מה קרה לריפל (XRP) בסוף שנת 2020 והאם התביעה נגד החברה הם הצד האופטימי או הצד הפסימי של המטבע? וגם: האם המוצר החדש שהשיקה ריפל לאבס יפתיע את השוק? בדיקה


מטבע הריפל הוא אחד המטבעות המוכרים לחובבי מטבעות הקריפטו. ערכו עלה וירד מאז שהושק, אבל מה שבולט במקרה שלו הוא הטכנולוגיה שעליה הוא מתבסס.

ריפל, שהקיצור שלו הוא XRP, לא מבוסס על בלוקצ'יין, כמו המטבעות הגדולים האחרים. למרות זאת, הוא עדיין נחשב למטבע מבוזר. בניגוד אליהם, הוא מבוסס על P2P. 

אם כך, למה אנשים בעצם קונים אותו? מדוע הפך הריפל למטבע זול ונגיש כל כך? איך יכול להיות שהוא מתברג בעשירייה הראשונה כבר זמן רב, אם הוא עדיין לא מבוסס על הטכנולוגיה המוכרת והאמינה ביותר על המשקיעים?

xrp

מה זה XRP?

אז בואו נתחיל מהבסיס. חשוב לדעת שהריפל (RIPPLE) הושק ב-2012 באמצעות חברת פינטק, כזו שהבסיס שלה הוא בארצות הברית, סן פרנסיסקו. החברה הזאת פיתחה רשת שמטרתה העברת תשלומים בין מוסדות פיננסיים.

המטרה הייתה לפשט את התהליך. כיום, עשרות חברות בעולם עושות שימוש בפלטפורמה שהחברה מציעה. מן הסתם, הדבר גורם גם לשימוש שכיח יותר במטבע, מה שגורם לו להישאר יציב.

הפעולה היא פשוטה: חברה או אדם מעבירים לצד השני מטבע ריפל ואותו אפשר להמיר לדולרים. האפשרות הזאת יוצרת התנהלות חדשה יחסית בנוגע להעברת מטבעות בעולם. ההעברה של ריפל היא מידית, כך שאין צורך להמתין ולראות את הכסף בחשבון מספר ימים אחר כך. בנוסף, היא מאובטחת על ידי טכנולוגיה חדשנית. יתרון נוסף הוא נושא העמלות – אם תעבירו ריפל, העמלה תהיה אפסית.

אם נסכם, מטבע ריפל הוא רשת שהחלה כבורסת נכסים להסדר תשלומים, בדיוק כמו הסוויפט. המטבע שלה הוא מעין גשר להעברת תשלומים מהירה בין גופים בינלאומיים.

לא מעט יתרונות. מטבע הריפל

כמה ריפל יש בעולם ומה שוויו?

כיום ישנם 100 מיליארד מטבעות, שכמחצית מהם נסחרים. החברה מחזיקה בשאר המטבעות ובכל שנה מיליארד מטבעות נוספים יוצאים לשוק.

נכון לסוף שנת 2021, מטבע הריפל עולה פחות מדולר אחד – כ-0.8 דולר בלבד (פחות או יותר). שווי השוק של XRP הוא השמיני בגודלו בעולם – כמעט 34 מיליארד דולר. הנפח הכולל ביום מסחר נתון נע סביב 2% ויותר.

בסוף שנת 2020 הוא הגיע לשפל כל הזמנים – כ-0.21 דולר בלבד. אם תרצו, 21 סנט. באפריל 2021 הגיע המטבע לשיא כל הזמנים – 1.78 דולר למטבע. הגרף שלו שנת 2021 היה תנודתי מאוד. רגע אחד עלה המטבע קצת יותר מחצי דולר וחודשיים אחרי, זינק לרמה של פי 2 ויותר.

איך זה קורה? ובכן, הצניחה בסוף 2020 לא הגיעה לחינם. היא התרחשה בעקבות תביעה ש"חתכה" את המטבע ביום אחד בשיעור של 25%. הסיפור הזה מגיע לאחר שהחברה הואשמה כי הנפיקה את המטבע שלה, בהיקף של 1.3 מיליארד דולר, אבל לא רשמה אותו כנייר ערך.

החוקים בארצות הברית לא מאפשרים לסחור במטבע מבלי לרשום אותו כחוק ולכן המשקיעים ברחו. הצניחה למקום הרביעי בטבלת המטבעות, באותו שלב, הייתה רק הצעד הראשון לקראת הירידה הבאה.

התביעה שהגיש ה-SEC גרסה כי המנכ"ל ויו"ר ריפל גייסו את הכסף ללא רישיון באוגוסט 2013. ריפל טענה כי המטבע מסווג כסחורה, בדיוק כמו ביטקוין ואתריום. בימים שאחרי, הגיעה גם התגובה.

קריפטו

לאן הוא מסוגל להגיע? ריפל וחברים | צילום: Art Rachen

התגובה של הבורסות

בורסות הקריפטו הגדולות הפסיקו לסחור במטבע, הוא צנח ב-18% ביממה ואיבד מחצית מערכו תוך שבוע. אפילו "קוינבייס", הבורסה לקריפטו הגדולה בארצות הברית, השעתה את המסחר בעקבות התביעה.

בחברת ריפל לאבס טוענים לאפליה. רשות ניירות הערך, הם אומרים, מתייחסת אלינו כאל נייר ערך – בעוד שהמטבעות הגדולים כמו אתריום וביטקוין מקבלים יחס שונה.  המטבעות האלה, טוענים בחברה, מקבלים פטור מפיקוח.

מנגד, ברשות טענו כי החברה הונתה את המשקיעים שלה, כשהנפיקה ריפל בלי רישום מסודר. לכן, יש מי שאומר שהסיפור הזה עדיין רחוק מלהסתיים.

חידושים והמצאות

במקביל להמתנה להחלטה של בית המשפט, החברה ריפל לאבס שעומדת מאחורי המטבע לא מפסיקה להפתיע. היא הצהירה לקראת סוף 2021 כי היא עומדת להשיק מוצר חדש עבור בנקים וחברות הפינטק. השירות הזה יאפשר ללקוחות שלה להשקיע בקריפטו בצורה קלה יותר.

למעשה, המוצר החדש הוא תוסף. הוא יאפשר להם לקנות, למכור או להחזיק נכסים בשוק הקריפטו במחירים זולים. איך זה יקרה? החברות יציעו ללקוחות אפשרות לסחור במטבעות קריפטו, בין היתר ריפל.

בעתיד, כך היא חוזה, החברות יציעו ללקוחות גם NFT. המוצר יושק במהלך 2022. עד אז, יהיה מעניין לראות לאן הריפל יתגלגל.

ויש את הצד האופטימי

אל תטעו, העובדה שמטבע הריפל עדיין לא צמח לשווי של כמה דולרים או עשרות דולרים, לא אומרת שלא ניתן היה להרוויח. בשנים קודמות עמד מחירו על סנטים בודדים ומי שרכש אותו אז ומכר בשיאו – הרוויח לא מעט כסף.

חשוב לציין: הריפל סיפק לגופים פיננסיים פתרון נהדר. הוא פתח הזדמנות השקעה חדשה ורווחית, אבל משום מה – תמיד היה מי שהיה ספקן לגביו. העובדה שהוא מספק לבנקים וגופים אחרים אפשרות להעברת כספים בצורה קלה ופשוטה, דווקא היא אמורה לגרום לנוחות אצל המשקיעים.

בקרב המשקיעים שמאמינים במטבע, אפשר לשמוע שוב ושוב את אותה הנחה – העובדה שריפל משתף פעולה עם הבנקים מצד אחד – לא סותרת את העובדה שהוא נועד לעקוף אותם בעתיד, באמצעות המטרה המרכזית שלו: שינוי פני הכלכלה.

איך זה ייגמר? זה תלוי, בין היתר, גם בהחלטת בית המשפט.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.


WhatsApp זמינים לכל שאלה