מה ההבדל בין ברוקר פרטי לבנק? מה היתרונות הגדולים במסחר עם ברוקר, איך סוחרים דרכו והאם כל כך פשוט לפתוח חשבון?

חתימה על חוזה

עם ברוקר מנוסה, תרגישו בטוחים יותר. אבל מה עם העמלות?


אם חשבתם לסחור בבורסה או שאתם כבר פעילים בשוק ההון – סביר להניח שנתקלתם במונח ברוקר.

במקור, הפירוש של המונח הזה, שנקרא בעברית גם "עמיל (מתווך בערבית) בורסה" הוא אדם בעל רישיון למסחר בניירות ערך עבור לקוחותיו. אבל, בשנים האחרונות משתמשים בו גם לתאר "ברוקראז'ים", חברות המאפשרות לסוחרים עצמאיים לקנות ולמכור ניירות ערך באמצעות מערכות מסחר.

הנה מה שאתם צריכים לדעת.

מה זה ברוקר?

לפני שניכנס להגדרת התפקיד שלו נסביר: המילה היא מילה לועזית ופירושה – "סוחר קטן". בשפה האנגלית פירושו מתווך. כשאנחנו מדברים על המונח בשוק ההון ראוי לכתוב Stockbroker. 

אם הדבר הראשון שעולה לכם סביב ברוקר הוא אדם פרטי שיושב בחדר חשוך ומתכנן את העסקאות שלכם באמצעות המחשב הנייח שלו, אז טעות בידכם. כיום, הוא אמצעי תיווך בין קונים ומוכרים, שמספק פלטפורמת מסחר מתקדמת.

ברוקר יכול להיות כינוי לאדם פרטי (נהוג להשתמש בו ככינוי לאיש בבנק ההשקעות שמלווה אתכם), אבל הכוונה האמיתית היא לחברה שדרכה אתם יכולים לסחור ולהשקיע במניות, אג"ח, קרנות ומכשירים פיננסים נוספים. הוא מזמן לא רק "פריק מניות" שעונה לשיחות שלכם ומבצע פעולת קניה או מכירה, כפי שאתם רגילים לראות בסרטים.

לפני שניכנס לפרטים, חשוב לדעת שבורסה מקבלת הזמנות מחברי בורסה בלבד. כלומר, אם אתם סוחרים או משקיעים בודדים, אתם צריכים לקבל את השירות הזה דרך חבר בורסה. הברוקר הוא חבר בורסה ותמורת התיווך הזה הוא גובה עמלה.

תפקיד הברוקר

התפקיד המרכזי שלו הוא בדיוק כמו שחשבתם: הוא מתווך בין קונים ומוכרים (במקרה הזה, בין משקיע לבורסה) ומקבל עמלה בגין העסקה. אם אתם רוצים לרכוש מניה, הברוקר הוא זה שעושה את הפעולה עבורכם. אתם מבקשים ממנו לרכוש מניה מסוימת והוא מבצע את הפעולה באופן מיידי. כך גם במכירה.

אם תרצו, אפשר להשוות אותו בקלות למתווך במקרקעין, אשר מתווך בין מוכרים וקונים בעת עסקה למכירת נכס. כך בדיוק הוא עובד: מפגיש בין קונים ומוכרים של ניירות ערך. 

בישראל המונח ברוקר הוא פחות נפוץ. מי שמשתמש בו מתכוון, בסוף של דבר, לגוף שבו ניתן לפתוח חשבון מסחר ולא לאדם שאחראי על ניהול ההשקעות שלו. מי שאמון על ניהול תיקי ההשקעות, מכונה כאן מנהל תיקי השקעות. 

אגב, רבים שואלים אותנו מה ההבדל בינו לבין לברוקראז'. ובכן, בתי השקעות בישראל מכנים את השירות שהם נותנים, שירותי הקניה והמכירה, כברוקראז'. המונח הזה נפוץ גם בחו"ל והכוונה היא לאותם בתי השקעות שמספקים לכן את שירותי התיווך.

היתרונות

הדבר הכי חשוב בבחירת ברוקר, הוא שאתם מקבלים במסגרת השירות פלטפורמת מסחר עם כלים טכניים שעוזרים לכם לקבל החלטות בעת קניה ומכירה של ניירות ערך.

בנוסף לביצוע הזמנות של לקוחות, הברוקר יספק לכם שירות מעולה וייעודי לסוחרים. לעומת בנקים שיש להם עיסוקים אחרים כמו לתת הלוואות וכו', ברוקרים מרוויחים רק מהפעולות שאתם מבצעים ולכם יש להם אינטרס לתת לכם שירות מעולה כדי שתבצעו כמה שיותר פעולות, וכמובן, שלא תעזבו אותם לטובת ברוקר אחר.

יתרון עצום נוסף, ואולי הבולט ביותר – הוא המחיר. מסחר באמצעות ברוקר זול משמעותית ממסחר באמצעות בנק.

כמה עמלה משלמים לברוקר?

הפערים בין הבנקים לברוקרים הם גבוהים. אם תפנו לבנק ותבקשו לרכוש מניה בניו יורק, למשל, סביר שידרשו עמלה של 0.3%. ברוקר מטעמכם ידרוש לא יותר מסנט למניה. כיום, ברוקרים רבים עושים שימוש בפלטפורמות מסחר. אתם נכנסים כמשקיעים עצמאיים ורוכשים מניות תמורת עמלה נמוכה במיוחד.

ברוקר בישראל, שהוא למעשה פלטפורמת מסחר, יגבה בממוצע דולר לאופציה וסנט למניה (ואפילו פחות). 

איזה ברוקר לקחת?

אם התלבטתם בין בנק פרטי לבין חברה שמספקת פלטפורמת מסחר, כדאי שתפסיקו להתלבט. כיום, היתרונות בפתיחת חשבון השקעות באמצעות ברוקר פרטי, בית השקעות כלשהו, הם עצומים. העמלה שתשלמו לבית השקעות נמוכה בהרבה.

הברוקר הפרטי הוא זה שמנהל בדרך כלל את קרן הפנסיה שלכם ואת קופות הגמל. העמלה תהיה מזערית ובדרך כלל ללא עמלת מינימום ועם פטור מדמי משמרת, ביטול פעולה ופעולות נפוצות אחרות. בדרך כלל, שעות הפעילו תשל הברוקרים הפרטיים רחבות יותר ותוכלו לקבל מענה גם בשעות פחות שגרתיות.

איך פותחים חשבון?

זה פשוט, אתם פונים לחברה שמספקת את שירות התיווך הזה. אם זה בית השקעות בישראל, מלאו פרטים באתר שלו, הוא יזהה אתכם ויאפשר לכם לבצע הפקדה של כסף כדי שתוכלו להתחיל לסחור.

רוב האנשים שעושים שימוש בברוקרים שמספקים מערכת מסחר, מקבלים גם שירות טלפוני מחדר מסחר, זמינות גבוהה ומענה מהיר ומקצועי.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה