בתרגום פשוט, פומו הוא "הפחד מלהחמיץ". הביטוי FOMO הוא ראשי תיבות של Fear Of Missing Out. הביטוי מתרחש כאשר הקונים מזהים מטבע שעלה במאות אחוזים ומתפתים לרכוש אותו. החשש מהחמצה גורם למשקיעים לעשות צעדים נמהרים כדי לא להחמיץ את המשך העלייה. פעמים רבות, מהלך כזה מתברר בסופו של דבר כ-Pump and Dump, מה שגורם להם להפסיד את השקעתם או חלק ממנה.

Pump and Dump, או בשמו העברי "פמפם וזרוק" הוא ביטוי שגור בעולם הקריפטו, כאשר מטבע מזנק באופן משמעותי ולאחריו מתרחשת צניחה מטה. התנועות האלה מאפיינות בדרך כלל מטבעות עם נפח פעילות נמול במיוחד, כך שרכישה מסיבית גורם ל"פאמפ". מהלך כזה גורם למשקיעים רבים להיכנס להשקעה במטבע, אולם מאוחר יותר אלה מוכרים את המטבע במחיר גבוה וגורמים לצניחה ולאבדן הכסף של המשקיעים. הביטוי Pump and Dump נוצר בעקבות אותם מקרים, שמלמדים לקח חשוב בשוק הקריפטו: לעולם אל תתפתו אחר מטבעות קטנים שעולים במאות אחוזים בין רגע.

"Diamond hands" הוא ביטוי סלנג נפוץ בקרב קהילת הקריפטו. אדם מכונה כך אם הוא מחזיק בכמות מסוימת של קריפטו אך מחליט לא למכור אותו בחשיבה לטווח הארוך, גם כשהשוק בירידה ממשית. אותו אדם מאמין כי שווי הקריפטו יעלה בסופו של דבר כך שהוא לא מתכוון לעשות שינוי בהחזקת המטבע.

ATL הוא קיצור של המונח All Time Low. הוא מתייחס למחיר הנמוך, כלומר מחיר השפל של המטבע, מאז שנוצר.

ATH הוא קיצור של המונח All Time High. הוא מתייחס למחיר השיא, כלומר המחיר הגבוה ביותר של המטבע, מאז שנוצר.

ה”דלק”, או באנגלית GAS, הוא העמלה שנגבית עבור הפעולות שאנו מבצעים בבלוקצ'יין. העמלה נועדה כדי לכסות את מחיר הכרייה והיא מחושבת בהתאם למהירות הפעולה שאנו מבצעים.

קריפטוגרפיה הוא ענף במתמטיקה ובמדעי המחשב שעוסק במחקר ופיתוח שיטות לאבטחת מידע. על כן, נקרא שם המטבעות המבוזרים או המטבעות הדיגיטליים שאנו מכירים – מטבעות קריפטו. הענף הזה פועל בסביבה פתוחה הנגישה לצד ג' ומאגד תחתיו אנליזה של פרוטוקולים, שמתמודדים איתו באבטחת מידע.

בריכת כרייה, או באנגלית Mining Pool, הינה קבוצה של כורי מטבעות קריפטו שאיחדו את המשאבים שלהם (משאבי מחשוב דרך הרשת כמובן) לצורך כרייה. בעת יצירת המטבע, כל אחד מהכורים מקבל את חלקו היחסי במטבע.עוד על בריכות כרייה תוכלו לקרוא במאמר הבא.

ארנק נייר, באנגלית Paper Wallet, הוא סוג של ארנק קר, הפועל בשיטת אוף-ליין. הארנק מדפיס את המפתח הפרטי ואת כתובת הביטקוין על נייר, אותו יש לאכסן. כמו שאר ארנקי הנייר הקרים, גם הוא מכונה "ארנק פיזי".על ארנק נייר וארנקים נוספים תוכלו לקרוא כאן.

"ארנק קר" מיועד לאיחסון מטבע קריפטו במצב שאינו מקוון. התומכים בו טוענים כי הוא מונע בכך פריצות והשתלטות זדונית של האקרים על המטבעות, או כל חשיפה אחרת לרשת. כיום, רבים מאחסנים בארנק זה ביטקוין. ישנם מספר סוגי ארנקים קרים, דוגמת ארנק חומרה, שנחשב לרמה גבוהה מאוד מבחינת דרגת האבטחה שלו.   רוצים לקרוא על ההבדל בין ארנק חם לארנק קר? הנה, לחצו כאן.

ארנק חם, Hot Wallet, הוא סוג של ארנק דיגיטלי ושיטת אחסון. באמצעות ארנק חם, יכול סוחר הקריפטו לשמור על המטבעות. רבים מתנגדים לשימוש בארנק חם בשל העבודה שהוא חשוף לרשת האינטרנט. התומכים טוענים כי הוא קל לתפעול.רוצים לקרוא על ההבדל בין ארנק חם לארנק קר? הנה, לחצו כאן.

מדובר בפלטפורמת קוד פתוח של ביטקוין, שמיועדת להגנה על הפרטיות של המשתמש. הקוד הוא ארנק דיגיטלי שמאפשר לשמור על מידע באופן אנונימי, על ידי "ערפול" של עסקאות שמבוצעות באונליין.

POW, או בשמו המלא Proof Of Work, הוא אלוגריתם שמשויך לקונספט מסוים בתהליך כריית קריפטו. למעשה, מדובר בדרך שנועדה לאבטח את הבלוקצ'יין דרך חישוב זמן באמצעות מחשב. POW היא מערכת שמתריעה על ניצול לרעה של משאבי המחשב, כמו שליחת הודעות דואר זבל למשל.

סאטושי הינו מטבע האגורה הרשמי של הביטקוין. על פי חישוב פשוט, מטבע סאטושי שווה 0.00000001 ביטקוין. הסיבה שבגללה ישנן 8 ספרות אחרי הנקודה היא שהיוצר האלמוני של המטבע, סאטושי נקאמוטו שעל שמו הוא נקרא, תכנן כי השימוש במטבע בעתיד יהיה כבכל מטבע אחר ויהיה אפשר לסחור איתו תמורת שווי גבוה מאוד, של יותר ממיליון דולר למטבע.

הספר הלבן, או בשמו המוכר לחובבי הקריפטו Whitepaper, הינו דו"ח שמכיל מידע בנוגע להנפקה חדשה של מטבע מבוזר. יש מי שמכנה את הדו"ח הזה כ"תכנית עסקית" לקראת יצירת המטבע. Whitepaper, או בקיצור WP, נכתב על ידי אנשי הפרוייקט ובו מפורט על ההיבט הטכני של המטבע.

לוויתן ביטקוין, או בשמו המוכר Whale, הוא מי שמחזיק בכמות אדירה של ביטקוין, הנאמדת בכמה אלפי מטבעות. בדרך הזו, יכול אותו אדם להשפיע על המחיר של המטבע באמצעות מהכירה או רכישה המונית.

מפתח פרטי וציבורי מייצגים רצף של תווים ואותיות שאותם יש לזהות כדי לגשת לכספים שמאוכסנים בארנק. המפתח הפרטי משלב 12 עד 24 מילים לועזיות. רצף המילים הזה, שיכול לעזור גם בעת שחזור הארנק, נקרא SEED.

שווי השוק הכולל מציג את ערכם של כל המטבעות, נכון לרגע נתון. השווי מחושב כמכפלה המתקבלת מהמחיר כפול מספר המטבעות באותו מחזור. לכל מטבע יש שווי שוק משלו. נכון לשנת 2021, ביטקוין הוא מטבע הקריפטו בעל השווי הגבוה ביותר. אתריום שני לו.

בניגוד להנפקת מטבע חדש (ICO) כאן מדובר בהנפקת זירת מסחר. הרעיון, מבחינת גיוס כספים וקבלת מטבע טוקן חדש, הוא דומה. ההבדל הוא שההנפקה נעשית על ידי זירת המסחר ולכן סביר להניח שלא מדובר בהונאה ובוודאי שבהשקעה מסוכנת פחות מאשר בהנפקת מטבע, אך עדיין מדובר בהימור מסוכן יחסית להשקעות אחרות בשוק. אחת הזירות שידועה בהנפקות חדשות היא בינאנס, שעורכת הנפקה של זירת מסחר חדשה אחת לחודש בממוצע. ההנפקה הראשונה שלה הייתה זירת GIFTO ובאמצעותה גייסה 30 מיליון דולר.

בהקבלה לעולם המניות, ICO הוא הנפקה ראשונית לציבור של מטבע קריפטו (לעומת מניות, שם המונח הוא IPO). בדיוק כפי שרוכשים מניה, כאן מקבל המשקיע חלק מהמטבע החדש בתמורה לכספים שהשקיע. ההנפקות כאלה מבוצעות בדרך כלל באמצעות רשת האתריום. הסיבה לכך היא העובדה שהיא מאפשרת ליצור חוזים חכמים. משקיעים רבים החלו להשקיע בשיטה זו במהלך השנים 2017-2018, אולם מאוחר יותר רבים איבדו את השקעתם ומאז מוגדרת ההשקעה כמסוכנת מאוד, לאחר שחלק מההנפקות התבררו כהונאות.

FUD הוא ביטוי שמבטא ספקנות ואי ודאות. לרוב, הביטוי הזה משתמש את קהילת הקריפטו בהקשר של ידיעות כוזבות המתפרסמות בגנות מטבע הביטקוין. ה-FUD נוצר על מנת לזרוע בהלה שעשויה להשפיע על שער המטבע.

המונח הודל (HODL) נפוץ מאוד בקרב קהילת הקריפטו. הוא נוצר לאחר שמשתמש באחד הפורומים כתב תחת השפעת אלכוהול את תחושותיו לגבי אי היציבות בשוק בשרבוט אותיות. המילה HODL היא סלנג עבור המילה הלועזית HOLD (להחזיק), המבטא סוחרים שמחזיקים בביטקוין ללא קשר למחירו הדולרי ולטווח הארוך. ראשי התיבות של המילה הינם "Hold on For Dear Life".

שיטקוין (Shitcoin) הוא מונח שיצרה קהילת הביטקוין, שמכנה כל מטבע שאינו המטבע שלה בתיאור הזה. קהילות אחרות נוהגות לכנות בתואר הזה מטבעות או טוקנים שייתכן והמוצר שלהם לא באמת בעל ערך. לרוב, משמש הכינוי למטבעות שמציעים יישום שנשמע כלא הגיוני או לא ישים.

טוקן (Token, בעברית: אסימון) היא נכס דיגיטלי שלא בהכרח נחשב כמטבע. מדובר ביחידת ערך שמועברת על גבי רשת הבלוקצ’יין והוא עשוי להקנות מעין זכות לתשלום עבור עבודה כלשהי לשמש כתמריץ ומסוגל להעביר מידע. הטוקנים מכילים מספר שכבות של ערך והמפתח יכול להחליט למה הוא ישמש.  

מפתח ציבורי (Public Key) מורכב ממחרוזת ארוכה של מספרים ואותיות, שיוצרות מעין אימות לכך שאתם בעלי הארנק. מפתח ציבורי הוא למעשה כתובת הדומה לחשבון הבנק. רצף המספרים מאפשר לנו להעביר כספים לארנק. מי שמחזיק בכתובת יכול להעביר כספים לכתובת הציבורית, אך לא יכול להשתלט על הכסף שלכם.    

המפתח הפרטי (Private Key) הוא מעין סיסמת גישה למטבעות הוירטואלים שבהם אנו מחזיקים. חשיפת המפתח הפרטי לאדם אחר עשויה להוביל להשתלטות על המטבעות שברשותכם. המפתח הזה בנוי ממחרוזת ארוכה של מספרים ואותיות. למעשה, הוא מהווה את הקשר המתמטי בין הארנק לבין המטבעות שמוחזקים בתוכו. מי שמחזיק במפתח פרטי יכול להוציא כספים מהחשבון, בדיוק כמו שמחזיק בכרטיס אשראי יכול לעשות בו שימוש. המפתח יכול להיות מוצג גם בדרך אחרת, קוד QR, שבאמצעותו אפשר להעביר כספים באופן מהיר.

הכתובת הארנק (Wallet Address) בדיגיטלי, שבאמצעותה אפשרות לשלוח לנו מטבעות קריפטו, היא מעין מחרוזת ארוכה של מספרים ואותיות. אלה יוצרים את הכתובת שבאמצעותה תוכלו לסחור. אם נרצה לקנות מטבעות כמו ביטקוין או אתריום, נצטרך לספק את כתובת הארנק. כל כתובת היא ייחודית, כך שלא קיימים שתי כתובות עבור אותו מטבע או מטבעות אחרים.

באמצעות תהליך כרייה (Mining), אפשר ליצור מטבעות קריפטוגרפים ולהוסיף אותם לשווקים. כדי ליצור מטבע יש צורך בפתירת נוסחאות מתמטיות מורכבות. עם הפתרון, שמושג באמצעות חיבור מחשב ורשת כרטיסי מסך לחשמל, מקבל המשתמש מטבע או חלק ממנו. תהליך כרייה עשוי להיווצר באמצעות בריכות כריה, כלומר שיתוף בין משתמשים רבים לצורך פעולת יצירת המטבע. רוצים לקרוא מאמר מורחב על כרייה? לחצו כאן.

PEER 2 PEER , או בקיצור P2P, הוא מונח מוכר מאוד בעולם הקריפטו. פירושו הוא רשת עמיתים, או "עמית לעמית". מדובר ברשת הנוצרת בין שני מחשבים או יותר. אלה חולקים משאבים מבלי להשתמש בשרתים נפרדים. זה יכול לקרות לצורך הורדת קבצים משותפת וכמובן, לשימוש בעולם הקריפטו. למעשה, מדובר ברשת מחשוב שמחלקת את העבודה בין העמיתים. לכל עמית מידה שווה של שליטה באותו יישום. למעשה, המשתמשים חולקים בניהם את כוח העיבוד, רוחב הפס או שטח האחסון שלהם עם אחרים.

בלוקצ'יין (Blockchain), שרשרת בלוקים בעברית, היא טכנולוגיה חדישה המאפשרת לשמור מידע באופן מוצפן ושקוף על גבי מחשבים שמשתתפים ברשת בשיטת P2P. הבלוקים נוצרים באמצעות רצף ליניארי עולה. עוד על בלוקצ'יין תוכלו לקרוא כאן.  

מטבעות פיאט או כסף פיאט (Fiat Money), הוא הכסף שבו אנו משתמשים ביום יום. מדובר במטבעות בגיבוי ממשלתי, כמו הדולר, היורו או השקל. משמעות השם "פיאט" בלטינית הוא "כך יהיה", מה שלקוח מתוך דבריו של המלך. ערכו של כסף הפיאט כיום מושפע על ידי הגופים המפקחים על המטבעות בכל מדינה.

הארנק הדיגיטלי (Digital Wallet) הוא תוכנה שמתקשרת עם רשת הבלוקצ'יין של מטבע הקריפטו. הארנק מאפשר לשמור את המטבעות ולבצע העברות כספיות, קניה ומכירה, באמצעותו.   רוצים לקרוא עוד על ארנקים דיגיטליים? כנסו לכאן

WhatsApp זמינים לכל שאלה