מה זה שברי מניות, למה הכלי הזה הפך לכל כך פופולרי אצל משקיעים (בעיקר מתחילים, אבל לא רק) ואיך מצליחה פפר הישראלית להתחרות ברובינהוד? הנה מה שאתם צריכים לדעת כדי לרכוש מניות בפחות מדולר

 

רובינהוד

תהליך הרשמה פשוט וקל. אתר רובינהוד


תקופת הקורונה הובילה משקיעים רבים לחפש אחר רווחים שנובעים מהמשבר העולמי. איתו, החלו חברות רבות להציע מכשיר פיננסי חדש – כזה שיאפשר לכם לרכוש מניות יקרות במעט מאוד כסף. הן עושות את זה באמצעות שיטת חלוקה ייחודית, שמאפשר לכם לקנות חלקים ממניה, ולא מניה בשלמותה.

איך זה קורה? פשוט. אם עד היום הייתם רגילים להיכנס לקונדיטוריה ולרכוש עוגה שלמה, כעת מציעות החברות, בהמחשה כמובן, דבר שלא היה קיים קודם – חתיכה אחת. כלומר, במקום לרכוש מניה שלמה, תוכלו לרכוש שברי מניות. 

הן, מתברר, האופציה הטובה ביותר עבור אלה שרוצים להיכנס לשוק ההון בסכומים קטנים, או שלא רוצים לסכן הרבה כסף ומתכננים להיכנס אליו בהדרגה.

פתאום, מניות יקרות כמו אלפבית ואמזון נמצאות בהישג יד של כולם. הנה, ככה זה קורה.

מה זה שברי מניות?

רכישת שברי מניות היא שיטה חדשה יחסית שהופכת את המחיר של המניות ללא רלוונטי. זה קורה באמצעות חברות מסחר מקוונות כמו פפר (PEPPER) הישראלית, איטורו (E-TORO) שנוסדה גם היא על ידי ישראלים ומכנה עצמה "קהילת השקעות חברתית" או הידועה שבהן – אפליקציית המסחר רובינהוד (ROBINHOOD) – שכרגע פחות נגישה לישראלים (כרגע).

החברות האלה מאפשרות לכם לרכוש חלק קטן מהמניות, תמורת הסכום היחסי. כיום, רבים עושים שימוש בשירותים שלהם, כדי להשקיע אפילו דולר אחד במניה.

מה שחשוב לדעת הוא שכמשקיעים בשברי מניות אתם מקבלים את כל ההטבות שנובעות מאחזקה של מניה. זה אומר שאתם שותפים לרווחים, להפסדים ואפילו לדיבידנדים שמחלקת החברה.

איך זה עובד?

ראשית, חשוב שתדעו שמודל העמלות הוא פשוט ואחיד. כיום, חברות שדרכן אפשר לסחור ב"שברי מניות" לא דורשות מינימום הפקדה. בפפר, למשל (בנק לאומי), דורשים 50 שקלים כתנאי להפקדה.

ראוי לציין שלא כל מניה ניתנה לרכישה על ידם, אלא 100 בלבד. חברות כמו אמזון, פייסבוק, נטפליקס, אפל, פורד, נייקי, סטארבקס ועוד ברשימה הזאת. כל מי שמעל גיל 18 יכול למעשה לפתוח חשבון ולהשקיע במניות בארה"ב. 

המידע בחברות השונות מכיל בדרך כלל המלצות של אנליסטים, חדשות, ניתוחים היסטוריים של המניות. מצאנו כי העמלה הממוצעת שתשלמו היא בכלל רבעונית. בפפר דורשים 0.2 אחוז משווי השתיק לרבעון, כלומר עמלה שמגיעה ל-0.8 אחוז בחישוב שנתי. עמלות מינימום או עמלות שמירה וברוקר לא קיימות במקרה הזה.

אגב, דרך האפליקציה תוכלו לתת הוראה של קניה או מכירה עד סכום של 50 אלף שקל. רוצים יותר? תנו הוראה נוספת. רוצים לרכוש ביותר מ-100 אלף שקל ביום אחד? אי אפשר. יש מגבלת קניה עד הסכום הזה. כן, גם אם פיזרתם את ההשקעה על מספר מניות.

ברובינהוד, למשל, תוכלו להפוך למשקיעים בהנפקות (IPO). כלומר, להשקיע בחברות חדשות לפני שהמניות מתחילות להיסחר בבורסה. בנוסף, החברה מאפשרת לכם לקנות מניות גם בשווי של פחות מדולר אחד (!).

החברה גם משתתפת בבניית תיק השקעות ומאפשרת לך להתאים אותו לחברות וקרנות שונות, כדי להפחית סיכונים. חשוב לציין שהמסחר נעשה אונליין, ואין פער בין פקודות הקניה לבין ביצועה. בסוף, המטרה של אפליקציית המסחר בוול סטריט היא לגבות עמלה מינימלית גם עבור מי שסוחר בחלקי מניות ויכול להשקיע, למשל, 50 דולר בלבד במניית אמזון. היא מאפשרת לכל אזרח להיחשף לשוק ההון.

איך אפשר לקנות אותן?

זה פשוט, נכנסים לאפליקציית רובינהוד, פפר, או כל חברה אחרת ונרשמים. אתם מקבלים חשבון השקעות בדולר לצורך מסחר בניירות ערך זרים ובאמצעותו אתם סוחרים.

מה קורה אם אין לכם מספיק כסף בחשבון ההשקעות לרכישת מניות? בפרטים האישיים שנתתם, הקלדתם את מספר חשבון הבנק. הכסף יימשך ישירות מהעו"ש שלכם. תחילה הוא יומר משקל לדולר ואז תינתן הוראת קניה. 

בדקנו כמה זה עולה וזאת התשובה שקיבלנו: שער ההמרה הוא השער הרציף מלאומי יחד עם מרווח המרה של כחצי אחוז (0.46%).

הוראות המסחר, אגב, זמינות לאורך כל השבוע. יחד עם זאת, הן יינתנו עד סיום יום המסחר. בפפר מתגאים בכך שתוך זמן מה היא תרחיב את קטלוג המניות ותוכלו לסחור גם בקרנות סל (ETF).

אגב, מה שמעניין בסיפור של שברי מניות הוא שאתם תמיד יכולים להגדיל את האחזקה שלכם ולרכוש מניות שלמות. כלומר, החברה נותנת לכם אפשרות לרכוש חלקי מניה, או מניה בשלמותה. במקרה כזה, היא שולחת ישירות את ההוראה לבורסה ולא משתפת אתכם ברכישת חלקי מניה עם קבוצת אנשים נוספת.

מתי אפשר לסחור?

בגדול, בכל זמן בו הבורסה בניו יורק פתוחה. שעות המסחר בבורסה בארה"ב בזמן שגרה הוא בימים שני עד שישי, בשעות 16:30 ועד 23:00. ישנן תקופות במהלך השנה ששעות המסחר משתנות, בין היתר בשל מעבר לשעון קיץ בארצות הברית או בתקופות חגים, בהן הבורסה סגורה או סגורה למחצה.

על שעות הפעילות של הבורסה תוכלו לקרוא כאן.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה