מה זה בעצם כרייה, האם גם אני יכול לכרות מטבעות קריפטו, אילו מטבעות אפשר לכרות מלבד ביטקוין, איזה שיטות קיימות לכריית מטבעות והאם אני מוגן מפני מתקפת כרייה? כל התשובות לשאלות שלכם במקום אחד


אם ביקרתם לאחרונה במשרד או בבית של חבריכם סוחר הקריפטו וזיהיתם על הרצפה מחשב בקנה מידה שלא ראיתם קודם, עם חיבורים רבים, כנראה שאתם לא מדמיינים. והחבר, או החברים שלכם למשרד, סיפרו לכם את האמת – הם "מייצרים" מטבעות קריפטו באמצעות כרייה. ככה פשוט.

המושג הזה נכנס לחיינו רק בשנים האחרונות. בכלל, סיפור כריית מטבעות הוא לא חדש עבור מי שמתמצה בשוק ההון ובעיקר במטבעות וירטואליים, אבל עבור רבים הוא נכנס לחיינו עם לא מעט סימני שאלה.

במאמר הבא נסביר מה זה בעצם כריית מטבעות קריפטו, איך מבצעים אותה, איזה מטבעות קריפטוגרפיים ניתן לכרות, אילו שיטות נוספות קיימות לכרייה ובכלל – האם אתם יכולים לעשות את זה לבד ועוד להרוויח על זה המון כסף? הנה הדברים שחשוב לדעת.

כריית מטבעות קריפטו - דרך נוספת להרוויח משוק ההון

מה זה כרייה?

על מנת להכיר היטב את המושג, נתחיל בכריית המטבע הפופולרי – ביטקוין.

ובכן, על פי ההגדרה הבסיסית, כרייה היא תהליך בו מתבצע אימות עסקאות באמצעות פתרון חידת מתמטית שדורשת חישובים רבים.

אחרי שהכורה הצליח לפתור את החידה, כלומר לאמת את העסקה, הוא מתוגמל באמצעות קבלת מטבע חדש.

חשוב להדגיש: עולם הקריפטו נמצא במגמת צמיחה ואיתו גם גדל הבסיס ליצירת הערך. כיום, ביטקוין הוא המטבע הפופולרי ביותר בענף הכרייה. 

בזמן שמטבעות פיאט ברחבי העולם מוטבעים על ידי הממשלות והבנקים ותהליך הדפסת הכסף נמשך, כאן מדובר בתהליך אחר לגמרי – תהליך מבוזר.

כשאנחנו אומרים מבוזר, אנחנו מתכוונים לטכנולוגיה שבוודאי שמעתם עליה – קוראים לה בלוקצ'יין, אותה נוהגים לכנות כ"ספר חשבונות" או "ספר פקודות".

קבוצת מחשבים בכל העולם מחזיקה העתק של הספר וכל תנועה שנעשית נרשמת בכל הספרים. כשרוב המחשבים מאשרים את התהליך (טרנזקציה) הכסף עובר ונרשם בבלוק הבא.

כפי שציינו קודם, ב-2009 הפך הביטקוין ליישום הראשון של המערכת הזאת. יש משהו בתוך המערכת הזאת שמזכיר במעט את העולם הקודם. בזמני קדם, כל אדם היה יכול לכרות זהב ולייצר באמצעותו כסף. אלא שאז השתלטו אנשי הכסף הגדול, כלומר חברות האשראי והבנקים, על התחום. 

מאז נוצרה גם מערכת האשראי וכעת חזרה האפשרות ליצור כסף. לא לחינם, השם כרייה מזכיר לנו פעמים רבות את תהליך הכרייה של ימי קדם. אלא שהיום, זה נעשה באמצעים מתקדמים יותר. במקום לכרות עם כלי העבודה, כורים באמצעות מחשב.

איזה שיטות קיימות לכריית מטבעות?

בחזרה לסיפור הכרייה. אז כפי שהבנתם, מערכת הבלוקצ'יין מאפשרות העברות באופן מבוזר. היא מוצפנת באמצעות אבטחה מתקדמת ובכך מונעת זיופים.

אם לא הבנתם היום מהיכן הגיע השם הזה, קריפטו, אז היום קל יותר להבין. הוא קיצור של השם קריפטוגרפיה, כלומר הצפנה.

המחשב שלכם מבצע עבודה, פותר משוואות מתמטיות שקשה מאוד לפתור ואתם מקבלים תמורה מכך.

ככל שיותר כורים מצטרפים, כך תקבלו רשת איכותית, מאובטחת וחזקה יותר. החיסרון הוא שבמצב הזה קשה יותר לכרות מטבע, משום שיותר כורים "שותפים" לבלוק.

כריית מטבעות קריפטוגרפיים אינה פשוטה כל כך. כלומר, לא די בחיבור למחשב כדי לייצר מטבעות. פתרון החידות המתמטיות הוא לא דבר פשוט כל כך ולכן נוצרו "בריכות כרייה" (Mining pools). למעשה, מדובר בשיתוף בין כורים כך שכל כורה, גם אם כושר העיבוד שלו מזערי יחסית, יוכל לקבל מטבעות. 

בריכות הכרייה נוצרו משום שכל חידה מתמטית זקוקה לכוח מחשוב גדול מאוד. כשהבלוקצ'יין גדל, רמת הקושי גדלה ולכן צריך לעבוד קשה יותר.

בעבר היה נהוג לחשוב שדי במעבד של מחשב ביתי על מנת לכרות לעצמכם מטבע. אלא שאז גדלה רמת הקושי של החידות. לכן, עברו להשתמש בכרטיסי מסך איכותיים – כאלה שבדרך כלל גיימרים (Gamers) עושים בהם שימוש נרחב. בסופו של דבר, גם כרטיסי המסך לא הועילו ולכן הכורים עברו לשימוש ב-ASIC (מעגל משולב תלוי יישום).

אז רגע, כל אחד יכול לייצר מטבעות?

עקרונית, התשובה היא חיובית. כמו שהבנתם, לצורך כך יש צורך במחשב אישי, אבל ברור כי לאור האנרגיה הרבה שהדבר צורך, ייתכן מאוד שתצטרכו לשתף פעולה עם כורים אחרים.

כדי לקבל תמורה, יש לפתור את כל החידה. לכן, גם לכורים "קטנים" יש חשיבות בתוך שרשרת הכרייה.

אחרי שהבנתם את זה, ברור לכם למה כורים עברו לעבודה ב"בריכות". הם פשוט מאגדים את הכוח שלהם יחד כדי ליצור כוח משמעותי שיניב להם הצלחה.

כשכל הכורים יחד פותרים חידה שלמה, כל אחד יקבל את החלק היחסי שלו בהצלחה.

כדי לייצר רווחים, סביר להניח שתידרשו לכמות עצומה של כרטיסי מסך איכותיים או למערכת שלמה המיועדת לצורך כריה. כפי שתראו בהמשך, בחישוב של עלות האנרגיה והכסף שנדרש עבור מערכת כזו, תצטרכו לחשוב האם הסיכום משתלם לכם.

מהי מהירות כרייה ורמת קושי לכריית מטבעות קריפטו?

בשנים האחרונות נכנסו עוד יותר לתודעה גם תהליכי כרייה של אתריום ומטבעות אחרים לתמונה. הבעיה משותפת: מערכת הבלוקצ'יין שלהם, כפי שהבהרנו קודם, גדולה מאוד. זה אומר שגם אם תהיה חלק מ"בריכה" של כורים, לא בטוח שתרוויח מזה כסף.

אגב, חשוב להדגיש: לכל בלוקצ'יין יש רמת קושי כרייה (Mining diffuclty). וככל שיש יותר מערכות שכורות את אותו מטבע, יהיה קשה יותר להשיג אותו.

יחד עם זאת, האנרגיה (חשמל) שמערכת הכרייה תוציא, תישאר זהה. לכן, עלול להתרחש מצב שבו לא תרוויחו מזה או אפילו תפסידו מזה כסף.

נתון חשוב נוסף הוא נושא מהירות הכרייה (Hash Rath). קצב הכרייה הוא המהירות שבה מחשב מסיים את הפעולה שלו בקוד מטבעות. המונח משמש לתיאור המהירות להליך הכרייה. הצלחת הכרייה נקבעת לפי קצב המהירות. המדד מתאר למעשה כמה ייצור הכרייה של מטבע קריפטו הוא מהיר.

על מנת ליצור תהליך של כריה, יש צורך לקחת בחשבון עלויות כבדות של רשת וחשמל, שלפעמים מגיעים למאות ואלפי שקלים בחשבון החודשי שלכם, כך שזה יעלה אפילו על התמורה החלקית שתקבלו כאשר המשוואה תיפתר.

אז מה עושים במקרה כזה? ובכן, אחד הפתרונות הפופולריים שהיה נהוג לעשות בהם שימוש בעבר הוא מטבע הזיקאש (Zcash).

כיום מדובר מדובר במטבע רגיל (מקום 65 בעולם נכון לאוגוסט 2021), שכבר פחות רווחי לכריה. מה שכן אפשר לעשות, הוא להיכנס לאתר whattomine, שם אפשר למצוא רשימה של כל המטבעות הכדאיים ביותר לכריה עבור החומרה שברשותך.

איך זה קורה?

באתר מחשבים שם את רמת קושי הכרייה של אותו מטבע, את מחיר המטבע ועלויות נלוות כמו חשמל. הם מציגים בפניך רשימה של המטבעות הכי כדאיים לכרייה עבורך.

כיום, מטבע האתריום הפך להיות המטבע הפופולארי לכריה. מחירו, שהפך אותו למטבע מספר 2 בעולם, הוא הוכחה טובה לכך.

כריית מטבע

האם כל כך פשוט לייצר עוד כאלה? ביטקוין | צילום: Dmitry Demidko

איזה מטבעות ניתן לכרות?

אז כפי שהבנתם, כריית ביטקוין ואתריום הן החביבות ביותר בשוק הכרייה.

יחד עם זאת, פעולה הכרייה מעט מורכבת ולכן מחשב אישי, אפילו באמצעות בריכה, לא תמיד ייצר עבורכם מטבעות.

הכל תלוי, כמובן, איזה כרטיס מסך או מעבד יש לכם. כיום, בהחלט אפשרי ואפילו רווחי בחלק מהפעמים להיכנס לתהליך כזה.

הזיקאש הוא דוגמא קטנה לשלל המטבעות שאפשר לייצר, אבל נחשב למטבע פופולרי שכבר אינו אנונימי בזכות התכונות שהפכו אותו לכזה: זול יחסית ובעל מערכת קלה ומשוכללת.

כמה עולה מערכת לכריית מטבעות?

כיום, יש כמה חברות שמייצרות את החומרה הדרושה לצורך כרייה "Nvidia" ו "AMD" הן שתיים מהמוכרות שביניהן.

Nvidia מייצרת כרטיסים ספציפיים לצורך כרייה, ללא צורך בחיבור למסך. כך היא קראה למותג CMP. כשאתם קונים כרטיס מסך, ככל הנראה תעשו שימוש במותג GEFORCE.

ברשת תוכלו למצוא כמובן פתרונות ומחירים שונים. אנחנו מצאנו מגוון מערכות כאלה, סביב מחירים שנעים בין 30-40 אלף שקל למערכת. 

ערכה כזאת מתחילה לעבוד על ייצור מטבעות ברגע שחיברתם אותה לחשמל.

מערכת סטנדרטית היום מורכבת מ-6 כרטיסי מסך RTX 3060TI שתעלה סביב המחיר שהזכרנו קודם. רוצים לשדרג? מערכת של RTX3080 תעלה סביב 50-60 אלף ונחשבת להכי משתלמת מבחינת עלות-תפוקה.

מערכת ברמה גבוהה עם RTX3090 תעלה סביב 70-80 אלף שקל.

אגב, רבים מעריכים כי הביקוש העולה לכרטיסי מסך כנראה גם משנה את מחירם בשוק ומעלה את המחיר שלהם כלפי מעלה כך שיכול להיות שהמחירים של המערכות יתייקרו בהתאם.

מישהו מגביל אותנו?

חברת "AMD" הודיעה בחודש מרץ 2021 כי היא לא תמנע את השימוש בכרטיסים שלה על מנת לכרות קריפטו.

ההודעה שלה מגיעה בצל הודעה חברת "Nvidia", המייצרת כרטיסים מסך פופולריים מאוד בשוק, שהחליט להגביל את השימוש בכרייה ל-50 אחוז בלבד מתפוקת הכרטיס.

מה עשתה החברה? היא שינתה את התוכנה, כך שאם יזוהה ניסיון לכריתת מטבעות, התפוקה של הכרטיס תצטמצם למחצית בלבד.

חשוב לציין שהחברה קיבלה החלטה לגבי חלק מהכרטיסים בלבד, אלה שרשומים כ-LHR בלבד (ראשי תיבות של Lite Hash Rate). ועדיין, לחברה יש כרטיסים אחרים (חלקם אף רווחיים מבחינת עלות-תפוקה) שדרכם אפשר לכרות.

ל-AMD, כך מעריכים, היה ברור שאם לא תמנע את השימוש בכרטיס לצורך כרייה, נתח השוק שלה יגדל יחד עם הגידול המואץ בכריית מטבעות.

לסיכום, כדי להתחיל בתהליך הכרייה תצטרכו לא רק להחליט על סוג המטבע שאתם רוצים לייצר, ובטח שגם מחשב חדיש וכרטיס מסך איכותי יכול להספיק לכם, אבל ברור כי התפוקה שלו תהיה נמוכה יחסית.

לרוב, הדבר ידרוש מכם רישום לבריכת כרייה והורדת תוכנה מתאימה כמו XMRIG, T REX MINER ו-NICEHASH.

לאחר הורדת התוכנה וההתקנה, תוכלו להתחיל בתהליך.

בעוד התוכנה רצה לכם מול המסך, תוכלו לקבל את הנתונים העדכניים לתהליך ולמשוך את המטבעות, אם יהיו כאלה, ישירות לתוך ארנק הקריפטו שלכם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה