מה זה מסחר ממונף, איך מבצעים אותו, באיזה מכשירים פיננסיים וניירות ערך אפשר לסחור ובכלל – מה ההבדל בין מסחר בבורסה הישראלית לעומת האמריקאית? מסחר ממונף – כל מה שרציתם לשאול

מסחר ממונף

היכולת להשקיע הרבה מאוד כסף עם הון עצמי נמוך יחסית. מינוף


המונח מינוף הוא רחב, וקשור למגוון השקעות בתחום שוק ההון, נדל"ן ועוד. מטרתו, היא שימוש במשאבים קיימים להשגת משאבים רבים יותר, או שימוש באשראי שנועד לממן השקעות שיניבו תשואה גבוהה מהריבית.

כאן, נסביר לעומק מה זה מסחר ממונף בשוק ההון.

מסחר ממונף מאפשר לך לערוך עסקאות בשווי גבוה בהרבה מההון העצמי שלך, כלומר זה שהחלטת להפקיד.

המסחר הזה נפוץ מאוד, הן בקרב סוחרים והן בקרב משקיעים וכיום הוא נחשב לכלי פופולרי מאוד בשוק ההון.

במילים פשוטות, במסחר ממונף הסוחר רוכש נכסים רבים יותר ממה שהון העצמי המקורי שלו מאפשר לו. לרוב, הוא עושה את זה תמורות הפקדת בטוחות ומשלם ריבית על "ההלוואה" שהוא מקבל מהברוקר.

מה היתרונות של מסחר ממונף?

ראשית, וזה הבסיס למסחר ממונף – היכולת להשקיע הרבה מאוד כסף עם הון עצמי נמוך יחסית. כלומר, במקום להשקיע את הסכום המלא בנכס מסוים, הסוחר יכול לסחור עם הון עצמי נמוך תמורת קבלת ההלוואה מהברוקר.

למשל, נניח שסוחר מסוים החליט להשקיע את כספו מניה מסוימת שהשווי שלה הוא 100$. הוא הפקיד בחשבון 4,000 דולר, המאפשרים לו, במקרה כזה, לקנות 40 מניות. הברוקר, שאצלו הוא פתח חשבון, מאפשר לו לקבל מינוף של עד פי 2 משווי החשבון שלו. משמע, עכשיו הוא יכול לקנות פי 2 מניות עם אותו ההון העצמי.

לצד היתרונות במסחר ממונף, יש גם חסרונות.

סוחר שממנף את כספו יכול להשיג רווח נאה תוך זמן קצר, אך הוא גם צריך להיות מודע להשלכות של אפשרות לאיבוד כל השקעתו תוך זמן קצר.

עלויות של מינוף

ברמת העיקרון, הריבית היא המרכיב העיקרי בזמן מינוף.

חשוב להדגיש כי הריבית משתנה בין מטבעות. על דולר אמריקאי ועל אירו, למשל, הריבית תהיה נמוכה מאשר הריבית על השקל. 

במספר בתי השקעות שבדקנו, נמצא כי הריבית נעשה סביב 2.7%-2.6% ללילה על הדולר והאירו, לעומת כ-3.6% שקיבלנו עבור השקל.

כמובן, הריביות משתנות מברוקר לברוקר (למעשה, הוא זה שגובה את העמלה ועובד בשיתוף פעולה עם בתי ההשקעות), כך שלעתים תוכלו לעשות עסקאות באחוזים נמוכים או גבוהים יותר.

מינוף בבורסה הישראלית ומינוף בורסה האמריקאית

בארצות הברית, ישנה הגבלה על רמת המינוף שאפשר לקבל מהברוקר.

הדברים קבועים בחוק עליו מפקחת "פינרה" (FINRA) – הרשות המפקחת על הברוקרים.

כיום, בארצות הברית אפשר למנף עד פי 4.

יש לך 30 אלף דולר בחשבון? תוכל למנף עד 120 אלף דולר בלבד במסחר תוך יומי.

אם משאירים את הפוזיציות מעבר ליום המסחר, תוכלו למנף עד פי 2 בלבד.

בישראל, תוכלו להגיע לרמת מינוף בהתאם לביטחונות בחשבון שלכם.

כך למשל, במידה ויש לכם תיק בגובה 100 אלף שקל שכולו מושקע במניות במדד ת"א 35, תוכלו לקבל מינוף בגובה של 70% מגובה התיק – משמע, 70 אלף שקל.

במקרים אחרים, תוכלו אף לקבל רמת מינוף באחוזים שונים, בהתאם לביטחונות בתיק שלכם (מזומן, סחירות של ני"ע ועוד). 

אם חפצה נפשכם במינוף גבוה יותר, ישנם מכשירים פיננסיים ממונפים אחרים, כמו אופציות, חוזים עתידיים וגם CFD.

אגב, בנושא אחר, חלק מההגבלות קשורות בין היתר לחוק ה-PDT, שמיועד עבור סוחרים שמבצעים 4 עסקאות או יותר בתוך חמישה ימי עסקים. זה קורה באמצעות חשבון Margin – חשבון ממונף, כלומר חשבון ובו בטחונות ובמסגרתו הברוקר מלווה לנו כסף כנגדם. 

החוק בארצות הברית מחייב חשבון, שתויג כחשבון מסחר יומי, להיות עם 25 אלף דולר בכל זמן נתון, במזומן או בביטחונות אחרים. כשהחשבון יורד מתחת לסכום הזה, הברוקר ישים הגבלות על העסקאות בחשבון עד שהיתרה תשוב להיות גבוהה יותר.

מינוף מניות – כמה ניתן למנף?

כמו במקרים רבים אחרים, המינוף הגבוה ביותר על רכישת מניות יכול להגיע עד פי 4 (ובמקרים חריגים גם יותר). 

בוא ניקח דוגמא למסחר במינוף, לעומת השקעה לא ממונפת.

נניח שהשקעתם 100 אלף שקל במניה מסוימת ללא מינוף. המניה עלתה בעשרה אחוז? קיבלתם עשרת אלפים שקל. ולהפך, כמובן.

במקרה שבו תמנפו את הכסף, כלומר תשקיעו 100 אלף שקל ויחס המינוף שקיבלתם היה 1:4 – תוכלו לסחור על מניות בשווי 400 אלף שקל. המניה עלתה בעשרה אחוז? הרווחתם ארבעים אלף שקל, בניכוי אחוז הריבית על האשראי שנטלתם.

ומה יקרה במקרה של הפסד, למשל, עם מספרים דומים? אם השוק ירד ב-10%, תפסידו עשרת אלפים שקל. אדם שמינף את עצמו, בדיוק לפי החישוב הקודם, יפסיד 40 אלף שקל בגין הירידה הזו.

איך ממנפים?

ראשית, פונים לבית השקעות או ברוקר אמין.

בדיוק כפי שתידרשו להביא בטוחות אם תקבלו הלוואה לרכישת דירה, כך במקרה הזה: הברוקר ידרוש מכם להעביר לו כסף או ניירות ערך כביטחונות.

בנוסף, כאשר רוצים לעסוק במסחר ממונף, צריכים לחתום על מסמכים אשר מאפשרים שתהיה לכם מסגרת אשראי בחשבון. כך שבמקרה של הפסד הברוקר יוכל לממש את הכסף כתוצאה מההפסדים שלכם.

כמובן שבמקרה בו תרוויחו, תוכלו להגדיל את יחס המינוף, או במילים אחרות – את גובה האשראי. ככל שההון העצמי שלכם יהיה גבוה יותר, כך גם המינוף והתנאים שתקבלו מהברוקר.

דרך איפה אפשר לסחור עם מינוף?

דרך בתי השקעות שלהן פלטפורמת מסחר מתאימה למסחר בבורסה. גם בנקים מציעים שירות כזה, אם כי בדרך כלל, הם גובים עמלות גבוהות יותר ומקשים מאוד על מי שרוצה לקבל מינוף.

חשוב לזכור: שיעור הריבית משפיע מהותית על הרווח שלכם.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה