בעוד שביטקוין הוא עדיין המטבע הפופולרי, יש מי שמאמין שהאתריום עוד ימשיך להכות את השוק. מה זה ארנק אתריום, איזה סוגים קיימים והאם ניתן לשחזר ארנק שאבד? כל הפרטים בפנים

מטבע אתריום

יעבור את הביטקוין? מטבע אתריום | צילום: Executium


בעוד שכולם מדברים על הביטקוין, מטבע האתריום צובר תאוצה כפי שאף מטבע קריפטו לא צבר בעבר.

נכון לאוגוסט 2021, עמד שווי השוק של המטבע על יותר מ-380 מיליארד דולר, יותר מפי חמישה בהשוואה למטבעות הבאים שמתחתיו.

אחרי שהפך לפלטפורמה השניה בגדולה, אתריום מנסה לבסס את עצמו לא רק מבחינת היציבות, אלא גם להקנות לעצמו קהל מאמינים חדש, כאלה שחושבים שיבוא יום והוא יהפוך למטבע הדיגיטלי המוביל בעולם. 

אבל עד שזה יקרה, בדיוק בזמן בו הפופולריות של המטבע עולה, עולות שאלות רבות בנוגע לאבטחה סביבו. בדיוק בשל כך, יש צורך בבחירת ארנק דיגיטלי טוב ומאובטח.

על מנת להבהיר מהם הצעדים הראשונים בבחירת הארנק הנכון, עשינו לכם סדר: מה זה ארנק דיגיטלי לאתריום, מהם הסוגים השונים של הארנקים, מה מומלץ וממה יש להימנע כשבוחרים אחד כזה.

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת;

סוגים של ארנקי אתריום

נתחיל עם הדברים החשובים. כיום, לכל ארנק דיגיטלי יש שני נושאים חשובים שכדאי לדעת;

הראשון – כתובת הארנק, שמזוהה על ידי מחרוזת ארוכה של מספרים ואותיות. למעשה, זהו הקוד שמזהה את ארנק האתריום שלכם. אם אתם רוצים לסחור בו או לקבל את כספכם, תצטרכו אותו. אחרת, הכסף אבוד. אם עדיין לא הבנתם, אז ברור שארנק אתריום מיועד להחזקת המטבע "את'ר".

הדבר השני שצריך לדעת – המפתח הפרטי. במקרה הזה, המפתח לא מיוצג על ידי מספרים ואותיות, אלא באמצעות גרעין המכונה Seed. מדובר בסדרה של מילים, בדרך כלל 12 לפחות, שאותם יש לשמור במספר מקומות מאובטחים, כדי שלאף אחד לא תהיה גישה אליהם. 

נעשה לכם את זה פשוט: ארנק דיגיטלי לאתריום אפשר לדמות לאימייל שלכם. שם שמורים לכם דברים רבים, כשהמפתח הפרטי הוא הסיסמה לאי מייל.

השתלטו לכם על האימייל? אתם תנסו לשחזר אותו. לא הצלחתם? אתם בבעיה. שכחתם את הסיסמה? לא נורא, תמיד אפשר לשחזר או למצוא אותה. בדיוק כפי שאתם לא רוצים להעביר את סיסמת האימייל שלכם לאדם אחר, כך תשמרו את הסיד אצלכם.

כשאנחנו מדברים על אבטחה פרטית, נשתמש לרוב בסדרה המילים הזאת.

המפתח הזה, חשוב לציין, מהווה מעין תעודת ביטחון. אם לא תגבו אותו בצורה "קרה", כלומר לא רק על צג המחשב שלכם אלא על פתק במקום בטוח (אל תנסו את זה בבית, אבל נתקלנו כבר במקרים בו אנשים קעקעו כתובות על גבי הזרוע או הגוף, כדי לא לאבד אותה) – עלולה להיווצר בעיה.

איזה ארנקים מומלצים לאתריום? 

אז איך בוחרים ארנק לאתריום? מה הדברים החשובים ביותר בבואכם לבחור ארנק כזה? ובכן, התשובה היא די פשוטה: אבטחה.

יחד עם זאת, לאנשים רבים חשובה לא רק רמת הביטחון שלהם, אלא גם אופן התפעול. כלומר, היכולת לקנות ולמכור בצורה קלה ופשוטה. גם מספר המטבעות בהם הארנק תומך חשוב מאוד (לא כל הארנקים יכולים לאחסן את כל סוגי המטבעות).

אבל, כל אלו ללא אבטחה טובה- יכולים לגרום לכם להישאר ללא מטבעות כלל.

רבים שואלים אותנו האם אפשר להחזיק במטבע עצמו בלי לאחסן אותו בארנק. ובכן, יש אפשרות כזאת. המטבע יישאר בבורסה שבה רכשתם אותו.

נכון, הבורסות השונות מבטיחות לכם דרגת אבטחה גבוהה מאוד. אבל מי יכול להבטיח לכם שמחר לא יקום ההאקר שיצליח לפרוץ את מערך האבטחה המשוריין של בינאנס (Binance), למשל, שנחשבת לאחת מבורסות הקריפטו הכי גדולות בעולם? כפי שחלק מהבורסות נפרצו בעבר, זה עשוי לקרות גם בעתיד.

אם אתם שואלים אותנו – כדי לשמור על הכסף שלכם לטווח ארוך, כדאי לרכוש ארנק כזה.

בדיוק כמו בארנקי ביטקוין, גם במקרה הזה, שני ארנקי האתריום המומלצים ביותר הם בעלי קוד פתוח.

השניים המומלצים והמוכרים הם Ledger וגם Trezor. שניהם נחשבים לטובים מאוד ועלותם מסתכמת בכמה מאוד שקלים בודדים.

יש שני סוגים של ארנקים והבחירה ביניהם היא די פשוטה; ארנק חם מחובר לרשת בלוקצ'יין באמצעות אינטרנט, מה שמהווה סיכון לפריצות – בעיקר של האקרים. ארנק קר אינו מחובר לרשת. הוא שומר את הקוד המוצפן שלכם, אבל הסיכון הוא שתמיד תוכלו לאבד אותו.

מאיזה ארנקים כדאי להיזהר?

כיום ישנם עשרות ארנקים ברשת ולכן המלצנו לכם על המוכרים ביותר (כמו בכל המלצה, גם את זאת כדאי לבדוק), אבל בגדול – אל תלכו על ארנק שהקוד שלו עשוי להגיע למשתמשים אחרים.

אם יציעו לכם ארנק עם קוד סגור, תחששו. זה יכול להוות מכשול משום שאם רמת האבטחה אינה גבוהה, משתמשים אחרים ישתלטו על הכסף שלכם.

על פניו, נראה כי השקעה בארנק חומרה איכותי שמציע הגנה חזקה הוא האפשרות הטובה ביותר.

אם תחליטו לרכוש ארנק אינטרנטי או על שולחן העבודה, תצטרכו למצוא כזה עם ניסיון עשיר באבטחה של מטבעות את'ר.

לא פחות חשוב: חפשו ארנק עם חווית שימוש שלא תקשה עליכם את החיים ותקל עליכם בביצוע פעולות פשוטות.

שחזור ארנק אתריום – זה אפשרי?

אחרי שבחרתם לכם ארנק, בצעו פעולה שתגבה אותו. שמרו את הקודים במקום שרק אתם יודעים עליו, כדי שאם ייאבד לכם הקוד, תמיד תוכלו לשחזר על ידי פתיחת ארנק חדש. באמצעות ה-Seed שהזכרנו קודם תוכלו לבצע בעתיד שחזור של הארנק שלכם. 

חשוב מאוד לשמור את המילים במקום בטוח, כדי שלא תמצאו את עצמכם ממתינים שנים לעלייה בערך המטבע ואז מאבדים אותו ומאשימים את עצמכם שלא השקעתם ברכישת ארנק אתריום איכותי.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה