טבע, ספינת הדגל של המשקיעים הישראלים מחקה יותר מ70% מהשווי שלה בשנים האחרונות.

הירידות החדות בשווי של המניה של המדינה נבעו ממספר סיבות ובהן –  איבוד פטנטים ("קופקסון", הנכס המניב ביותר של חברת טבע), שחיקת המחירים של תרופות גנריות והתחרות ההולכת וגוברת בענף.

אפשר לנתח כל סיבה בנפרד ולהבין מה הגורם שהשפיע בעיקר על הירידה במחיר המניה אבל אם מסתכלים מלמעלה על השתלשלות האירועים, ניתן לשער כי הביטוי "המניה של המדינה" חלחל עמוק מדי לראשם של בכירי טבע והנהלת החברה סבלה מביטחון עצמי גבוה מדי ופעלה באדישות לנוכח השינויים בעולם הפארמה.

מניית טבע

מניית טבע

ההסתמכות על ה"קופקסון" כמקור הכנסה עיקרי של החברה הייתה שגויה.

בשנים האחרונות חברות נוספות כמו "מיילן" עבדו על גרסה מתחרה ופעלו בזירות המשפטיות כדי לבטל את הפטנט שיש לטבע על התרופה. הן הצליחו. טבע הסתמכה על כך שהפטנט יישאר שלה וחטפה מהלומה רצינית כשהתברר לה שלא כך הדבר ובאופק אין תחליף ראוי לתרופה המוצלחת.

במקביל בשנים האחרונות חלה ירדה משמעותית במחירי התרופות הגנריות. מדינות רבות ובראשן ארצות הברית הכריזו מלחמה על מחיריהן שעלו בהדרגה במאות אחוזים.

בשנת 2016 החלה חקירה כנגד חלק מהחברות בחשד שתיאמו בניהן מחירים וחלקן הואשמו ונקנסו. כתוצאה מכך, מחירי התרופות ירדו הפיקוח על חברות התרופות התהדק והמוניטין שלהן נפגע משמעותית כך שמאוד יהיה קשה להן לשוב ולעלות מחירים.

ומה טבע עשתה באותה תקופה? רכשה את החטיבה הגנרית של חברת אלרגן בלא פחות מ – 40 מיליארד דולר!

זאת אומרת שהיא לקחה סכום עצום באשראי (רבים אומרים שגדול ומנופח מדי עבור רכישה כזו) בכדי לקנות חלק מחברה של תחום שנמצא בשחיקה. כפיים, לאלרגן.

טבע נמצאת בחובות כבדים כמעט בשווי של החברה כולה וצריכה חדשות טובות מאוד בכדי לצאת מהבוץ.

לפני מספר שנים מינתה טבע את "קאר שולץ" למנכ"ל החברה. קאר מוערך מאוד בעולם הפארמה ובעל ניסיון רב. בתור התחלה לפי הוא קיצץ משמעותית בכוח האדם (כיאה לחברה שבחובות), מכר חטיבות שאינן עתידות להיות מנוע ההכנסה העיקרי של החברה והחל לקצת את החוב העצום של טוב. ומעניין לראות לאן החברה תגיע בפיקודו.

ניתן לצפות להתרסקות נוספת במניה במידה ומחירי התרופות ימשיכו לרדת וטבע לא תמצא אלטרנטיבה טובה מספיק לקופקסון.

במקרה כזה קיים חשש שטבע לא תעמוד בחובותיה ותמצא את עצמה במקום בעייתי.

במידה וקאר שולץ יצליח בתוכניות שלו, יקצץ בהוצאות החברה מבלי לפגוע בהכנסות ובתרחיש הטוב ביותר יצליח גם לעלות את שורת ההכנסות בטווח הארוך טבע תצליח להשתחרר מהחוב ויכול להיות שנראה קאמבק.


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה