מה זה מתנד?

מתנד הוא מושג מתחום ההשקעות בשוק ההון אותו אנו שומעים בדרך כלל בהקשר של ניתוח טכני. לא נרחיב בנושא הניתוח הטכני, רק נזכיר שזוהי אסטרטגיית השקעה. בשיטה הטכנית לא מעמיקים בדוחות הכספיים של החברות ותהליכי המקרו. במקום זאת שמים את הדגש על ניתוח הגראפים על מנת לזהות מגמות בהתנהגות המנייה ולבצע השקעות על סמך אותן המגמות. ישנם כמה סוגי מתנדים ולכל אחד ישנה מטרה אחרת בשלבי הניתוח הטכני. למשל יכול להיות מתנד שמטרתו לזהות קניית יתר. בסופו של דבר, כל סוחר העובד בשיטה הטכנית יכול לבחור את המתנד שלפיו הוא עובד ומתאים לשיטת המסחר שלו. מבולבלים? בואו נסביר על סוגי מתנדים ואז תבינו יותר.

מתנד

מתנד

אילו סוגי מתנדים יש?

מתנד מדד העוצמה היחסית- RSI– מתנד זה נועד לזהות מצבים של קניית יתר או מכירת יתר (מצב שבו שערי השוק כולו עולים על רמת ההתנגדות). מתנד זה מופיע בסקאלה של 0-100. כאשר המדד נמוך, למשל ברמה של 20-30, זה מצביע על מכירת יתר. כאשר המדד גבוה, למשל 70-80, זוהי קניית יתר. מתנד זה חשוב לנו על מנת לזהות היפוך מגמה. אם ננסה להסביר במילים פשוטות, דמיינו לכם מנייה שנמכרת במחירים הנעים בטווח של 50-60 שקל למנייה, אם פתאום המנייה מתחילה להיסחר במחירים הגבוהים מ 60 יש לנו קניית יתר וסיכוי שהמנייה תתיצב על ערך חדש וגבוה יותר. קראו עוד על מתנד RSI

RSI

RSI

מתנד MACD – מתנד אשר נועד לבחון את מומנטום הנכס בעזרת הצגת הפער ביו ממוצע משוקלל קצר לבין ממוצע משוקלל ארוך. המתנד עושה שימוש בממוצע נע באמצעות החסרה של ממוצעים ארוכי טווח ממוצעים קצרי טווח. כאשר המתנד חוצה את עקום הפעולה מלמטה למעלה מתייחסים אל זה כאל אינידקציה חיובית לרכישת המנייה. קראו עוד על מתנד MACD

MACD

MACD

מדד DMI – מתנד המנסה לבדוק האם המנייה נמצאת במגמת ירידה, עלייה או שהיא מדשדשת במקום. כמו כן המדד מאפשר לנו לראות היכן אנו נמצאים, האם בתחילתה או סופה של המגמה. לא ניכנס לצורת החישוב, אך בסופו של דבר המתנד נותן לנו ערך חיובי או שלילי המהווה איתות קנייה או איתות מכירה בהתאמה.

DMI

DMI

אלו הם רק כמה דוגמאות למתנדים, אך האמת שישנם מאות סוגי מתנדים אשר פותחו על ידי משקיעים שונים כמו למשל: רצועות בולינגר, רגרסיה ליניארית, גלי אליוט, ממוצע נע מעריכי ועוד.  הניתוח הטכני מרבה להתשמש במתנדים ותוכנות מחשב לניתוח טכני מכירות אותם ועושות בהם שימוש. במקרים רבים משתמשים במקביל בכמה סוגי מתנדים על מנת לקבל תמונה ברורה יותר.

מי שרוצה להתעסק בניתוח טכני של שוק ההון צריך להכיר היטב את המתנדים, אמינותם ואת אפשרויות הניתוח שכל אחד מהם מעניק. ניתן לרכוש את כל הידע בקורס לניתוח טכני באחת מהמכללות של לימודי שוק ההון הפרוסות ברחבי הארץ. אם ברצונך למצוא קורס כזה מה שנותר לעשות זה למלא את השאלון בחלק העליון של הדף ונמצא עבורך קורס שמתאים בדיוק לצרכים שלך.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה