כבר בצעדים הראשונים שלנו בעולם ההשקעות, מניות יהיו הכוכבות הראשיות.

זה הכלי שמאפשר לנו להשקיע בחברות, לסחור בבעלות שלנו ועם הסיוע הנכון, גם לתכנן את אפיקי ההשקעה שלנו בצורה מדויקת ורווחית.

אנחנו משתמשים בביטוי הזה כל הזמן, אבל מה זה מניות בעצם? מה הן מייצגות ואיזה זכויות הן מקנות לנו כמשקיעים?

כאן נגדיר בדיוק מהן מניות, נלמד איך לבחון כמה מניות יש לחברה ונעבור על כמה גישות בהשקעה במניות.

מניות בגרף נרות יפנים על לוח.

מה זה בעצם מניות? 

מניה היא נייר ערך המייצג בעלות על חלק מתאגיד.

היא מזכה את בעל המניה באחוז מסוים מנכסי התאגיד ולרווח היחסי לכמות המניות. כלומר, ככל שיש יותר בעלות, כך גם הרווחים גדולים יותר באופן יחסי.

שיעור הבעלות הזה בחברה הוא מה שאנחנו מכנים "מניה".

מניה נקנית ונמכרת בעיקר בבורסות, אבל יש לא מעט משקיעים עצמאיים שמוכרים מניות גם באופן פרטי. כמובן שאם מתבצעת עסקה כזו, היא חייב לעמוד בכל התקנות של הרשויות לניירות ערך.

מומלץ להגיע לעסקה כזו בליווי ולוודא שהיא אכן משרתת את האינטרסים שלנו כי היא עומדת בכל דרישות החוק. ייעוץ מתאים בזמן ימנע כל אפשרות להונאה.

אדם עם סימן שאלה

למה חברות מנפיקות מניות?

חברות מנפיקות נתחים מהחברה שלהן כניירות ערך שמייצגים את שיעורי הבעלות.

הניירות האלו נסחרים וכל אחת ואחד מאיתנו יכולים להחזיק בבעלות חלקים על חברות, לסחור בהם, להפיק רווחים ואפילו ליהנות מזכות הצבעה באספות הכלליות של כל בעלי המניות של החברה.

השאלה המתבקשת היא, למה החברות האלה עושות את זה? למה למכור בעלות על חברה שנבנתה בהמון עבודה קשה? ובכן, הסיבה העיקרית להנפקת מניות הוא למטרות גיוס הון.

כדי לשמור על תפעול תקין ולהרחיב את הפעילות העסקית, נדרשים סכומים אדירים. הנפקת המניות מספקת פתרון יצירתי לצורך הזה. בעל המניות קונה חלק מהחברה וההון ששילם משמש לצורכי מחקר ופיתוח, שיווק, גיוס עובדים ועוד.

את ה"הלוואה" הזו שבעל המניות נתן לחברה, הוא מקבל חזרה ברווחים יחסיים לשיעור הבעלות שלו. זה תלוי במידה רבה בכמה מניות יש לחברה.

נניח למשל שלחברה יש 2,000 מניות ושקנינו 100 מניות; כלומר, יש לנו עכשיו 5% בעלות על החברה.

אם החברה תציג ביצועים מרשימים באותה שנה ותייצר רווח נקי של 2 מיליון דולר, המניות שלנו יספקו לנו 100,000 דולר מהרווחים – 5% מהסכום הכולל. 

איך יודעים כמה מניות יש לחברה והאם אפשר לקנות אותן?

מדובר במידע נגיש לציבור. מערכת הבורסה ,המאי"ה (מערכת אינטרנטית להודעת חברות), עיתוני הכלכלה ופלטפורמות להשקעה מפרסמות את מספר המניות של החברות המובילות ואת שוויין מדי יום.  

ערימת מטבעות לתיאור מניות בחברה

גישות להשקעה במניות 

הבחירה במניה הנכונה יכולה להיות משמעותית מאוד.

היא יכולה לעשות את כל ההבדל בין הפסדים צורבים ובין תיק השקעות שיספק לך הכנסה פאסיבית ובסיס כלכלי יציב למשך שנים.

כדי להבין באיזו חברה כדאי להשקיע, חשוב שנבחן את כל ההיבטים שיכולים לנבא לנו את הרווחים העתידיים שלה. 

אחת הגישות המרכזיות היא מעקב אחר הביצועים הכלכליים של החברה, ניתוח פונדמנטלי.

כדי לעשות את זה, חשוב שנעקוב אחרי כל האמצעים שמספקים לנו את המידע הזה; אלו יכולים להיות הדוחות הכספיים של החברה, עסקאות משמעותיות שהיא ביצעה כמו מיזוג חברות, רכישות או פרויקטים לקידום טכנולוגיות חדשות, למשל.

בסופו של דבר, גם ערך המניה הוא כלי חיזוי חשוב. לעתים קרובות, הוא מייצג את הרווח העתידי הפוטנציאלי של החברה. הגישה הזו דורשת סבלנות, מאחר שלא תמיד נוכל לראות את התוצאות תוך זמן קצר.

ההשקעות הנבונות ביותר הן לעתים קרובות סולידיות והעלייה בשווי תהיה מתונה ותתפרש לאורך זמן. ככה נגיע לרווחים שלנו לאט, אבל בטוח.

אפשרות נוספת היא לקבל החלטה על פי חישוב מכפיל הרווח. זהו נתון שחשוב שנכיר היטב לקראת הכניסה שלנו אל שוק ההון. הוא יאפשר לנו לחשב את משך התקופה שייקח לנו להחזיר את ההשקעה ולהתחיל לייצר רווח נקי.

מכפיל הרווח הוא אמצעי חשוב ונפוץ מאוד ולרוב, נוכל גם אותו לראות בפרסומי הנתונים השונים.

לרוב, נעדיף לבחור בחברות עם מכפיל רווח נמוך, אבל יש מקרים בהם גם מכפיל רווח גבוה יכול להעיד על רווחים משמעותיים מאוד, גם אם הדבר ייקח תקופה ארוכה.

כולנו שואלים את עצמנו מה היה קורה אם היינו קונים מניות של אפל בשנות ה-80 נכון? זו בדיוק החשיבה שמנחה את ההחלטה הזו.

גישה נוספת להשקעה במניות היא ניתוח טכני. על ידי מעקב אחר גרף המניה, ניתוח שלו, הבנת המגמה בשווקים ושימוש בכלים נוספים, אפשר "לחזות" עליות וירידות בשווי המניה ולהיכנס לעסקאות מבלי לנתח את המצב הכלכלי של החברה.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה