מהו מטבע האתריום, איך קונים אותו, איך כורים אותו ומה התחזית של המומחים לקראת העתיד?


כדי להבין איך נוצר מטבע האתריום, נתחיל בהקדמה: צעיר ממוצא רוסי, ויטליק בוטרין בן ה-27, הוא האיש שעומד מאחורי המהפכה שנקראת אתריום ונחשב לאחד ממייסדיו.

אתריום

מה זה אתריום ואיך הוא נולד?

לפני עשור, למרות גילו הצעיר, בוטרין נחשף לעולם הבלוקצ'יין ומשם לא הייתה דרך חזרה. 

בוטרין, שנחשב למדען מחשבים, התגורר ברוסיה עד גיל שש, אז היגרו הוריו לקנדה בחיפוש אפשרויות תעסוקה טובות יותר.

כשהיה בכיתה ג', בוטרין נכנס לכיתת מחוננים ואהב מאוד את מקצועות המתמטיקה, התכנות והכלכלה. הוא עבר לבית ספר תיכון פרטי בטורונטו ומגיל 17 החל בחקר העולם הזה באמצעות לימוד אינטנסיבי מאביו.

אחרי תקופת לימוד באוניברסיטת ווטרלו, הפך לעוזר מחקר של הקריפטוגרף איאן גולדברג. בשנת 2012 זכה במדליית ארד באולימפיאדה הבינלאומית באינפורמטיקה ושנה אחר כך כבר ביקר אצל מפתחים במדינות אחרות.

באותה השנה, הוא כבר פרסם מאמר בנושא האתריום. הוא נשר מהאוניברסיטה שנה אחר כך, קיבל מענק של 100 אלף דולר מטעם קרן הון סיכון מוכרת והחל לעבוד עליו במשרה מלאה.

לפני פחות משלוש שנים, בגיל 24 בלבד, בוטרין קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מהפקולטה לעסקים וכלכלה של אוניברסיטת באזל.

במאי השנה, בוטרין תרם מטבעות קריפטו לקרן סיוע של הקורונה. כמה כסף? מיליארד דולר. הסיפור הזה הוא רק הקדמה לדבר האמיתי. מיד תבינו בדיוק מהו המטבע ואיך הצליח בוטרין לפתח אותו.

המטבע היום

אחת המסקנות החשובות של בוטרין הייתה שאפשר לעשות שימוש נוסף בבלוקצ'יין מלבד להעביר ערכים.

המחקר היה ארוך, וכלל ניסיון ליצור מעין מחשב בו אנשים רבים ברחבי העולם יוכלו לפתח תוכנות חדשניות, מעין עולם חדש בתחום האינטרנט.

לעולם הזה, קוראים אתריום – עולם שבו תוכנות יוכלו לתקשר באמצעות חוזים חכמים.

כאמור, מערכת אתריום מבוססת על בלוקצ'יין, למי שלא מכיר – מעין תפיסה טכנולוגית בתחום המחשוב שמאפשרת לנהל פעילות עסקית מאובטחת.

אז נכון, הביטקוין היה המטבע הראשון תחת הטכנולוגיה הזאת שהתחיל לתפוס כותרות, אבל כיום יש לאתריום לא מעט דברים אחרים להציע.

ממערכת אתריום, אותה פיתח בוטרין, מקיימת אבטחת מידע באמצעות תקשורת בין מספר שרתים, שמאמתים זה את זהותו של זה באמצעות היסטוריה של חוזי מסחר.

לפני שאנחנו ממשיכים, חשוב להבין שאתריום הוא לא רק עוד מטבע דיגיטלי, אלא סוג של חדשות טכנולוגית של ממש כדי לבצע תכנות ומסחר באופן עצמאי, ללא מתווכים.

כיום, כל מחשב שעושה שימוש במטבע או בשפת התכנות שלו, לוקח חלק בתוך מערכת ענקית שמפיקה קודים למען תקשורת מבוזרת ויכול להשתמש במטבע האתריום כדי לבצע תשלומים בתוך המערכת ועוד.

איך קונים אתריום?

רבים שואלים אותנו איך קונים אתריום ומהי הדרך הפשוטה והיעילה ביותר לעשות זאת.

אז כמו את מירב מטבעות הקריפטו הגדולים האחרים, אפשר לקנות אתריום בכל פלטפורמות המסחר בקריפטו ובסחורות וירטואליות.

פלטפורמות המסחר בקריפטו הגדולות והיציבות ביותר, דרכן תוכלו להבין איך קונים אתריום, הן Coinbase, Gemini, Binance ועוד. כולן מציעות אפשרויות להמיר מטבעות פיאט ומטבעות קריפטו אחרים לאתריום.

ככה ניתן בקלות להפקיד דולרים ולהמיר אותם למטבע הוירטואלי, בדיוק כפי שרוכשים ביטקוין או ריפל.

רגע, זה לא מסוכן?

אז נכון שישנן כיום פלטפורמות רבות למסחר בקריפטו, אבל השוק עדיין לא מפוקח ולכן "מזמין" הונאות.

קיימות פלטפורמות מסחר אמינות ומאובטחות במדינות שמקפידות על נהלים. אבל, יחד עם זאת, אתריום אינו מפוקח ברגולציה ולכן שוויו הפכפך ותנודתי.

יך כורים אתריום והאם כל אחד יכול לעשות את זה?

כריית אתריום מעט מסובכת, אך אפשרית למי שיש את ידע טכני בסיסי או מוכן ללמוד.

הדרך הפופולארית לכרות יא באמצעות כרטיס מסך איכותי ומתקדם למחשב (של חברת נבידיה למשל).

לאחר ההצטיידות, יש להוריד תוכנת הפעלה לכריה ולהתחיל בתהליך.

כמובן, כדי למשוך את הקריפטו מתוכנת ההפעלה יש להחזיק בארנק למטבעות דיגיטליים לפני כן. ניתן לפתוח ולהחזיק בארנק דיגיטלי באחת מפלטפורמות המסחר השונות.

בנוסף, ישנן תוכנות עזר שנועדו להנגיש את מלאכת הכרייה במחשב. התוכנות מאפשרות הפעלה ועצירה נוחה של הכרייה בדפדפן. יש לציין שכרייה במחשב צורכת הרבה מאוד אנרגיה, שתתורגם לבסוף לחשבון החשמל.

כדי שהכרייה תהיה אפקטיבית ותניב אתר בקצב מספק, רצוי להקדיש את המחשב כולו למלאכת הכרייה ולא לעשות בו שימושים נוספים. התוכנות והמעבד שהוזכרו פה הם רק חלק ממגוון ציוד וטכניקות לכריית המטבע. 

יש לא מעט סרטוני youtube שמסבירים איך לעשות את זה.

לאן יגיע האתריום?

 אחרי הדברים האלה, בטח לא תתפלאו לשמוע שבוטרין, שהוביל את השקת המטבע לפני כשש שנים, הפך תוך מספר שנים למיליארדר הקריפטו הצעיר בעולם.

שוויו של המטבע חצה במהלך חודש מאי 2021 את רף ה-3,000 דולר למטבע ועלה כ-325% מתחילת השנה. נכון לאמצע יולי, שוויו עמד על קצת יותר מ-2,000 דולר.

אז לאן בדיוק אמור האתריום להגיע? ברשת תוכלו למצוא הערכות רבות, מומחים מסוימים חושבים שהוא עדיין רחוק משיאו. חלקם עוד מאמין שהוא מסוגל להתחרות עם הביטקוין בעתיד הנראה לעין.

הפוטנציאל האדיר, הם מאמינים, הוא לא רק במטבע עצמו, אלא בהתפתחות הטכנולוגית שהוא מציע לצד המסחר בו.

כך למשל, עדכון אתריום 2.0 שמאפשר לקבל מטבעות באופן פסיבי על ידי שמירת המטבע בארנק, יגרום להערכת מומחים לעליה, משום שאותם אנשים יעדיפו לקבל הכנסה פסיבית ולא למכור את המטבע.

על פי ההערכה האופטימית, המטבע יעלה בכמה אלפי דולרים עוד השנה. לפי ההערכה הפסימית, מחירו יישאר באזור הנוכחי וייתכן שאף יירד.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה