בבורסה הישראלית, ניתן לסחור במניות אך ורק בשעות המסחר המוגדרות. ועם סגירת המסחר בתל אביב, לא ניתן יהיה עוד לבצע פעולות. עם זאת, סוחרים ומשקיעים רבים אינם מודעים לעובדה כי במסחר בבורסה האמריקאית ניתן לסחור במניות גם לפני ואחרי שעות המסחר הרגילות – "טרום מסחר" ו "מסחר מאוחר"

אבל, אל תמהרו להתחבר לחשבון ההשקעות שלכם – על אף שישנם יתרונות רבים באפשרות לסחור במניות גם לאחר שהשוק נסגר, יש לא מעט סיכונים ואתגרים שחשוב לקחת בחשבון.

אז מה הם שלבי הטרום מסחר ומסחר מאוחר ובאילו שעות הם מתקיימים?

איך סוחרים ב Pre & After Market

מה הם שלבי הטרום מסחר ומסחר מאוחר? 

אם צברת ניסיון כבר זמן רב בסחר בבורסה האמריקאית, בוודאי כבר ידוע לך שהשווקים נפתחים לעסקים בין השעות 9:30 ועד 16:00, או 16:30-23:00 בשעון ישראל (או 15:30-22:00 כשאין התאמה בשעון הקיץ והחורף בין שתי המדינות).

עם זאת, גם לפני הפתיחה ולאחר הסגירה, קיימת אפשרות לבצע פעולות דרך הפלטפורמות השונות תחת הגבלות מסוימות;

  • לא ניתן לסחור במניות כל החברות מחוץ לשעות, אלא רק בחלק קטן מהמניות שיש להן מחזורי מסחר גבוהים.

  • הוראות שהועברו לביצוע ב Pre & After (הסלנג המקצועי לטרום מסחר ומסחר מאוחר) לא יהיו תקפות לשעות המסחר הרציף.

  • במהלך טרום מסחר ומסחר מאוחר, ניתן להחיל רק פקודות Limit עם הגבלה של עד 25 אלף מניות לכל פקודה. משמעות הדבר היא שקיים הסיכון שנחמיץ הזדמנויות לכניסה לעסקה במחיר האידיאלי.
trading in pre & after market

pre & after market

באילו שעות הם מתקיימים?

שעות טרום המסחר נעות לרוב בין 04:00-09:30 (או 11:00-16:30 בשעון ישראל) ואילו המסחר המאוחר זמין בשעות 16:00-20:00 (או 23:00-03:00 בשעון ישראל).

עם זאת, חשוב שנברר אם יש אפשרות לבצע את ההוראות האלו באופן עצמאי. ובמידה ולא – לברר באילו שעות חדרי המסחר או יועצי ההשקעות זמינים לביצוע פעולות עבורנו.

לא כל הבנקים, בתי ההשקעות והברוקראז'ים זמינים לאורך כל שעות טרום המסחר והמסחר המאוחר. 

האם ניתן לקנות ב Pre & After מניות ודרך איפה ניתן לקנות?

במהלך טרום מסחר ומסחר מאוחר ניתן לבצע מכירות ורכישות של מניות בוול סטריט, אך אין אפשרות לבצע את המסחר דרך הבורסה באופן ישיר. והמסחר מחוץ לשעות הפעילות נעשה אך ורק על ידי עושי שוק (market makers) מורשים.

לכן, אם ברצונך למנף את כלל היתרונות מהמסחר בזמנים אלו, חשוב לבחור בברוקראז' אמין ומקצועי שיספק לך מענה בטווח רחב של שעות. ככל שהזמינות תהיה על טווח שעות רחב יותר, כך יהיה באפשרותך לנצל הזדמנויות רבות יותר ולשמור את האצבע על הדופק. 

מה היתרונות בטרום מסחר ומסחר מאוחר?

אחרי שהבנו מה הם שלבי הטרום מסחר ומסחר מאוחר, האם ניתן לקנות בשלבים האלו ודרך איפה ניתן לקנות. כעת, עולה שאלה מתבקשת: למה שנעשה את זה בעצם? ישנם מספר יתרונות בולטים במסחר במניות לאחר סגירת המסחר.

מענה מהיר לפרסומי מדדים עדכניים

אינדיקטורים רבים מתפרסמים כשעה לפני פתיחת השוק. לעתים קרובות, תגובות המשקיעים לדיווחים העדכניים עשויה לקבוע במידה רבה את מגמות השוק במהלך יום המסחר המתקרב.

אם נגיב מהר ונפנה לברוקרים שלנו עם פרסום המדדים, נוכל למנף את הפרסומים הללו בזמן אמת, לפני שכלל המשקיעים ימצו את היתרונות הללו שעה לאחר מכן עם פתיחת המסחר.

השקעה על פי דיווחי חברות

לעתים קרובות, חברות נוטות להימנע מפרסום הודעות שונות בשעות המסחר, על מנת למנוע תנודות מחירים קיצוניות עקב התנהגות המשקיעים. מסחר לאחר שעות הפעילות יאפשר לנו לקבל החלטות לאור הודעות אלו מיד עם פרסומן מבלי להמתין לפתיחה. 

אישה סוחרת בבורסה בשלבי טרום מסחר ובמסחר מאוחר

מהם האתגרים במסחר מחוץ לשעות?

בסופו של יום, אמנם, נראה כי האתגרים מתעלים במידה רבה על היתרונות כשזה מגיע לטרום מסחר ומסחר מאוחר.

מנינו קודם לכן כמה מהמגבלות בסחר לאחר שעות הפעילות כמו כמות המניות והעובדה כי נהיה חייבים לבצע את המסחר דרך צדדים שלישיים. 

עם זאת, ישנם כמה אתגרים משמעותיים יותר שחשוב שניקח בחשבון;

תנודתיות קיצונית ונזילות מוגבלת

מספר מצומצם של מניות נסחרות משמעו גם הגבלה בנזילות ותנודתיות גבוהה. אין בכך כל פלא, ככל שישנם פחות שחקנים שניתן לקנות מהם או למכור להם, הנזילות שלנו היא מוגבלת ומתחלקת על מספר נמוך בהרבה של גורמים שניתן לנהל עמם מסחר.

סחר חופשי במחירים אטרקטיביים מותנה בראש ובראשונה בשוק רב משתתפים. כאשר מספר המוכרים כה נמוך, גם הפערים בין הצעות המחיר רחבים בהרבה וכתוצאה מכך, התנודתיות במחירים עשויה להיות גבוהה מאוד.

מתחרים מנוסים ומיומנים

רבים מהגורמים הסוחרים במניות בטרום מסחר ומסחר מאוחר הם בתי השקעות גדולים, קרנות הון סיכון וגורמים רבים אחרים מהגדולים והמובילים בשוק. ומשמעות הדבר היא שאנו נאלצים להתחרות בשעות אלו בגורמים מקצועיים ממולחים על כל מניה.

ייתכן מאוד שנגלה שאנו מגששים באפלה

מאחר והמסחר כולו מתנהל בפלטפורמות אלקטרוניות, אנו עשויים לגלות שפקודות שהחלנו בוצעו בעיכוב משמעותי ואינן אפקטיביות עוד.

בנוסף, ישנן לא מעט פקודות שבאות לידי ביטוי רק עם פתיחת השוק וייתכן שנגלה שבשעות המסחר בפועל, המחירים שונים בהרבה מאלו שהנחנו על פי הצפי שגזרנו מהאינפורמציה שהייתה בידינו לפני שעות המסחר.

לכן, לפני שנבחר "להפליג במים המסוכנים הללו", חשוב שנוודא שאנו עושים זאת אחרי שלמדנו כמו שצריך לנצל הזדמנות בתבונה ולבצע עסקאות נבונות גם כשהשוק מוגבל בהרבה. 

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה