מה זה שוק ההון

כולנו שומעים בחדשות על הבורסה ועל ירידות או עליות שערים, אך רובנו לא מבינים מה זה שוק ההון. במאמר זה ננסה לעשות לכם סדר בדברים. נסביר לכם מהו שוק ההון, מהי מטרת קיומו, מי הם השחקנים המשתתפים בשוק ההון ונסיים בכמה מילים על כיצד אתם יכולים להרוויח במסחר בשוק ההון.

תפקידו של שוק ההון הוא לאפשר לחברות וגם לממשלות לגייס כספים מהציבור. בשוק ההון נסחרים ניירות ערך שונים כמו מניות ואגרות חוב, אך ניתן להכליל גם את מסחר במטח בתור חלק משוק ההון למרות שמטח אינו משמש ממשלות או חברות לצורך גיוס כספים. במרכזו של שוק ההון עומדת הבורסה, זוהי זירת המסחר בניירות ערך. אך לצד הבורסה ישנה מערכת שלמה הכוללת בנקים ומוסדות פיננסיים שונים.

מה זה שוק ההון

מה זה שוק ההון

מהי מטרת קיומו של שוק ההון?

בשוק ההון ישנם שני אינטרסים הנפגשים יחדיו ושני הצדדים מרוויחים מכך. מצד אחד יש לנו חברות או ממשלות הנזקקות למימון ולכן הן פונות לשוק ההון ובו הן מנפיקות מניות או אגרות חוב. מהצד מהצד השני יש לנו את אלו המעוניינים להשקיע על מנת לייצר לעצמם רווח כלכלי. אלו יכולים להיות אנשים פרטיים, גופי השקעות מוסדיים, בנקים או חברות אשר מבצעים פעולות בבורסה על מנת להפיק רווח. לצורך הדוגמה, ממשלה יכול להנפיק אגרות חוב על מנת להשיג מימוןמשקיעים ירכשו את אגרות החוב ובמועד הפקיעה יקבלו חזרה את כספם בתוספת ריבית. דוגמה אחרת יכולה להיות של חברה פרטית המעוניינת להשיג מימון לצורך פעילות עסקית, כמו לדוגמה הקמת מפעל חדש בעלות של מאות מיליוני דולרים. החברה יכולה להנפיק מניות ובכך להפוך לחברה ציבורית. כשהציבור ירכוש את המניות הוא יזרים את ההון הדרוש לחברה לטובת הקמת המפעל.

העיקרון העומד מאחורי שוק ההון הוא הפיכת החיסכון להשקעה על מנת ליצור צמיחה כלכלית, זה נעשה באמצעות החלפת כספים בניירות ערך. המשקיעים מזרימים מזומנים ובתמורה מקבלים ניירות ערך. אותם ניירות ערך כפופים לכוחות השוק של היצע וביקוש וכך טומנים בחובם את הפוטנציאל לייצר רווחי הון עבור המשקיעים.

שוק הון אחד, שני שווקים שונים

ניתן לחלק את שוק ההון לשוק ראשי ושוק משני; השוק הראשי הוא השוק בו מתבצעות הנפקות חדשות ובו בעצם מוצעות למכירה מניות חדשות לצורך גיוס הון. השוק המשני הוא השוק בו מתבצע סחר באותם ניירות ערך. כאן הציבור חופשי לבצע עסקאות קנייה ומכירה בין המשקיעים וללא מעורבות של החברה אשר הנפיקה את ניירות הערך. המשקיעים נהנים כאן מגמישות ונזילות והם יכולים לבצע השקעות לטווח ארוך או קצר לפי שיקולי הכדאיות שלהם ואסטרטגיית ההשקעה.

עיקר הפעילות בשוק ההון בעצם מתרחשת בשוק המשני. זהו השוק שעליו אנו שומעים כל הזמן בחדשות. שוק זה תומך בשוק הראשוני וכאשר חלות בו עליות שערים יש יותר כדאיות להנפיק מניות חדשות בשוק הראשי. עצם קיומו ומתן האפשרות לסחור במניות ולממשן הוא מה שמעניק משמעות לשוק הראשוני.

סוחר בבורסה

סוחר בבורסה

שוק ההון לעומק

מי שבאמת רוצה להכיר ולהבין את שוק ההון, במטרה לבצע השקעות ולהפיק רווחי הון צריך להתעמק בהכרת שוק ההון. ניתן לעשות זאת באמצעות לימודי שוק ההון. בקורסים אלו לומדים את מבנה שוק ההון לפרטי פרטים; לומדים מי הם השחקנים המעורבים בשוק ההון ומהם הכוחות הפועלים בו. יש להבין מה הם הגורמים אשר יכולים לגרום לעליות או ירידות שערים בבורסה. מי ששולט בתחום יכול לבצע השקעות מחושבות המתבססות על ניתוחים והערכות של המגמות הצפויות בשוק באופן כללי ובאופן ספציפי במניות מסוימות. על פי הניתוחים ניתן לבנות תיק השקעות וליהנות מרווחי הון.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. 
המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פינססי.
האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

למאמרים נוספים >

מאמרים

דפדף ימינה ולחץ לקריאה

מה זה מכפיל רווח וכיצד הוא משחק תפקיד בבחירת השקעה אידיאלית?

מהי נקודת איזון?

קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

איך מבצעים הערכת שווי חברה?

WhatsApp זמינים לכל שאלה