פוזיציית לונג או אולי עסקת שורט? עולם שוק ההון מלא במונחים מקצועיים שחשוב שכל משקיע וסוחר יידעו בשלבי הלימוד ההתחלתיים שלהם והכניסה לעולם ההשקעות והמסחר בבורסה.

והפעם, כחלק מסדרת המאמרים המקצועיים שלנו, החלטנו לספר לכם קצת יותר לעומק – מה זה לונג.

מה זה לונג (Long)?

מה זה לונג

אמנם השם קצת נשמע "מפוצץ" אבל עסקת לונג היא העסקה הכי בסיסית בבורסה (ואולי אפילו כבר יצא לכם לבצע אחת כזו) – לונג בשוק ההון זה פעולת קנייה רגילה, בה אנו רוכשים נייר ערך (ני"ע) במטרה שערכו יעלה ונגרוף רווחים.

למעשה, פוזיציית לונג זה פשוט כינוי "מקצועי" לקנייה של נייר ערך למטרת עלייה ורווחים. והיא בדיוק ההפך מעסקת שורט בה נכנסים לעסקה במטרה להרוויח מירידה במחיר הני"ע. 

פוזיציית לונג – הבסיס של כל המשקיעים בשוק ההון

אם תבחנו את תיקי ההשקעות של כל המשקיעים והסוחרים ברחבי העולם, תיווכחו לדעת שרובם המכריע מחזיק בתיק ההשקעות שלו עסקאות לונג בלבד. ובמקרים בודדים בלבד יופיעו בו עסקאות שורט. 

היסטורית, אם מסתכלים על מחירי מדדי המניות בבורסות השונות בעולם, מגלים כי המחירים שלהם עלו בהתמדה במהלך השנים. וכל מי ש"זרק" סכום מסוים על מדד כלשהו לפני שנים – סביר מאוד להניח שהרוויח כתוצאה מכך (נכון לחודש יולי 2020).

השילוב של התוצאות ההיסטוריות והנטייה שלנו כבני אדם להיות אופטימיים ולקוות לטוב, גורמת לכך שהמשקיעים בדרך כלל מעדיפים עסקאות לונג על עסקאות שורט. למרות, שעלייה במחירי המניות, לרוב לוקחת הרבה יותר זמן מאשר ירידה במחירי המניות (למשל במקרה של כניעה בשוק ההון – capitulation).

ישנם גם לא מעט משקיעי שורט, שמעדיפים לנסות לייצר רווחים מירידות חדות בשערים של מחירי המניות מאשר להסתמך על עסקת לונג שעשויה להניב רווחים נמוכים יותר.

לונגים בנכסים פיננסים שונים 

כל אחד יכול להסתכל על מה זה לונג בכובע אחר.

יש כאלו שיסתכלו על פוזיציית לונג במבט של משקיעים במניות, יש כאלו שיסתכלו במבט של סוחרי אופציות, מט"ח או חוזים עתידיים.

בחלק הבא ננסה להסביר קצת יותר על לונגים בסוגים שונים של נכסים פיננסיים;

פוזיציית לונג במניות

עסקת לונג במניות היא העסקה הנפוצה ביותר בקרב המשקיעים בשוק ההון.

קניית מניות מתבצעת דרך חשבון בנק או חשבון השקעות / מסחר ייעודי בבית השקעות או ברוקר. רכישת מניות ב"לונג" יכולה להניב רווחים בשתי דרכים;

תשואה מעלייה במחיר המניה

ככל שמחיר המניה עולה, ככה שווי ההשקעה עולה.

לדוגמה, אם רכשנו מניות בלוג בשווי 1000 ש"ח, ומחיר המניה שהשקענו בה עלה במשך הזמן ב 15% – שווי הפוזיציה שלנו יהיה 1150 ש"ח ואם נמכור המניות במחיר הזה נהנה מרווח של 150 ש"ח (לפני מס).

דיבידנדים

כפי שידוע לכם, רכישת מניות בעצם מקנה לכם בעלות מסוימת בחברה שהמניות שקניתם שלה (משמע, אתם הבעלים של החברה). וחלק מהחברות מחלקות לבעלי המניות שלה חלק מהרווחים שלהן על בסיס שוטף.

כך שאם קניתם מניה שמחלקת דיבידנדים (משתנה על-פי החלטת החברה), מדי פעם תקבלו לחשבון שלכם סכום השווה לגובה הדיבידנד.

עסקת לונג באופציות 

לונגים מוזכרים גם הרבה בהקשר של מסחר באופציות

למי שלא יודע, אופציה זה למעשה חוזה בין שני צדדים (מוכר וקונה). במסגרת החוזה קונה האופציה מקבל זאת הזכות לרכוש או למכור את הנכס תמורת מחיר שנקבע והוסכם מראש בין הצדדים. 

אם מדובר באופציה לרכישת הנכס זוהי אופציית CALL, אם מדובר באופציה המקנה את הזכות למכור את הנכס, זוהי אופציית PUT. 

אם הייתה זו אופציית רכש, במועד המימוש בעל הנכס יכול לרכוש אותה לפי המחיר אשר סוכם מראש, מחיר אשר יכול להיות גבוה או נמוך מערכה הנוכחי. באופן דומה באופציית PUT הוא יכול למכור את הנכס לפי המחיר אשר סוכם מראש.

סוחר המצפה לעליית ערך הנכס ירצה לעשות לונג קול (Long Call), סוחר המעריך כי ערך הנכס צפוי לרדת ירצה לבצע לונג פוט (Long Put). 

long

long

לונגים בחוזים עתידיים

גם בהקשר של חוזים עתידיים, עסקת לונג מוזכרת לא מעט. 

חוזים עתידיים הם נכס פיננסי קצת פחות נפוץ לקהל הישראלי אבל בשאר העולם, מדובר על עוד סוג של מכשיר פיננסי שסוחרים ומשקיעים עושים בו שימוש.

 חוזה עתידי הוא התחייבות לרכוש נכס כלשהו במועד עתידי (בדומה לאופציות) וגם כאן המחיר נקבע מראש. אך להבדיל מאופציה, רכישת חוזים עתידיים זוהי התחייבות לרכוש את נכס הבסיס (נפט או זהב למשל) ולא אופציה לרכוש אותו. ומשקיע או סוחר שרכש חוזה ולקח על עצמו את ההתחייבות לרכוש את הנכס – בעצם נמצא בפוזיציית לונג. 

לדוגמה, אם אני מאמין שמחיר הנפט יעלה בתוך שלושה חודשים, אני יכול לרכוש חוזה עתידי על הנפט בו המחיר יסוכם עכשיו ואני אקנה את הנפט בעוד שלושה חודשים. אם הערכתי הייתה נכונה ומחיר הנפט בעוד שלושה חודשים יהיה גבוה מהמחיר הנוכחי, אוכל להרוויח את ההפרש על ידי מכירה של הנפט במחיר העתידי.

סיכום דבר

עסקת לונג היא העסקה הנפוצה ביותר בשוק ההון, וכאשר בונים תיק השקעות צריכים לבחור בהשקעה בני"ע ומכשירים פיננסיים שונים שיניבו לנו את התשואה הגבוהה ביותר. 

 לימודי שוק ההון יוכלו לעזור לכם לדעת יותר על פוזיציית לונג, שורט ועוד סוגים שונים של השקעות ועסקאות.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר ונשמח לענות על כל שאלה,
צוות אינסיידרס.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה