אג"ח הוא נייר ערך שבאמצעותו חברה לווה כספים ובו היא מתחייבת לשלם למחזיק ריבית ולפרוע את הקרן במועדים שנקבעו מראש (בדומה להלוואה).
ניתן לקנות ולמכור אג"ח בבורסה בכל עת. למידע נוסף על אג"ח (Bonds)

הסכם בין קונה ומוכר, לרכוש או למכור נייר ערך מסוים במחיר ספציפי בתוך תקופת זמן קבועה מראש. בבורסה בתל-אביב נסחרות אופציות רכש (Call) ואופציות מכר (Put). רוכש האופציה משלם פרמיה עבור הזכות לרכוש או למכור את נכס הבסיס (לדוגמה: מדד ת"א 35) במחיר מוסכם מראש ("מחיר המימוש") ובתאריך ידוע מראש ("מועד הפקיעה"). למידע נוסף על אופציות (Options)

רכישה ומכירה של אותו נכס פיננסי בשני שווקים שונים לשם ניצול הפרשי מחירים זמניים. לדוגמה: רכישה של מניית טבע בארץ ומכירה שלה בבורסה בניו יורק כדי לייצר רווחים מהפער בין המחירים. למידע נוסף על ארביטראז' (Arbitrage)

ASK הוא בדיוק ההפך מהמונח BID – הוא המחיר הנמוך ביותר שהוא מוכן לשלם, עבור המניה המוצעת. זהו המחיר שבו המוכר מעוניין למכור את המניות שלו.   עוד פרטים על ASK כאן.

BID הוא המחיר הגבוה ביותר שהסוחר מוכן לשלם כדי לרכוש מניה מסוימת מהציבור. מדובר בהגדרה הפוכה למונח ASK.   עוד על BID קראו כאן

אתריום הוא לא סתם עוד מטבע קריפטוגרפי, אלא סוג של חדשות טכנולוגית של ממש שנועדה לבצע תכנות ומסחר עצמאי, ללא מתווכים. כל מחשב שעושה שימוש במטבע או בשפת התכנות שלו, לוקח חלק בתוך מערכת ענקית שמפיקה קודים למען תקשורת מבוזרת. למידע נוסף על אתריום (Ethereum)

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה שמאפשרת לנהל מסדי נתונים באופן מאובטח ולבצע טרנזקציות (תנועות) חכמות ללא כל צורך בניהול מרכזי באמצעות בלוקים מוצפנים המופקים בממשקי P2P. לפרטים נוספים על בלוקצ'יין (Blockchain)

ברקשייר האת'ווי היא חברת אחזקות בבעלות המשקיע האדי "וורן באפט" ובעלת שליטה במספר רב של חברות מובילות במגוון תעשיות. למידע נוסף על מניית ברקשייר האת'וויי (berkshire hathaway)

בית השקעות הוא גוף פיננסי העוסק בהשקעות בשוק ההון ומשמש כמתווך בין אלו אשר מעוניינים להשקיע את כספם לבין שוק ההון. מכיוון שהשקעות חכמות דורשות ידע והבנה, כמו גם זמן רב הדרוש לצורך ניתוח השוק ואפשרויות ההשקעה, לא לכל אחד יש את היכולת והזמן הנדרש, וכאן בתי השקעות נכנסים לתמונה. בנוסף, ישנם בתי השקעות המעניקים שירותים ומוצרים פיננסיים נוספים מלבד ניהול תיקי השקעות. כמו למשל: ייעוץ השקעות, חיתום וגיוס הון לחברות וסטרטאפים, ניהול קרנות השתלמות, קרנות סל ועוד. למידע נוסף על בית השקעות (Investment House)

בגדול, הכוונה היא להפרש בין מחיר הסגירה לפתיחה. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בגרף יומי, שמשקף לנו את פער המחיר כלפי מעלה או כלפי מטה. במקרה שבו הפער הוא כלפי מעלה, מחיר הפתיחה גבוה ממחיר הסגירה. כאשר מחיר הסגירה גבוה ממחיר הפתיחה, הפער מחושב כלפי מטה. פערים נוצרים כאשר חדשות מסוימות, בגזרות שונות, גורמות לשינוי בבסיס השוק בשעות שבהן השווקים בדרך כלל סגורים.   עוד על גאפ תוכלו לקרוא כאן

מטרתו של גידור היא להקטין או לנטל את הסיכון בהשקעות, בנוסף, חברות עסקיות נוהגות לשלב את הגידור באופן קבוע בעסקאות שלהן, כדי להקטין את חוסר הודאות לפני העסקה. הגידור מתבצע באמצעות מגוון רחב של מכשירים פיננסים, עסקאות וחוזים. לפרטים נוספים על גידור (Hedging)

  ראלף נלסון אליוט, יצר את (תורת) הגלים של אליוט. התאוריה מזהה "גלי דחף" וסוברת כי הפסיכולוגיה של המשקיעים נעה כמו מטוטלת, בין אופטימיות לפסימיות. התנועות שהמשקיעים יוצרים כתוצאה מהפעילות שלהם בשווקים הן למעשה תבניות, או גלים, שמשתקפים בתנועות המחירים, שכל קבוצה של גלים משתקפת בתוך מערך גלים גדול יותר. למידע נוסף על גלי אליוט (Eliot Waves)

הגרף הנפוץ והשימושי ביותר בקרב סוחרים ומשקיעים בבורסה.
להבדיל מגרף פשוט, נרות יפניים מציגים לא רק את המחיר האחרון, אלא גם את כל השינויים שהיו במחיר במסגרת פרק הזמן הספציפי שנבחר. למידע נוסף על גרף נרות יפניים (Candlestick Chart)

דו"ח המתפרסם ע"י החברות הציבוריות אחת לשלושה חודשים (רבעוני) ואחת לשנה (שנתי). הדו"ח כולל סקירת מנהלים ונתונים כספיים על מצב החברה כגון: מאזן, רווח והפסד, תזרים מזומנים ועוד. הרבה מן המשקיעים מסתמכים על דוחות כספיים אלו בהחלטה האם לרכוש או למכור מניות של חברה.   למידע נוסף על ניתוח דוחות כספיים

רווחי החברה המשולמים לבעלי המניות.
הדיבידנד מחולק לבעלי המניות לפי חלקם בהון החברה (מספר המניות שהם מחזיקים). למידע נוסף על דיבידנד (Dividend)

מצב בו מספר המניות של חברה גדל אבל שווי השוק של החברה אינו גדל באופן פרופורציונלי למהלך. מה שגורם לשווי המניה הקיימת, לאבד מערכה הראשוני. למידע נוסף על דילול מניות (Stocks dilution)

תפקידו דירקטוריון בחברה הוא לפקח ולמנות מנכ"ל, להתוות את המדיניות העסקית של החברה, להגדיר את התוכנית הפיננסית והתקציבית שלה, וכן ליצור קשרים עסקיים במטרה להשיג אפשרויות מימון או לקוחות ושיתופי פעולה לחברה עם עסקים נוספים. למידע נוסף על דירקטוריון (Board of Directors)

האקן האשי (Heikin-Ashi) זה למעשה "נר ממוצע" ביפנית ("average bar") והוא בעצם גרף נרות יפניים "משודרג" הגרף מציג את תנועת מחיר אידיאלית לניתוח מגמות, ממש כמו בנרות יפניים, אלא שבמקרה הזה הגרף עצמו מוצג בצורה יותר "נקיה" ו"יציבה" – ואופן חישוב הנרות שונה. לפרטים נוספים על האקן האשי (Heikin-Ashi) 

בפשטות, המושג הזה מודד כדאיות של כל השקעה באשר היא. בין אם מדובר בפעילות של חברה מסחרית שרוצה לבחון האם מחלקה ספציפית בה רווחיות או לא (למשל מחלקת פרזול ב"הום סנטר") ובין אם מדובר במדידה של השקעה פוטנציאלית במניה, אג"ח או נייר ערך אחר.  למידע נוסף על החזר השקעה (ROI)

היצע וביקוש הם אבני יסוד בכלכלה. ההיצע הוא כמות האנשים שרוצים למכור מוצר או נכס מסוים והביקוש הוא הצד הנגדי של המטבע, אלו שרוצים לקנות. על פי המודל הכלכלי המקובל, מחיר של מוצר נקבע על פי נקודת האיזון בין ההיצע לבין הביקוש. למידע נוסף על היצע וביקוש (Supply and demand)

הנפקה בבורסה הוא תהליך בו חברה מציעה למשקיעים ניירות ערך כמו מניות ואג"ח למכירה לטובת גיוס הון שישמש אותה לצורך הרחבת הפעילות העסקית, החלפת אשראי ועוד. לפרטים נוספים על הנפקה בבורסה (IPO)

הערכת שווי חברה היא תהליך המיועד לקבוע את ערכה הכלכלי של יחידה עסקית או של תאגיד שלם. למידע נוסף על הערכת שווי חברה (Valuation)

לעתים קרובות, האסטרטגיה העסקית של חברה כוללת הצעת רכש ורכישה של חברות אחרות. רכישת שליטה בחברה יכולה להיעשות בהסכמה של ההנהלה ובעלי המניות (המשקיעים) וגם בלעדיה ("השתלטות עוינת", או, באנגלית – Hostile takeover). למידע נוסף על הצעת רכש (Takeover Bid)

תאגיד הרשום כחבר בורסה, העוסק בקניה ומכירה של ניירות ערך בעיקר עבור לקוחותיו. למידע נוסף על חבר בורסה (Member)

חברה שמניותיה נסחרת בשתי בורסות, למשל: בתל-אביב ובארה"ב.
כיום נסחרות בתל אביב מעל 50 חברות דואליות, מרביתן נסחרות בבורסת נאסד"ק בארה"ב.

חברה ציבורית היא בעצם חברה שמניותיה הונפקו ונמכרו לציבור באמצעות הבורסה. בדרך כלל, חברות מנפיקות מניות ומוכרות אותן לציבור כדי להרחיב את הפעילות שלהן באמצעות הכסף שהתקבל או כדי לייצר רווח עבור בעלי המניות העיקריים (בעלי השליטה בחברה). כל אחד ואחד מאתנו יכול לקנות מניות של חברה ציבורית. קיימים מספר הבדלים מהותיים בין חברה ציבורית לחברה פרטית וביניהם; הפיקוח על החברות (חברות ציבוריות כפופות לרגולציה מחמירה וחייבות לדווח על תוצאותיהן בכל רבעון בדוח מסודר), ההנהלה (לחברה ציבורית חייב להיות דירקטוריון בו ישנם לפחות 4 דירקטורים שאחראים על פעילות החברה) ועוד. למידע נוסף על חברה ציבורית (public company)

חוזה הפרשים (CFD) הוא מכשיר פיננסי ה"מחקה" את מחירים של מכשירים פיננסים וניירות ערך אחרים ומאפשר לסחור בהם מבלי לקנות אותם בפועל. למסחר בחוזה הפרשים ישנם יתרונות רבים כמו מינוף גבוה ונזילות גבוהה למידע נוסף על חוזה הפרשים (CFD – Contract For Differences)

חוזה עתידי הוא מכשיר פיננסי הנסחר בבורסה המהווה הסכם לתקופה מוגדרת מראש בין קונה ומוכר על מחיר וכמות של מוצר מסוים (נכס בסיס) ועל תאריך ביצוע העסקה. למידע נוסף על חוזים עתידיים (Future Contracts)

בבורסות שונות ברחבי העולם, ניתן לסחור גם לפני ואחרי שעות המסחר הרגילות – בשלבי ה"טרום מסחר" ו ה"מסחר מאוחר" (Pre and after market) שעות טרום המסחר (Pre market) נעות לרוב בין 04:00-09:30 (11:00-16:30 שעון ישראל) ואילו המסחר המאוחר (After market) אפשרי בשעות 16:00-20:00 (23:00-03:00 שעון ישראל). למידע נוסף על טרום מסחר ומסחר מאוחר (Pre & After Market)

יום הקום הוא היום הקובע. בסופו נקבע מי זכאי להטבות (דיבידנד, מניות הטבה, ריבית וכו'). המועד בו מתבצע התשלום או הענקת הזכויות בפועל הוא מאוחר יותר, והמחזיק בני"ע ביום הקובע יקבלם גם אם מכר אותו לאחר היום הקובע.   יום האקס הוא יום המסחר הראשון לאחר יום הקום. יום זה הוא היום הראשון בו נסחר נייר הערך ללא הזכות לקבלת ההטבה שהוכרזה ע"י החברה (חלוקת דיבידנד למשל).
ביום האקס מחיר המניה יורד בגובה ההטבה נטו.    

יחס נזילות הוא יחס פיננסי נפוץ המשמש לקביעת יכולתה של חברה לפרוע את חובותיה לטווח הקצר. המדד מסייע למשקיעים לקבוע האם חברה כזו או אחרת תוכל לכסות את כלל ההתחייבויות השוטפות שלה באמצעות ההון והנכסים הנזילים שלה ללא סיוע הון חיצוני. לפרטים נוספים על  יחסי נזילות (Liquidity ratio)

יתרון מוחלט, או בשמו הנרדף יתרון אבסולוטי, מתאר את יכולתו של אדם, חברה, חבל ארץ או מדינה לייצר כמות גדולה יותר של טובין או שירות עם אותה כמות תשומות ליחידת זמן, או לייצר אותה כמות של טובין או שירות ליחידת זמן תוך שימוש בכמות תשומות קטנה יותר מאשר ישות אחרת שמייצרת את אותו טובין או שירות זהה. יתרון היחסי הוא מצב בו כדאי לשתי חברות (או מדינות) לסחור ביניהן גם במצב בו אחת מסוגלת לייצר ביעילות גבוהה יותר מהחברה השנייה. למידע נוסף על יתרון מוחלט ויתרון יחסי (Absolute & Comparative Advantage)

כרייה היא תהליך בו מתבצע אימות של עסקאות במטבעות באמצעות פתרון חידות מתמטיות שדורשת חישובים רבים. הכרייה מתבצעת באמצעות מחשבים. אחרי שהכורה הצליח לפתור את החידה, כלומר לאמת את העסקה, הוא מתוגמל באמצעות קבלת מטבע חדש.  למידע נוסף על כריית מטבעות קריפטו (Crypto mining)

כניעה (Capitulation) היא סיטואציה שבה סוחרים ומשקיעים בשוק ההון מונעים מפחד בעקבות אירוע כלשהו ומוכרים בבת אחת את האחזקות שלהם בניירות ערך (מניות, אג"ח וכו'). כניעה יכולה להתרחש כתוצאה ממשבר עולמי (כדוגמת הקורונה) שמועות וכד'. למידע נוסף על כניעה (Capitulation)

עבור מי שמתרכז יותר במסחר בבורסה ולא מעניין אותו השקעה לטווח ארוך, כניסה של כסף חכם יכולה להיות תפנית בעלילה שבזכותה מחיר של מניה מסוימת קופץ בפתאומיות (או יורד בחדות בעקבות מכירה) ואותו סוחר יכול לנצל את התנודתיות הזו כדי לגרוף רווחים מהירים. למידע נוסף על כסף חכם בשוק ההון (Smart Money)

ה"לבל", מייצג את "עומק השוק" אותו רואים במערכת המסחר. בעוד שבמערכת מסחר התומכת בלבל 1 (level 1) תוכלו לראות רק את הקונה הראשון (הסוחר שמציע את המחיר הגבוה ביותר לרכישת המניה) והמוכר הראשון (המוכר אשר מציע את המחיר הנמוך ביותר למכירת המניה) – לבל 2 מאפשר לראות נתונים רבים יותר.
לפרטים נוספים על לבל 2 (level 2)

לוט זו יחידת מידה המסמלת את שווי עסקה בשוק המסחר במט"ח
בזירות המסחר לוט שווה ערך ל100,000 יחידות מהמטבע המוביל בצמד.
לדוגמא אם אנחנו קונים לוט יורו/דולר(יורו המטבע המוביל) זה אומר שאנו קונים 100,000 יורו בעזרת דולרים.
ישנה יחידת מידה מיני לוט שזה 10,000 יחידות ומיקרו לוט שזה 1,000 יחידות.

העסקה הנפוצה ביותר בקרב המשקיעים בשוק ההון. לונג בשוק ההון זה פעולת קנייה רגילה עם כינוי "מקצועי" לקנייה של נייר ערך למטרת עלייה ויצירת רווחים למידע נוסף על לונג(Long)

מדדים משקפים את רמת המחירים הממוצעת של קבוצות נבחרות של מניות הנסחרות בבורסה.
לדוגמא: מדד ת"א 35 משקף את רמת המחירים של 35 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בישראל.
שינוי במדד משקף את ממוצע השינוי בתשואה של כלל המניות במדד. למידע נוסף על מדדים (indices)

מדד שארפ בוחן את היחס שבין התשואה שהניב נכס מסוים במהלך תקופה נתונה ובין הריבית נטולת הסיכון, בניכוי סטיית התקן.  מדד אלפא בוחן למעשה את גובה התשואה שיוכל מנהל הקרן לייצר עבור המשקיעים בניכוי דמי הניהול שלו, מעבר לתשואה שהייתה אמורה הקרן להשיג בהתאם לתנאי השוק ולרמת הסיכון שלה. במובנים רבים, המדד מהווה מעין הרחבה למדד שארפ ונותן נקודת מבט רחבה יותר על כדאיות ההשקעה.  למידע נוסף על מדד אלפא ומדד שארפ (Alpha & Sharpe Index)

נחשב לאחד המדדים החשובים בארצות הברית ובעולם בכלל. המדד משקך את מצבה הכלכלי של כלל התעשייה בארצות הברית ומכיל 30 חברות מסקטורים שונים. למידע נוסף על מדד הדאו ג'ונס (Dow Jones)

מדד עלות המחושב לפי סל צריכה משפחתי ממוצע המתפרסם כל חודש על-ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובארה"ב על-ידי לשכה הסטטיסטית של משרד העבודה האמריקאי. למידע נוסף על מדד המחירים לצרכן (CPI)

מדד המורכב מ- 100 החברות הגדולות בעולם. הנאסדק היא גם אחת מהבורסות למסחר במניות בוול סטריט הגדולות בעולם. למידע נוסף על מדד הנאסד"ק (Nasdaq)

בעבר נקרא מדד המעו"ף (עדיין מכונה כך בקרב סוחרים ומשקיעים), לאחר מכן מדד ת"א 25 ולאחרונה הפך למדד ת"א 35 שנוספו אליו 10 מניות חדשות נוספות. זהו מדד הדגל של הבורסה בתל אביב והוא מחושב על פי נתוני המסחר של 35 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסה.

אחד המדדים החשובים והמשפיעים ביותר (אולי החשוב ביותר) בארצות הברית ובכלכלה העולמית. המדד,  מנוהל על ידי חברת סטנדרד אנד פורס (Standard & Poor's) והוא מכיל בתוכו מניות של 500 חברות ציבוריות. למידע נוסף על מדד S&P500

 מטבעות קריפטו (מטבעות קריפטוגפיים) הם מטבעות מהדור החדש, אשר מבוססים על טכנולוגיית "בלוקצ'יין". משמעות המושג "קריפטוגרפי" הוא "מוצפן". למידע נוסף על מטבעות קריפטו (Cryptocurrency)

מיזוג חברות כתהליך בו שתי חברות או יותר מאחדות את כלל הנכסים, ההתחייבות והפעילות העסקית שלהן. למידע נוסף על מיזוג חברות (Merger)

מינוף זה בעצם הלוואה כנגד נכסים קיימים (מזומן, נדל"ן, ניירות ערך ועוד) והוא מאפשר למשקיעים ולסוחרים להיכנס להשקעה בהיקף גדול משמעותית מסכום הכסף שיש להם בפועל. ככל שהמינוף גבוה יותר, הסיכויים לרווח גדול יותר עולים, אך כך גם הסיכויים להפסיד, לכן כדאי להפעיל שיקול דעת אם ומתי להשתמש בו. לפרטים נוספים על מינוף (Leverage)

בשוק המט"ח קיימים עשרות צמדים של מטבעות אך ישנם צמדי מטבעות מובילים (מייג'ורים) ובהם מתבצעות רוב העסקאות.
בקבוצה זו נכללים שמונה מטבעות של כלכלות גדולות:
דולר ארה"ב (USD), אירו (EUR), פאונד (GBP), דולר קנדי (CAD), דולר אוסטרלי ((AUD, דולר ניו זילנדי(NZD), יין יפני (JPY) ופרנק שוייצרי (CHF).
דולר ארה"ב הוא המטבע הדומיננטי בעולם ובכל המייג'ורים הוא מופיע אלו הצמדים לפי החשיבות ועם הכינוי שלהם בעולם הפורקס: EUR/USD יורו-דולר
USD/JPY דולר-יין
GBP/USD פאונד-דולר
USD/CHF דולר-צ'יף
AUD/USD אוסטרלי-דולר
USD/CAD דולר-קנדי
NZD/USD ניו זילנדי-דולר

היחס בין שווי השוק של החברה לבין ההון העצמי שלה. רלוונטי בעיקר לחברות בהן הפעילות סובבת סביב ההון העצמי, כמו בנקים למשל   לפרטים נוספים על מכפיל הון (Equity Multiplier)

מכפיל הרווח הוא בעצם תוצאה של חישוב יחס. היחס שנמדד במקרה הזה הוא בין הערכת השווי של החברה בה אנחנו שוקלים להשקיע ובין הרווח הנקי של החברה למניה בכל שנה.  למידע נוסף על מכפיל רווח (Price to earnings ratio)

כלי שמאפשר למשקיע לייצר כסף והוא מהווה סוג של חוזה בין שני צדדים. צד האחד מתחייב לגייס מספיק כסף למימון העסקה ואילו הצד השני משתמש במכשיר הפיננסי עצמו על מנת לייצר את ההון. למידע נוסף על מכשיר פיננסי (financial instrument)

מנהל תיקי השקעות הוכשר והוסמך כדי לבנות ולנהל את תיקי ההשקעות של לקוחותיו. כלומר, למנהל התיקים יש ייפוי כוח לפעול בתיק הלקוח לפי שיקול דעתו.
מנהל תיקי השקעות יכול לספק גם שירותי ייעוץ או שיווק השקעות.

מניה דואלית פועלת בשתי זירות מסחר במקביל, אחת מהן היא מדינת האם ואחת במדינה זרה. כך למשל, ישנן מניות שנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב ורשומות גם בבורסות בוול סטריט (טבע למשל).   עוד על מניה דואלית תוכלו לקרוא כאן.

מניה היא סוג של נייר ערך המקנה למחזיק בו מעמד של שותף בחברה. מעמד כל שותף בחברה מתחזק ככל שיש בידיו יותר מניות. המניות של החברות הציבוריות נסחרות בבורסה. למידע נוסף על מניות (Stocks)

סוחרי הסווינג סוחרים לטווח הבינוני, ולא לטווח קצר. על בסיס ניתוח טכני הם לומדים לזהות מגמות ונקודת כניסות אידיאליות בגרף ועל פיהן למצות את הרווח הגלום במניה של חברה מסוימת. "סווינגרים" מייצר לעצמו קריטריונים לכניסה לעסקאות והוא משקיע מספר שעות בשבוע כדי למצוא את המניות האידיאליות למידע נוסף על מסחר סווינג (Swing Trading)

חברה בת של הבורסה, שבאמצעותה מתבצעת סליקה של ניירות ערך בתום המסחר בבורסה.
דהיינו, העברת הכספים למוכרי ניירות הערך תמורת מכירתם, והעברתם של ניירות הערך לקונים.
בנוסף המסלקה מעבירה למשקיעים (באמצעות חברי הבורסה) תשלומי ריבית, פדיון קרן, דיבידנדים וכו'.

מרווח הוא ההפרש בין מחיר הקניה למחיר המכירה.
תמיד נקנה במחיר הגבוה ממחיר המכירה, לכן ברגע שנבצע עסקה מיד תשתקף עמלה בהתאם לגובה המרווח ושווי העסקה. ככל שהמרווח נמוך יותר, כך עלות העסקה תהיה נמוכה יותר.
מרווח נראה כך: EUR/USD 1.1281 / 1.1280 – המחיר השמאלי (1.1280) הוא המחיר לקניה ואילו הימני (1.1281) הוא המחיר למכירה.

המשוואה מבטאת עיקרון בסיסי בתפיסה החשבונאית – הון לעולם לא נעלם. נוסח משוואה חשבונאית הוא כדלקמן: נכסים = התחייבויות + הון עצמי למידע נוסף על משוואה חשבונאית (Accounting Equation)

משקיע אנג'ל הוא למעשה אדם פרטי שיש לו הון עצמי ובוחר להשקיע אותו בחברות סטארט אפ, חברות ומיזמים. תפקידו של אנג'ל הוא לממן את המיזמים בשלבים הראשונים. ובתמורה לכך, הוא יקבל חלק מהבעלות בחברה (מניות) וייהנה מהרווחים העתידיים שלה. לפרטים נוספים על משקיע אנג'ל (Angel investor)

נגזרים הם מכשירים פיננסיים, שמחירם נגזר (קשור) ממחירו של נכס אחר, הנקרא "נכס הבסיס".
קיימים שני סוגים עיקריים של נגזרים בבורסה בתל-אביב: אופציות וחוזים עתידיים.   עוד על נגזרים (Derivative) תוכלו למצוא בקישור הזה.

ניהול סיכונים הוא תהליך חשוב בהמון היבטים; חברות, במסגרת הפעילות העסקית שלהן מנהלות סיכונים באופן שוטף. תהליך ניהול סיכונים הוא תהליך המתחיל בשאלת שאלות ומסתיים בקבלת החלטות אשר מגדרות את הסיכון בהשקעה מסוימת למידע נוסף על ניהול סיכונים (Risk managment)

מסמך המונפק על ידי חברה או ממשלה ומקנה למחזיק בו זכויות שונות. בין ניירות הערך ניתן למצוא מניות, אג"ח, כתבי אופציות ועוד. למידע נוסף על ניירות ערך (Securities)

ניתוח טכני היא בעצם דרך ניתוח של מניות בצורה יחסית נוחה לשאר דרכי הניתוח.
העיקרון הראשון בניתוח טכני הוא לזהות מתי להשקיע במניה ולדעת מתי למכור לפי הגרף שלה. למידע נוסף על ניתוח טכני (Technical analysis)

פירושה של המילה פונדמנטלי (Fundamental) היא "בסיסי". והמטרה בניתוח פונדמנטלי היא לחקור ולנתח מהבסיס את החברה שאנחנו מעוניינים להשקיע בה. החל מחדשות וסקירות שמפורסמות באתרים כלכליים שונים, מידע על המתחרים ואפילו דוחות כספיים רבעוניים שהחברות מחויבות לפרסם לפי חוק. כל אלו, מאפשרים למשקיעים שבוחרים בשיטת הניתוח הפונדמנטלי להעריך את השווי האמיתי של נייר הערך ובהתאם למחירו בשוק להחליט האם כדאי לקנות אותו או לא. לפרטים נוספים על ניתוח פונדמנטלי (Fundamental analysis)

נפח מסחר מוגדר כמספר ניירות הערך שהחליפו ידיים בזמן נתון. נפח המסחר יכול שיתייחס לזמן קצר, יומי למשל, וייתכן שייתכן לזמן ארוך יותר, שבועי או חודשי. למידע נוסף על נפח / מחזור מסחר (Volume)

מונח חשבונאי המתאר נקודה בזמן בה אנו למעשה איננו מפיקים עוד רווח. בעסקים יצרניים, למשל, נקודת האיזון תהיה ברגע בו עלויות הייצור יהיו שוות למחיר המוצר. כשאנו נכנסים לעולם ההשקעות, התמונה נעשית מורכבת בהרבה. ככל ששווי נכס מסוים של החברה נעשה זהה לעלותו המקורית, הגענו אל נקודת האיזון. לפרטים נוספים על נקודת איזון (Point Balance)

סבבי גיוס הם למעשה הצעת הזדמנויות להשקעה בחברה בתמורה לאחוזים מהבעלות בה (מניות, אופציות). הכספים המגויסים בהשקעה מאפשרים לחברה לרכוש משרדים, לגייס צוות ,לרכוש את הציוד הנדרש כדי לפתח את המוצר ולהתחיל לייצר רווחים.  למידע נוסף על סבב גיוס (Capital raising round)

ספליט במניות (או פיצול במניות) הוא תהליך בו חברה מחלקת את המניות שלה מחדש למספר גדול יותר של מניות כדי להגביר את את הנזילות ואת האפשרות לסחור במניות החברה. למידע נוסף על ספליט במניות (Stock split)

ריכוז פקודות הקניה (הביקוש) ופקודות המכירה (ההיצע) בנייר ערך בכל רגע נתון.
הבורסה חושפת את ספר הפקודות שלה לציבור המשקיעים והוא מהווה כלי חשוב בהחלטות ההשקעה שלהם.   לעוד מידע על ספר פקודות לחץ כאן.

שוק ההון מורכב מחברות רבות, שכל אחת מהן משתייכת לסקטור, או אם תרצו – מגזר.במילים פשוטות, המושג סקטור מתאר קבוצה של תחומים בעלי מכנה משותף והוא כולל בדרך כלל נושאים משותפים בין מספר חברות.הסקטורים מייצגים למעשה את הענפים השונים במשק. כך למשל, חברות הטכנולוגיה יפעלו תחת הסקטור הטכנולוגי, הבנקים תחת הסקטור הפיננסי וכדומה.למידע נוסף על סקטור (Sector)

אם BID משקף את מחיר הקניה ו-ASK את מחיר המכירה, אז SPREAD (מרווח) הוא הפער בין שני המחירים הללו. כלומר, זהו המרווח בין מחיר הקניה למכירה של הנכס בזמן נתון/ ZVU ההבדל בין המחיר הגבוה ביותר שהקונה מוכן לשלם עבור נכס לבין המחיר הנמוך ביותר שמוכר מוכן לקבל.   עוד על  SPREAD אפשר למצוא כאן

גוף שקיבל אישור מהבורסה להגיש, במקביל, פקודות קנייה ומכירה לאותו נייר ערך או נגזר, על פי כללים שהבורסה קבעה, במטרה להגדיל את הסחירות בו.

עלות המכר, או COGS (Cost of Goods Sold), הוא מדד שמייצג את כלל עלויות הייצור הישירות של מוצרי החברה. לפרטים נוספים על עלות מכר (Cost of Goods Sold)

עסקת החלף (סוואפ, או באנגלית: SWAP) נחשבת לסוג של נגזר פיננסי. למעשה, מדובר בחוזה שבאמצעותו שני צדדים מחליפים את תזרימי המזומנים או ההתחייבויות משני מכשירים פיננסיים שונים. עסקאות סוואפ רבות מכילות אג"ח, אבל ישנם מגוון מכשירים וסוגי תזרימי מזומנים.  סוג עסקת הסוואפ הנפוץ ביותר הוא החלפת ריבית. החלפות בין מכשירים כמו ריבית אינן נסחרות בבורסות ומשקיעים קמעונאיים אינם עוסקים כמעט בהחלפות. העסקאות הללו נעשות "מעבר לדלפק", בעיקר בין עסקים ומוסדות פיננסיים. לפרטים נוספים על עסקת החלף (SWAP)

NDF הוא קיצור של המינוח Non-Deliverable Forward. עסקת הפרשים אפשר להגדיר כעסקת פורוורד, בהיעדר סליקה כספית בזמן הפירעון. בעסקת NDF אין התחשבנות בתום התקופה (למשל, קבלת יורו בתמורה לשקל). "ההתחשבנות" תהיה על ההפרש בין השער בעת ביצוע העסקה לשער היציג שנקבע ביום הפירעון ותתבצע בדולרים (ארה"ב). לפרטים נוספים על עסקת הפרשים NDF

עסקת ספוט היא עסקת המרת מטבע ישירה ופשוטה בין מטבע למטבע, שמתבצעת תוך יומיים – שער ההמרה בין המטבעות נקבע ברגע ביצוע העסקה (שער ספוט) והכסף מוזרם בפועל לאחר 2 ימי עסקים. מחיר ספוט הוא המחיר הנוכחי של מכשיר פיננסי. זהו המחיר בו ניתן למכור או לרכוש מכשיר באופן מידי. בשווקים נזילים, מחיר הספוט עשוי להשתנות בשניות. לפרטים נוספים על עסקת ספוט (Spot Transaction)

מדובר בעסקת חליפין עתידית שמתבצעת בין שתי מטבעות. שבה, הצדדים מסכימים על שער רצוי ללא תלות בשערי המטבעות בעת ביצוע העסקה.  כדי לבצע את העסקה, צריך להעביר בטוחות, בהתאם לגובה העסקה ולדרישות הגוף המבצע. כך שההפסד, אם וכאשר יקרה, יהיה מכוסה. לדוגמא; משקיע קנה בעסקת פורוורד 100 אלף דולר תמורת שקלים. השער הוא 3.4 דולר לשקל, לתשלום בעוד חודשיים.  אם הדולר יעלה בעוד חודשיים (לשער של 3.45 למשל), הוא יוכל לרכוש את הדולר תמורת הסכום עליו סוכם – 3.4 בלבד. ומה יקרה אם הדולר יירד לשער של 3.35? עדיין הוא יהיה מחויב לקנות בשער עליו סוכם בעסקה. לפרטים נוספים על עסקת פורוורד (Forward Transaction)

מונח המקצועי לעסקה פתוחה בבורסה. סוחרים ומשקיעים ברחבי העולם משתמשים במונח הזה כדי להסביר אם ואיזה עסקאות הם עשו. למידע נוסף על פוזיציה (Position)

פיפס (או פיפ) היא היחידה שלפיה מחשבים את העמלה, הרווח או ההפסד בעסקה.
במרבית צמדי המט"ח, מופיעות ארבע ספרות אחרי הנקודה העשרונית.
הספרה הרביעית לאחר הנקודה היא הפיפ: 1.1281
הערך הכספי של פיפ משתנה על פי גודל העסקה והצמד שבו מבצעים את העסקה. למידע נוסף על פיפס (Pip)

הליך פשיטת רגל הוא צעד משפטי וכלכלי בתיווך המדינה המאפשר לאדם שהגיע למצב של חדלות פירעון לקבל הגנה מפני הנושים, לקבל הסדר להשבת חלק מהחוב בהתאם ליכולותיו ובסופו של דבר – לקבל הפטר מיתרת החוב. למידע נוסף על פשיטת רגל (Bankruptcy)

מסחר במט"ח מתבצע כאשר מוכרים מטבע אחד וקונים מטבע אחר, לשני המטבעות האלה קוראים צמד.
המטבע הראשון בצמד המטבעות נקרא "מטבע הבסיס" והמטבע השני בצמד נקרא "המטבע הנגדי" (או מוביל ומובל).

