מה זה הרצת מניות, מדוע מדובר בפעולה לא חוקית ומה העונש בישראל על עבירה כזאת? אלה כל הדרכים הנפוצות להרצת מניות שמסבכים את המריצים עם החוק

איש עצוב

סביר להניח שזאת תהיה התגובה שלכם כשתגלו שהמניה שלכם התרסקה


אם אתם נמצאים בתוך המאמר הזה, סביר להניח שבוודאי קראתם באחד האתרים הכלכליים על המושג השכיח הזה. הרצת מניות הוא ביטוי בהקשר שלילי שנפוץ בעיתונות הכלכלית.

למה אנשים פועלים בדרך הזאת, למה זה לא חוקי והאם יש דרך למנוע את התופעה? את כל הדברים האלה בדקנו במאמר הבא.

מה זה הרצת מניות?

מדובר בפעולה לא חוקית שהמטרה שלה, כשמה כן היא – להשפיע על מחירי המניות. הפעולה הזאת אינה חוקית משום שהיא משפיעה על סוחרים אחרים בשוק. בעבר, אנשים הפסידו את כספם משום שמישהו אחר ביצע פעולה מטעה שהשפיעה על השוק.

למרות שמדובר בפעולה לא חוקית, הרצת מניות היא פעולה נפוצה בעולם שוק ההון. כיום, בכל מדינה ישנם אגפים ספציפיים אשר עוקבים אחר פעולות חשודות. בדרך כלל, מריצי המניות פועלים בדרכים שונות, תוך כדי ניצול פרצה בחוק, במטרה לשנות את שערי המניות.

מהי הדרך הנפוצה להרצת מניות?

פעולה של הרצת מניות בדרך הפשוטה ביותר נעשית על ידי רכישה של מניות רבות בצורה הדרגתית. משקיעים רבים מזהים עלייה של המניה, מסתערים עליה וגורמים לעלייה משמעותית במחירה. בשלב זה, מריצי המניות מוכרים את החלק שלהם אחרי שגרפו רווח משמעותי.

הרצת מניות היא לא פעולה פשוטה של רכישה ומכירת מניות, משום שאז הדבר היה חוקי – אלא פעולה מתוחכמת יותר. כידוע, בבורסה ישנן מניות שמוצעות למכירה וכנגד פעולות קניה. המפגש הזה הוא זה שיוצר את מכירת המניה. לעתים, ישנן מניות של חברות מוכרות שיוצרות ביקושים והיצעים גבוהים. ככל שנפח המסחר גבוה, כך קשה יותר לבצע פעולה כזאת.

איפה זה נפוץ יותר? במניות בעלות נפח מסחר נמוך. במקרה כזה, משקיעים רבים יקבלו החלטה שאינה על סמך נתונים טכניים, אלא על בסיס נתוני המסחר שלה. כאשר נוצרת מניפולציה מצד מריצי מניות, השער עולה משמעותית ונפח המסחר עולה אף הוא.

המשקיע התמים מקבל רושם כי השוק מסתער על המניה ורוכש אותה. או אז, הוא מגלה כי כמות משמעותית נמכרה והורידה את מחירה. לכן, הוא הפסיד חלק מכספו.

איך "מנפחים" שערי מניות?

השיטה להרצה עצמה איננה פשוטה ושותפים לה בדרך כלל מספר אנשים. הם פותחים חשבונות מסחר, רוכשים מניות של חברה ספציפית ומעלים את מחירן. נפח המסחר מרשים את המשקיעים, אבל זוהי רק אשליה. המניה עולה ואז מחירה יורד בבת אחת, כאשר מריצי המניות מוכרים את חלקם.

בנוסף, לפני פעולה של הרצת מניות ייתכן שהמריצים "יפזרו" שמועות בנוגע אליה. הדבר יגביר את הנפח עוד יותר משום שהמשקיעים סבורים שיש כאן פוטנציאל רווח אדיר. כיום, אפשר להפיץ שמועות באמצעות רשת האינטרנט, פורומים שונים או אפילו באמצעות פוסטים מזויפים ברשת החברתית. אפשרות נוספת: הפצת מיילים באמצעות דיוור אנונימי.

כפי שתוכלו ללמוד בכל קורס בסיסי בשוק ההון, לפעולה כזאת דרושים סכומים גדולים מאוד של כסף. יחד עם זאת, בעבר קרו מקרים שבהם שהפעולה של המריצים נכשלה. מחיר המניה לא באמת עלה, הם נאלצו להחזיק במניות זמן רב או למכור אותן ולהפסיד הרבה כסף.

מה קורה למי ששותף לעבירה?

מדובר בעבירה חמורה על החוק לניירות ערך. עבירת הרצת מניות דינה קנס של עד 250 אלף שקל ומאסר של חמש שנים. 

גורמי האכיפה שהזכרנו קודם הם הבורסה לניירות ערך, שמצליבה נתונים באשר לפעולות חריגות. לבורסה יש מחלקת חקירות שמשתפת פעולה עם המשטרה. הבעיה היא באיתור מפיצי השמועות שנוהגים באופן אנונימי. 

לכן, תפקידה של התקשורת, בין היתר, הוא להתריע מפני התופעה.

בית המשפט העליון קבע בעבר כי ניתן להעניש מריץ מניות גם אם לא התכוון להרוויח מכך, או שהרווח שלו היה מועט. די אם פעל במרמה כדי להביאו להרשעה. ידעתם ולא דיווחתם? אתם מסתכנים במאסר.

ומה קורה במקרה של הפצת שמועה כוזבת? במקרה הזה, צריך להוכיח כי אותו אדם ידע שמדובר בכזו והייתה לו כוונה להונות משקיעים אחרים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה