השקעות בבורסה, איך זה עובד?

מניית טבע בירידה והכותרות מזהירות מפני ירידות שערים בבורסה המקומית, הנגיד מעלה את הריבית והמשקיעים מתחילים להזיע. מתיחות בין ארהב לאירופה והדבר נותן את אותותיו על שוק ההון.

במידה וקראתם את הדברים הנ"ל ולא הבנתם את הקשר, אינכם מבינים את כל המושגים הקשורים לנושא. אתם, אשר קוראים את הכותרות במוספים הכלכליים ואתרי האינטרנט העוסקים בתחום הדברים נשמעים לפעמים בסינית. אבל מצד שני, אתם רוצים להצטרף לחגיגה וליהנות מרווחי הון. אז מה בעצם צריך לדעת על השקעות בבורסה? מהי בכלל הבורסה, מי הם המשקיעים בה ומה צריך לדעת? על זאת ועוד במאמר הבא.

מהי הבורסה

על מנת לבצע השקעות בבורסה רצוי שקודם נבין את הקונספט. הבורסה היא למעשה שוק בו מתנהל מסחר בניירות ערך ונכסים פיננסיים. ברמת העיקרון הסיבה לקיומה של הבורסה היא לצורך גיוס כספים. נניח שחברה מעוניינת לגייס כספים לצורך מימון מהלך עסקי גדול, היא יכולה לגייס כספים מהציבור באמצעות הנפקת מניות בבורסה. כל מניה מייצגת חלק יחסי בבעלות על החברה. הנפקת מניות היא אינה הדרך היחידה לגיוס כספיםניתן לעשות זאת גם באמצעות הנפקת אגרות חוב (אג"ח).

אתם לא מייצגים חברות המעוניינות לגייס הון ולא מעניין אתכם להנפיק מניות, אתם מתעניינים בהשקעות בבורסה לצורך יצירת רווחי הון. למשל ההשקעה יכולה להיות באג"ח (אגרת חוב) והרווח שלכם הוא הריבית שהחברה אשר הנפיקה את אגרות החוב תשלם במועד פקיעת האגח.

השקעות בבורסה (מסחר בבורסה) מתבצעות כיום בצורה ממוחשבת והמשמעות של זה היא שאינכם מוגבלים למסחר בבורסה של תל אביב. אתם רשאים לבצע השקעות בבורסה של ניו יורק, טוקיו או כל מקום אחר בעולם. ישנם גם חברות רבות, בכללן חברות ישראליות, אשר רשומות למסחר בבורסות שונות ברחבי העולם (בדרך כלל ארהב).

מה זה השקעות בבורסה

מה זה השקעות בבורסה

כיצד מתבצעות השקעות בבורסה?

רק חברי הבורסה יכולים לבצע פעולות מסחר. משקיע פרטי אשר רוצה לסחור בניירות ערך אינו צריך להיות חבר בורסה. בנקים ובתי השקעות שונים, המציעים שירותי ברוקראזהם חברים בבורסה והם משמשים כערוץ המקשר בין המשקיע לבין הבורסה.

מי שרוצה לבצע השקעות באופן עצמאי צריך לפתוח חשבון אצל בית השקעות המציע שירותי ברוקראז‘. ספק השירות מספק את תוכנת המחשב המאפשרת לבצע השקעות. מי שמתעניין בהשקעות בבורסה, אך אינו מכיר היטב את התחום יכול לפתוח תיק השקעות מנוהל באחד מבתי ההשקעות ושם ינהלו עבורו את ההשקעות בנאמנות.

בורסת תל אביב

הבורסה בתל אביב פועלת בימי ראשון עד חמישי (לא כולל חגים וערבי חג). השקעות בבורסה מתבצעות בכמה שלבים:

טרום פתיחה PRE OPENINGבשלב זה מעבדים את הוראות הקנייה והמכירה שהתקבלו על מנת לקבוע את מחיר הפתיחה של כל מנייה. בשלב זה ניתן להכניס הוראות קנייה ומכירה בכל כמות, דבר שאינו אפשרי בשלב המסחר הרציף בו מונהגות כמויות מינימום לרכישה. חשוב להדגיש שבשלב זה מפורסמים מדדים תאורטיים בכל 15 שניות, אך לא מתבצע מסחר בפועל.

שלב מסחר הפתיחה OPENING AUCTIONזהו השלב שבו מתבצעות הוראות הקנייה והמכירה של שלב הטרום פתיחה וכאן נקבע שער הפתיחה של כל נייר ערך.

שלב המסחר הרציף CONTINOUS TRADING זהו החלק העיקרי של יום המסחר בבורסה. כל עסקה מתבצעת על פי השער שמוכתב על ידי הביקוש וההיצע (פקודות הקנייה והמכירה).

טרום נעילה PRE CLOSING  – בשלב זה נעצר המסחר בבורסה אך פקודות הקנייה והמכירה ממשיכות להגיע או שהוגשו בשלבי המסחר הקודמים ולא בוצעו ועכשיו הן מוזנות למחשבי הבורסה. שלב זה נמשך כ 9-11 דקות.

שלב מסחר הנעילה CLOSING AUCTIONבשלב זה לא מתקבלות הוראות רכישה ומכירה נוספות, אך מתבצעות ההוראות אשר נכנסו בשלב טרום הנעילה. בסיום נקבע שער הנעילה של כל נייר ערך.

אלו שמעוניינים להרחיב את הידע בנושא ההשקעות בבורסה יכולים ללמוד באחת מהמכללות הפזורות ברחבי הארץ אשר מכשירות סוחרים ומשקיעים פעילים, למידע נוסף אודו הקרוסים עברו לעמוד לימודי שוק ההון.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה