורסה בארץ גם מושפעת מנתוני המדד האמריקאי? נעמוד כאן על מהות המדד ועל מעמדו כמדד מוביל בשוק המניות.

מדד מכירות בתים קיימים בארה"ב

עד כמה כמות מכירות הבתים משפיעה על שווקי המניות?

אז מהו למעשה מדד מכירות הבתים הקיימים בארה"ב?

המדד מספק דו"ח מפורט על נפח מכירות הבתים הקיימים בארה"ב לצד מחירי המכירה בפועל. המדד מורכב מנתונים הנאספים על ידי הלשכה האמריקאית המרכזית לסטטיסטיקה ומפורסם על ידי איגוד המתווכים הלאומי האמריקאי. ההשוואה בין מדד זה ובין מדד מכירות הבתים החדשים, מאפשרת ללמוד מהו מלאי הבתים המוכנים במדינה, לעומת בתים שעדיין נמצאים בשלבי בנייה או לפני אכלוס. 

בנוסף, המדד מאפשר לקבל תמונת מצב מדויקת ועדכנית יותר המשלימה את תמונת מדד מכירות הבתים החדשים. נתוני מדד מכירות הבתים החדשים לרוב אינם מציינים מציאות בזמן אמת, מאחר ורוב הדיווחים על מכירה נמסרים לאיגוד המתווכים רק לאחר סגירת העסקה או אישור הלוואת המשכנתא. מאחר ולרוב תהליכים אלו עשויים להימשך עד 60 יום, לעתים קרובות מכיל הדו"ח מכירות שבוצעו לפני חודשיים. לכן, מדד מכירות הבתים הקיימים הוא משמעותי ביותר לקבלת תמונה ברורה יותר.

מתי מדד מכירות בתים הקיימים בארה"ב

מתפרסם?

איגוד המתווכים הלאומי מפרסם את המדד על בסיס חודשי ב-25 לחודש. זהו כלי משמעותי ביותר בידי משקיעים ומספק אינדיקציה חשובה על חוסנה של הכלכלה. ככל שעולה שיעור המכירות, כך צונחים מחירי הנדל"ן ולהיפך. לכן, מדד זה מאפשר לשמור את האצבע על הדופק של תנודות השוק ולערוך השוואות מחודש לחודש כדי לזהות מגמות ולקבל החלטות מושכלות. 

איך הוא משפיע על מדדים בניו יורק?

המדדים המובילים בניו יורק, מדאו ג'ונס ועד הנאסד"ק – מושפעים באופן ניכר משיעור מכירות הבתים. כדי להבין איך הוא משפיע על המדדים ועל המסחר בוול סטריט חשוב שנבין באילו היבטים מצביע מצב שוק הנדל"ן על כלל המשק.

* ראשית, שיעור מכירות הבתים הקיימים מלמד אותנו על כוח הקנייה של הציבור האמריקאי. רכישת בית, כאמור, מעידה על חוסן כלכלי. כמו כן, רכישת בית לעולם אינה מנותקת מעסקאות כלכליות אחרות. הבית החדש מביא עמו רכישת ריהוט, שירותי הובלה ועסקאות כלכליות רבות אחרות המשפיעות על המשק כולו.

* מצד שני, שיעור המכירות משמש ככלי חשוב לחיזוי מגמות שוק הנדל"ן, מאחר ומחירי הבתים מושפעים באופן ישיר מכמות הבתים הנכנסים לשוק ברגע נתון.

* השקעות בקרנות REIT מושפעות מטבע הדברים משיעור המכירות ולכן המעקב אחר מדד מכירות הבתים הקיימים בארה"ב הוא אחד מכלי העזר החשובים בקרב משקיעים בשוק הזה.

האם הבורסה בארץ גם מושפעת מנתוני המדד?

גם כאן בישראל, מדד מכירות הבתים הקיימים משמש כנייר לקמוס חשוב אודות תנודות השוק. חברות המושקעות בסקטור הנדל"ן האמריקאי יכולות ללמוד לא מעט על המגמות בשוק ולנהל את השקעותיהן בתבונה. מאחר ושוק הנדל"ן מלמד אותנו לא מעט על מצבו הכללי של המשק האמריקאי, מדובר במדד משמעותי ביותר להערכת טווח רחב של סקטורים הרלוונטיים גם לבורסה הישראלית. 

 


הסקירה מבוססת על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע בסקירה אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

למאמרים נוספים >

אירועים כלכליים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

תמ"ג - תוצר מקומי גולמי (GDP)

החלטת ריבית (Interest Rate Decision)

מדד המחירים לצרכן (consumer Price Index)

מדד התעסוקה של ארה"ב (ADP Nonfarm Employment Change)

WhatsApp זמינים לכל שאלה