על פי ההגדרה היבשה, צמיחה כלכלית היא עלייה בייצור סחורות ושירותים כלכליים, בהשוואה לתקופת זמן אחרת. יש מי שמגדיר אותה כ"גידול האפשרויות של משק נתון לייצור מוצרים או לצריכה", מה שגורם בדרך כלל לגידול בתוצר הכלכלי. ניתן למדוד צמיחה במונחים נומינליים או ריאליים (בהתאם לאינפלציה). צמיחה כלכלית נמדדת במונחים של תוצר לאומי גולמי (GNP) או תוצר מקומי גולמי (GDP), אם כי לעתים משתמשים במדדים חלופיים.   לעוד מידע על צמיחה כלכלית לחצו כאן.

מגמה בבורסה היא הכיוון הכללי של מחירי המניות והמדדים. ישנן שלוש סוגי מגמות; עלייה, ירידה ודשדוש אשר יש לדעת לזהות כל אחת מהן בבירור לפני שמחליטים להיכנס לעסקה כלשהי.  לפרטים נוספים על קו מגמה (Trend Line)

מונח סטטיסטי המתאר את אופי ושיעור היחס בין שני משתנים. אם שני המשתנים נעים באותו כיוון, נאמר כי משתנים אלה הם בעלי קורלציה חיובית. אם הם נעים בכיוונים מנוגדים, יש להם קורלציה שלילית. לפרטים נוספים על קורלציה (Correlation)

קצה צמיחה שנתי ממוצע (CAGR) הוא אחד מהכלים המדויקים ביותר לחישוב תשואות ומאפשר לך לזהות עליות וירידות
בערך לאורך זמן בצורה אמינה מאוד. משקיעים עושים שימוש רב בכלי זה כדי להשוות ביצועים בין מניות
שונות לאורך זמן. למידע נוסף על קצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR)

קרן נאמנות מאפשרת השקעה משותפת בניירות ערך, הפקת רווחים משותפת מהחזקתם ומכל עסקה בהם. ההשקעה בקרן מתבצעת באמצעות רכישת יחידות השתתפות המקנות חלק בתיק ההשקעות שלה ושווי יחידות קרן נקבע בכל סוף יום מסחר ע"י שווי נכסיה בניכוי התחייבויותיה. למידע נוסף על קרן נאמנות (Trust fund)

קרן גידור היא קרן השקעות המאגדת תחתיה מספר קרנות במסגרת של שותפות מוגבלת. מטרתה העיקרית של קרן הגידור היא לייצר תשואות בכל מצב. ולרוב, המשקיעים בה יהיו "משקיעים מתוחכמים" בעלי הון גבוה. למידע נוסף על קרן גידור (Hedge fund)

קרנות סל (תעודות סל לשעבר בזירה המקומית ) הן קרנות שעוקבות אחרי מדדים ונכסים פיננסים שונים ופועלות להשיג תשואה דומה ככל האפשר למדד או לנכס אחריו הן עוקבות. למידע נוסף על קרנות סל (ETF)

בעל ההון זקוק לתמריץ על מנת להסכים לעסקה.
ריבית משמשת למעשה כאמצעי התשלום למלווה בתמורה לשימוש בכספיו. למידע נוסף על ריבית (Interest)

בניגוד לספליט במניות, ריוורס ספליט (Reverse Split) הוא אקט בו חברה מאחדת את המניות שבבעלותה למספר מניות קטן יותר שכל אחת מהן בעלת ערך גבוה יותר. תהליך זה מכונה גם "איחוד מניות". למידע נוסף על ריוורס ספליט במניות (Reverse stock split)

שווי השוק של חברה ציבורית מוגדר על ידי המחיר של המניות שלה. החישוב הפשוט לצורך קבלת שווי שוק של חברה, שמסייעת לסוחרים רבים בשאלה האם להשקיע בה, היא מספר המניות שלה כפול מחירן.   לעוד מידע על שווי שוק כנסו לכאן.

שוק בירידות שערים, נקרא ככה מכיוון שהדוב תוקף הוא מוריד לקרקע את קורבנותיו. למידע נוסף על שוק דובי (Bear market)

תפקידו של שוק ההון הוא לאפשר לחברות ולממשלות לגייס כספים מהציבור. בשוק נסחרים מגוון ניירות ערך כמו מניות ואגרות חוב, אך ניתן להכליל בתוכו גם מסחר מכשירים פיננסים אחרים כמו מט"ח, חוזים עתידיים ועוד. למידע נוסף על שוק ההון (Capital Market)

שוק בעליות שערים, נקרא ככה מכיוון שהשור תוקף הוא מעיף את קורבנותיו למעלה עם קרניו. למידע נוסף על שוק שורי (Bull market)

בעסקת שורט המשקיע או הסוחר בעצם מוכר מניות שלא בבעלותו – הוא משאיל אותן מבעליה המקוריים בתמורה לעמלה (מכן השם העברי של שורט, מכירה בחסר), מוכר אותן ומתחייב להחזיר את כמות המניות ששאל בסיום העסקה.
למידע נוסף על שורט / מכירה בחסר (Short Selling)

שיעור התשואה הפנימי (IRR = Internal Rate of Return) הוא מדד המשמש בתחום הניתוח הפיננסי להערכת הרווחים הפוטנציאליים שניתן להפיק מהשקעה נתונה. הוא מייצג את קצב הצמיחה השנתי שתוכל ההשקעה לייצר והוא משמש ככלי חשוב בניתוח פרויקטים בתחום המימון ועל מנת להשוות בין שיעורי התשואה השנתית הפוטנציאליים של השקעות שונות לאורך זמן. למידע נוסף על שיעור תשואה פנימי (IRR)

המרת מט"ח (מטבע חוץ או "מטבע זר"), כלומר פעולת ההמרה, מתבצעת תחת "שער המרה". בעת רכישה או מכירה של מטבע חוץ, שער המרה הוא זה שיקבע כמה תקבלו מטבעות תקבלו תמורת הכסף שלכם. למידע נוסף על שער המרה (Exchange rate)

תבניות מגמת המשך מצביעות על המשך המגמה, זאת בניגוד לתבניות הפוכות המצביעות על שינוי המגמה. כאשר התבנית מצביעה על עליה, יציאה מהתבנית תמשיך להוביל מגמה של עלייה. כאשר הדפוסים מתרחשים, זה יכול להצביע על כך שהמגמה צפויה להתחדש לאחר השלמת הפעולה. תבנית נחשבת לשלמה כאשר התבנית נוצרה ואז "פורצת" מהדפוס הזה וממשיכה במגמה הקודמת. עוד על תבניות המשך תוכלו לקרוא כאן.

מטרת התבניות היא לסייע למשקיע בניתוח לצורך ניהול הפוזיציה שלו. התבנית "ראש וכתפיים" קרויה כך בשל התבנית שיוצרת המגמה. בגרף עצמו, ניתן להבחין בתבנית שמתקבלת: תחילה כתף, כלומר עליה וירידה מינורית, הראש, שמהווה עלייה משמעותית יותר אך גם ירידה כזאת. כתף נוספת מצביעה על היפוך או שינוי במגמה.   עוד על התבנית תוכלו לקרוא כאן.

חשבון השקעות בו רוכשים ניירות ערך בכדי לייצר תשואה על חיסכון. בדרך כלל, חשבון השקעות מנוהל במוסדות פיננסיים (בנקים ובתי השקעות), חברות פרטיות בעלות רישיון לניהול תיקי השקעות או באופן עצמאי. למידע נוסף על תיק השקעות (Investment Portfolio)

תמיכה והתנגדות הם קווי יסוד בשיטת הניתוח הטכני במסחר בבורסה. "תמיכה" נוצרת כאשר קונים תומכים במחיר המניה ולא מאפשרים לו לרדת מעבר למחיר שבו הם מעוניינים לקנות. ככל שיהיה ביקוש לקנות במחיר ספציפי. "התנגדות" נוצרת כאשר מוכרים לא מאפשרים למחיר של מניה להמשיך לעלות וממשיכים למכור מניות במחיר מסוים. כל עוד יהיו מוכרים שיהיו מעוניינים "להיפטר מהסחורה" במחיר הזה – המניה לא תעלה מעליו. למידע נוסף על תמיכה והתנגדות (Support and Resistance)

הרווח או ההפסד שמפיק משקיע על השקעתו. כך למשל, אם משקיע רכש מניה במחיר של 100 שקלים ומכר אותה במחיר של 120 שקלים אחרי שנה, התשואה השנתית על השקעתו הסתכמה ב-20%. למידע נוסף על תשואה תוכלו ללחוץ כאן.

מדד ה-EBITDA בוחן את הרווח לפני ריבית, מיסים, פחת והפחתות. המדד קרוי כך משום שמדובר בראשי תיבות של Earnings Before Interest, Taxes, Depreciations, Amortizations. איך מחשבים אותו? מוסיפים לרווח התפעולי (EBIT) פחת והפחתות (DA). רווח תפעולי אפשר למצוא בדוח הרווח וההפסד של החברה. פחת והפחתות אפשר למצוא בדוח תזרים מזומנים. הדרך הראשונה לחישוב: EBITDA = EBIT (רווח תפעולי)+DA (פחת והפחתות) הדרך השניה לחישוב: EBITDA = oprating profit (רווח תפעולי) + DE (ירידת ערך) + EA (פחת) למידע נוסף על EBITDA

NFT הוא מעין מטבע חד פעמי, המאפשר לרכוש נכס דיגיטלי שכולל תמונה, גיף, שירים או סרטון. כלומר, הקונה יקבל בעלות על יצירה דיגיטלית תמורת סכום מסוים.  חשוב לציין: אסימוני ה-NFT, כפי שהם מכונים, קיימים בבלוקצ'יין ואינם ניתנים לשכפול. ניתן להשתמש בהם כפי שמציגים כל יצירת אמנות. הוא מהווה זכות קניינית, אבל אותו אדם שמחזיק בו לא יוכל לקבל תמלוגים במקום היוצר המקורי. לעוד פרטים על NFT כנסו לכאן

OTC הוא קיצור למונח Over the Counter‏, או בעברית "מעבר לדלפק".  מסחר מעבר לדלפק הוא למעשה זירת מסחר נוספת בשוק האמריקאי. כך, מתאפשרת קניה או מכירה של ניירות ערך שאינם רשומים כלל למסחר בבורסות המוכרות. לעיתים, המניות שנסחרות שם מוכרות בשוק גם בשם "מניות פני" בשל הערך הנמוך שלהן. למידע נוסף על המסחר שמעבר לדלפק (OTC – Over The Counter)

WhatsApp זמינים לכל שאלה