בתי השקעות הם גופים פיננסים העוסקים בהשקעות בשוק ההון ומשמשים כמתווכים בין אלו אשר מעוניינים להשקיע את כספם לבין שוק ההון.

מכיוון שהשקעות חכמות דורשות ידע והבנה, כמו גם זמן רב הדרוש לצורך ניתוח השוק ואפשרויות ההשקעה, לא לכל אחד יש את היכולת והזמן הנדרש, כאן נכנסים בתי ההשקעות לתמונה.

בתי השקעות מתאימים מאוד עבור משקיעים שיש בידם סכום כסף פנוי להשקעה, אך הם חסרי הידע הדרוש לצורך השקעות בשוק ההון או חסרי זמן.

בתי ההשקעות מציעים ללקוח צוות מקצועי המנתח ובוחר עבורם את ההשקעות וכך מנהלים עבור הלקוח את תיק ההשקעות.

המודל העסקי של בתי ההשקעות הוא גביית עמלה בשם "דמי ניהול" על השירות שהם מעניקים.

דמי הניהול הם באחוזים והגובה שלהם נקבע לפי גובה התיק שינהלו עבורכם והאיכות של בית ההשקעות. טווח דמי הניהול הינו 0.8% עד 2.5% בשנה).

סכום המינימום שבית השקעות מנהל באופן פרטני עבור לקוחות הינו 200,000 ש"ח

בנוסף, ישנם בתי השקעות המעניקים מגוון שירותים ומוצרים פיננסיים נוספים מלבד ניהול תיקי השקעות. כמו למשל: ייעוץ השקעות, חיתום וגיוס הון לחברות וסטרטאפים, ניהול קרנות השתלמות, קרנות סל ועוד.

בתי השקעות ותשואות

על מנת למשוך לקוחות בתי השקעות נוהגים לפרסם את ביצועיהם, כלומר את התשואות שהשיגו. ולפעמים זה נראה כאילו כל בית השקעות טוען לתשואות הגבוהות ביותר.

אז מה בדיוק קורה כאן?

בתי השקעות נוהגים לפרסם את הנתונים לפי חיתוך זמן המשרת את מטרתם בצורה הטובה ביותר, כלומר חיתוך הזמן המראה את התשואה הגבוהה ביותר.

למשל, בית השקעות יכול לפרסם את התשואה של השנה האחרונה (זו שהסתיימה) או להציג את נתוני 12 החודשים האחרונים (תקופה שאינה חופפת בדיוק לשנה הקלנדרית) ולקבל ממוצע תשואות שונה שאולי משרת את מטרותיו הפרסומיות בצורה טובה יותר.

אם השנה האחרונה לא הביאה לתשואות גבוהות בהשוואה לבתי השקעות אחרים, אז בית ההשקעות יכול לפרסם ממוצע של 3 או 5 שנים אחרונות, ואז אולי בהשוואה לאחרים הוא יכול להציג תשואות גבוהות לתקופה זו.

חשוב לזכור שביצועים טובים של בית השקעות בשנה שעברה אינם יכולים להבטיח לכם ביצועים טובים בשנה הבאה.


המידע המופיע בטקסט אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה