בשנת 2018, אלטשולר שחם שינתה את כללי המשחק ופתחה את הוריזון. כעבור שלוש שנים מינתה מנכ"ל חדש וכבר באותה שנה השקיעה עצמה 100 מיליון דולר בביטקוין. הנה כל הסיבות לכך

היתרון המרכזי – שיתוף פעולה עם המערכת הבנקאית | צילום: מתוך אתר הבית של אלטשולר


בחודש מרץ 2021 הכותרות זעקו: אלטשולר שחם, כך פורסם, השקיעה 100 מיליון דולר בקרן הביטקוין הכי גדולה בעולם. הכסף, כך מספרים, הועבר מספר ימים אחרי שזו מינתה מנכ"ל חדש – אילן שטרק.

החברה מאמינה מאוד בתחום הקריפטו. מי שניהל בעבר את תחום שוקי ההון והמסחר בחברת הבלוקצ'יין אורבס (ORBS), פועל מאז מינויו כדי לשנות את מפת השוק. גם התוצאות הגיעו.

הוריזון – איך זה קרה?

אלטשולר שחם הוריזון קמה ב-2018, בהובלת רן שחם. המטרה הייתה ברורה כבר אז: היא רצתה לבחון את תחום ההשקעות בקריפטו, על רקע ההתעניינות ההולכת וגוברת בתחום.

בחברה הבינו שההאצה בתחום הקריפטו דורשת הקמת מעין גוף נפרד, כזה שמשתייך לחברה, אבל יבחן את ההשקעה שלה במטבעות דיגיטליים.

המטבעות, הסבירו אז בחברה, הם כבר חלק בלתי נפרד משוק ההון. בדיוק בשביל זה, הם הקימו את הוריזון. והביאו את שטרק.

כפי שתראו מיד, זה משך גם לא מעט לקוחות אליהם.

"בסוף, הכי חשוב זה איפה אתה רוכש את המטבע": מנכ"ל אלטשולר שחם הוריזון בראיון מיוחד ל-Insiders

המספרים מדברים

הצמיחה של הוריזון, שלא תטעו, מגיעה במקביל להתפתחות עולם הקריפטו. ההכרה של המשקיעים בתחום הולכת וגוברת ונפח המסחר הממוצע ברוב המטבעות המובילים הולך ועולה. בהוריזון לא נשארו אדישים להתפתחויות האלה.

בחודש מרץ, כששטרק כבר נכנס לתפקיד, החברה רכשה באמצעות גרייסקייל, ענקית קרנות הנאמנות (GBTC), ביטקוין בגובה 100 מיליון דולר. גרייסקייל, למי שלא מכיר, זוהי חברת ניהול נכסים עם קרן הביטקוין הראשונה והגדולה בעולם. חברת האם שלה היא Digital Currency Group שמחזיקה גם בחברת החדשות קוינדסק.

הסכום הזה, צריך לציין, רק אחוז נמוך מסך תיק הנכסים שהיא מנהלת. ועדיין, נשאלה אז השאלה, האם ההשקעה הייתה מהלך פזיז מדי?

גלעד אלטשולר הסביר אז בראיונות כי אכן מדובר בתחום חדש עבור החברה, אבל חוות הדעת קבעו באופן חד משמעי כי ההשקעה כדאית.

הכניסה של שטרק הציבה רף חדש. חברת הבת של בית ההשקעות החלה להאיץ את הפעילות בתחום הקריפטו.

היא החלה לפעול באמצעות האישור שנתנה לה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. הגוף הזה הוא המפקח על פעילותם של נותני השירותים הפיננסיים בארץ. מהרגע בו קיבלה אור ירוק, היא גם החלה לפעול. כפי שתראו בהמשך, זה בהחלט השתלם לה.

התפתחות תחום הקריפטו וההשקעה של החברה בתחום, הביאה עוד ועוד משקיעים. הוריזון החלה להציע גם שירותים, בעיקר קניה ומכירה של קריפטו באמצעותה.

כמה זה עולה לנו?

כיום, משקיעים יכולים לרכוש ביטקוין ואתריום החל מ-20,000 דולר תמורת עמלות שנעות בין 3.5%-4% (ביטקוין זול יותר). אפשר לרכוש גם בפחות, כלומר בסכום של 5,000-10,000 דולר למשל, אבל העמלה תהיה גבוהה מעט יותר, באחוז אחד יותר לכל אחד מהמטבעות.

השירות החדש של החברה הוא פשוט: תוכלו לקנות ביטקוין ולהעביר לארנק שאתם רוצים, כך שיהיה בבעלותכם. יש גם תנאי: הארנק חייב להיות נקי והוא ישמש אתכם רק לצורך המטבעות שרכשתם דרך החברה.

אם תרכשו מטבעות בגובה של 10,000-20,000 דולר, תשלמו רק חצי אחוז יותר. רוצים לקנות בפחות מ-5,000 דולר? אי אפשר לרכוש את המטבע. סכום המינימום הזה נקבע ממש לאחרונה, כדי למשוך עוד לקוחות. מה קורה אם יש לכם סכום קטן יותר? תוכלו להשקיע באפיק אחר, כפי שתקראו בהמשך.

הלקוחות של הוריזון נמצאים שם מכמה סיבות, אבל העיקריות שבהן – העובדה שניתן לרכוש קריפטו בסכום מינימלי, וכמובן – הביטחון ברכישה. השיתוף עם מערכת הבנקאית בישראל, הם אומרים, מפתה מאוד.

ולא כל אחד נכנס למערכת הזאת. הלקוחות עוברים תהליך של זיהוי. אחרי אישור הם מעבירים את הכסף לחשבון. רק לאחר שהלקוחות מאשרים את המחיר המוצע המטבע נרכש. לאחר מכירתו – הם יוכלו לקבל את הכסף ישירות לחשבון, ללא חשש.

רגע, למה שלא נקנה לבד?

אם כך, אתם בטח שואלים, למה שלא תרכשו את המטבעות בעצמכם? ובכן, מצאנו כי נושא העמלות הנמוכות הן לא הסיבה היחידה לפעולה כזאת.

דרך אלטשולר שחם הוריזון תוכלו לחסוך גם את נושא ניכוי המס. הקריפטו, הרי, מוכרים כנכס לצורכי מס. הבעיה: זה מצריך ממשקיעים להגיש דוח שנתי, לתת מידע נרחב על הפעילות שלהם. התהליך הוא לפעמים ארוך עבור המשקיעים וחלק מכם לא מודעים אליו.

החברה עצמה מציעה לכם לקבל את הכסף ללא ביורוקרטיה מיותרת. היא זאת שמבצעת ניכוי מס במקור, בדיוק כמו בעת מכירה של ניירות ערך. זה יחסוך לכם דיווח עצמאי.

שיתוף הפעולה עם המערכת הבנקאית גם הוא מהווה יתרון גדול. הבנקים מהססים ולא אוהבים לעבוד מול משקיעים בתחום ואם אתם כאלה, הם עשויים לחסום העברות לטובת רכישת המטבע. כן, הבנקים שולטים על מה שתעשו או לא תעשו במטבע שלכם.

בהוריזון תוכלו לבצע עסקאות בשיתוף המערכת ובידיעתה. פשוט: הגוף הגדול שדרכו אתם סוחרים מקצר לכם את הדרך. 

הבנקים יפתחו לכם את הדלת ויש להם תנאי אחד אותו הזכרנו קודם. החשבון שלכם בהוריזון יהיה נפרד. כך הם יוכלו להסיק שאתם נמצאים תחת פיקוח של גוף גדול ולמנוע אפשרות של הלבנת הון.

אם תשאלו אנשים שהשקיעו בהוריזון, רבים יצביעו על אותה סיבה להשקעה: הם חששו שהכסף שהשקיעו לא יוכל לחזור למערכת הבנקאית. ההסתמכות על גוף גדול שלו הסכם עם המערכת הבנקאית, נותן להם שקט נפשי וגם עמלות נמוכות.

ויש עוד שירותים?

אחד החידושים בהוריזון הוא העובדה שגם מטבעות שלא נמצאים תחת אפשרות הקניה, יוכלו להוות חלק מתיק ההשקעות שלכם. הוריזון מפיצה מוצרים עוקבים דרך גרייסקייל.

תרצו ליצור חשיפה ולא לרכוש את הביטקוין עצמו? בדיוק בשביל זה תוכלו ליצור השקעה דרך מוצרים עוקבי קריפטו, כלומר כאלה שמחקים את הנעשה בשוק. קרנות סל, כמו ETHE למשל, הן דוגמא טובה לשירות הזה.

כיום, גרייסקייל מנפיקה הכי הרבה מוצרים בעולם, העוקבים אחר מטבעות דיגיטליים. כיום ישנם לפחות 14 כאלה, מה שמגוון את תיק ההשקעות שלכם גם אם הוא מתבסס רק על תחום הקריפטו.

מה קורה בהרשמה?

כמו בכל חברה שרוצה להביא אליה לקוחות איכותיים ולדעת מי עומד מאחורי הכסף, תהליך האבטחה אינו קצר, אבל גם לא מסובך מאוד. אם אתם לקוחות שרוצים לפתוח חשבון קריפטו, תצטרכו לספק מסמכים שמוכיחים את המידע שמסרתם.

זכרו, גם אחרי שתפתחו חשבון, תוכלו למכור ולקנות מטבעות רק דרך אותו חשבון שייפתח לכם. לא תוכלו לערבב את המטבעות החדשים עם הישנים.

מיד לאחר ההרשמה, תקבלו גישה לארנק חם או קר. החברה עצמה מציעה לכם שירותי משמורת, כך שצד ג' ישמור לכם על הכסף בלי חשש שתאבדו את הגישה אליו.

כמובן, הגישה לארנקים תהיה שלכם. לא יוכלו לשלוט לכם על החשבון, להיכנס או למשוך ממנו. המטרה היא פשוטה: כדי שתוכלו למכור את המטבעות בעתיד, אתם צריכים את הוריזון.

כפי שהבנתם קודם, לאחר המכירה החברה עצמה תתעסק עם נושא המיסוי שלכם. היא תבצע מיסוי מס במקור והכסף שתקבלו יהיה במונחי נטו. 

לא תצטרכו להיכנס לחישובים מיותרים. זה יחסוך מכם גם את העיסוק סביב דוח שנתי (שגם עולה כסף).

כל אלה ועוד, הפכו את הוריזון לאחת הדרכים הטובות ביותר לסחור בקריפטו.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים.  המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה