במאמר הבא נסביר מה זה קרנות נאמנות, מה היתרונות והחסרונות בהשקעה בהן, אילו סוגים של קרנות נאמנות קיימים וגם, איך בוחרים את קרן הנאמנות המתאימה ביותר עבורכם?

כל התשובות לפניכם:

מה זה קרן נאמנות?

אחד ממכשירי ההשקעה הפופולאריים ביותר כיום בישראל ובעולם הן קרנות הנאמנות.

כיום בישראל, מנוהלים למעלה ממיליארד שקלים בקרנות נאמנות, והן מציעות אפשרויות השקעה לכל סוגי המשקיעים במגוון של רמות סיכון.

רוב הציבור בישראל שמשקיע בשוק ההון, לא משקיע בבורסה על ידי קניה ישירה של מניות, אופציות או אגרות חוב. אלא, בעקיפין על ידי רכישת קרנות נאמנות.

קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי שמאגד אנשים פרטיים, חברות וגופים מוסדיים לצורך השקעה משותפת בניירות ערך סחירים.

ההצטרפות אל הקרן נעשית באמצעות רכישת יחידות השתתפות. והקרן מנוהלת בהתאם למדיניות השקעה שנקבעה מראש.

מה היתרון בהשקעה בקרנות נאמנות?

ניהול מקצועי

קרנות ההון מנוהלות על ידי צוותים מיומנים של מקצועני שוק ההון אשר נקראים "מנהלי קרן".

מנהל הקרן בודק ומנתח מידי יום את מצב המניות ברחבי העולם, וקונה או מוכר מניות עבור המשקיעים לפי שיקול דעתו המקצועי.

במילים אחרות, יש מי שמנהל את ההשקעות עבורכם, מה שאומר שאתם יכולים לרכוש ניירות ערך בלי שום צורך להבין לעומק אירועים בשוק ההון או בחברות בהן הם משקיעים.

השקעת סכומים קטנים

אם בוחנים את ההבדל בין קרן נאמנות להשקעה ישירה בניירות ערך, ניתן לומר שקרנות נאמנות מאפשרות פיזור רחב יותר, גם בסכומים קטנים יחסית.

מה זה אומר בפועל? שבניגוד להשקעות אחרות, הקרן הזו פתוחה ונגישה כמעט עבור כל משקיע פוטנציאלי. אתם יכולים להחליט שאתם משקיעים 250 ₪ בהוראת קבע וזה בסדר גמור.

פיקוח מלא

קרן הנאמנות היא מוצר מאד מפוקח גם על ידי הרשות לניירות ערך, הבורסה וגם על ידי נאמנים.

דחיית מס

סיבה נוספת להשקעה בשוק ההון היא דחיית מס. למעשה, המשקיעים לא משלמים מס כל עוד הם לא מוכרים את הקרן ברווח.

מדובר ביתרון משמעותי ביותר, שכן כל עוד לא מוכרים את הקרן, המס נשאר בקרן, מושקע מחדש ומניב רווחים.

נזילות

מרבית הקרנות הן נזילות, מה שאומר שהמשקיעים יכולים לפדות את הכסף בכל רגע שרק תזדקקו לו.

אמנם, לרוב, ההמלצה היא להשקיע את הכסף לטווחים ארוכים, אך במידה ואתם זקוקים לכסף נזיל, זה אפיק ההשקעה המתאים לכם.

מה החיסרון בהשקעה בקרנות הון?

אמנם אפשר לתת פקודות קניה ומכירה בקרנות נאמנות בכל רגע, אך העסקאות האלה יכולות להתבצע פעם ביום בלבד.

מה זה אומר בפועל? שאי אפשר להגיב בזמן אמת לכל אירוע שמתרחש בשוק, כגון מפולת מצד אחד, או חדשות טובות מאידך.

בנוסף, דמי הניהול של קרן ההון עשויים להיות גבוהים, כך שגם במידה והקרן שלכם תרוויח בצורה יפה, הרווח הכולל שלכם כמשקיעים יהיה נמוך באופן יחסי.

אנחנו עוד נדבר על כך בהמשך, אך חשוב כבר לציין שמומלץ לבדוק מראש מה דמי הניהול עבור ניהול הקרן שלכם.

השקעה בקרן נאמנות

איך מנוהל תיק של קרן נאמנות?

ניהול תיק ההשקעות של הקרן מתבצע על ידי מנהלים מקצועיים בעלי רישיון לניהול השקעות, והחברה שעוסקת בניהול נכסי הקרן מכונה מנהל הקרן.

הקרן מבצעת השקעה בניירות הערך על פי תשקיף והסכם נאמנות. התשקיף קובע את מדיניות ההשקעות ואת מרחב הפעולה של מנהל הקרן.

מדובר למעשה במסמך הצעה לציבור והוא מפורסם באתר האינטרנט של רשות ניירות הערך, המאפשר למנהלי קרנות הנאמנות לתקשר עם ציבור המשקיעים ולפרסם הודעות מהותיות.

הפעילות של קרן נאמנות מבוססת על הסכם קרן שנערך ונחתם בין נאמן הקרן למנהל הקרן. על פי חוק, קרן נאמנות היא למעשה הסדר שמטרתו השקעה בניירות ערך והפקת רווחים משותפת מהחזקתם ומכל עסקה בהם.

לכל קרן נאמנות יש נאמן המפקח על ניהולה ומוודא כי הניהול מבוצע בהתאם להוראות החוק, להסכם הקרן ולתשקיף שפרסמו עליה.

בנוסף, הקרנות מפוקחות על ידי הרשות לניירות ערך במסגרת חוק השקעות משותפות בנאמנות, אשר קובע את המסגרת החוקית להקמת קרנות הנאמנות ולפעילותן.

אילו סוגים של קרנות נאמנות קיימים?

יש מגוון רחב של סוגי קרנות נאמנות, אולם את קרני הנאמנות ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים, קרנות אקטיביות וקרנות מחקות פאסיביות.

קרנות נאמנות אקטיביות

מדובר על קרנות שמנהל הקרן שלהן מקבל את החלטות ההשקעה באופן אקטיבי במסגרת מדיניות ההשקעה.

מה זה אומר החלטת השקעה בפועל? מנהל הקרן יכול להחליט כמה מניות להשקיע בקרן, כמה לקנות מכל מניה, באילו ענפים להשקיע ומה שיעור הנזילות שהוא משאיר בקרן.

קרנות נאמנות פאסיביות

קרנות שמטרתן לעקוב אחר מדדים. למשל, קרן שנקראת "קרן מחקה על מדד הדאו ג'ונס" היא קרן שתשקיע את נכסיה במניות הדאו לפי משקל המדד. "קרן מחקה על מדד תא" 25" היא קרן שתשקיע את הנכסים שלה במניות ת"א 25 לפי החלק היחסי במדד ת"א 24.

כמובן שיש סוגים נוספים של קרנות הנבדלות על פי האפיקים המרכזיים שהקרן משקיעה בהם בבורסה, כמו אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב של חברות, מניות שונות, קרנות סל, אופציות ועוד.

אולם, יש עוד סוגי קרנות נאמנות בולטים, למשל קרן מתמחה שיש לה אפיק השקעה עיקרי, או לחילופין קרן גמישה, שבה יש חופש מוחלט למנהל הקרן להשקיע על פי שיקול דעתו המשתנה.

הקרנות השונות מסווגות גם על פי פרופיל החשיפה שלהן למניות ולמטבע חוץ. סיווג זה מצוין על פי מספר ועוד בסוגריים המופיעים בשם הקרן.

לצד פרופיל החשיפה של הקרנות למטבע חוץ ומניות, עשוי להופיע סימן קריאה המבטא את החשיפה האפשרית של הקרן לאג"ח חברות לא מדורגות ואג"ח בסיכון גבוה.

איך בוחרים קרן נאמנות?

על מנת לבחור את קרן הנאמנות המתאימה לכם ביותר, תוכלו להתייעץ עם יועץ ההשקעות שלכם בבנק, שיעזור לכם לבחור את הקרן שמתאימה ביותר לצרכים האישיים שלכם. עד אז, נשמח לתת לכם כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור את הקרן המתאימה לכם.

בחרו את מידת הסיכון המתאימה לכם

לפני שאתם ממהרים לרכוש קרן נאמנות, אתם צריכים להבין עם עצמכם מה מידת הסיכון שאתם מוכנים לקחת.

בכל הקשור לשוק ההון ולהשקעה בבורסה, זה לא סוד שככל שתסכנו את עצמכם יותר, כך ההזדמנות שלכם לרווח משמעותי גדלה. לכן,

אתם צריכים לבדוק עם עצמכם איזה שיעור מהחסכונות שלכם אתם מוכנים לסכן תמורת הסיכוי לרווח.

היסגרו על ציפיות הרווח

לפני שאתם נכנסים להשקיע בקרנות הון, אנו ממליצים לכם לברר עם יועץ ההשקעות שלכם מה נתח הרווחים מהקרן והאם הוא תואם את הציפיות שלכם. במידה ולא, פשוט חבל להיכנס לזה מראש.

בדקו מי מנהל הקרן

למעשה זה אחד הטיפים החשובים בכל הקשור לבחירת קרן נאמנות. את קרן הנאמנות מנהל עבורכם איש מקצוע שנקרא מנהל הקרן, אתם ודאי רוצים לדעת מראש שמדובר באיש מקצוע רציני ומנוסה.

מצד אחד, אתם ודאי תעדיפו שיהיה אדם אחד שאחראי על התוצאות של הקרן. מצד שני, אתם תרצו גם שיהיה מערך שלם של גיבוי למנהל הקרן.

מדובר במערך של אנליסטים שעוזרים לו להתמודד עם כמות המידע האדירה שמגיעה, לעבד את המידע, לנתח אותו ובעזרתו להחליט על הצעדים הבאים בניהול ההשקעות של הקרן.

קראו את התשקיף

לכל קרן יש תשקיף שמופיע באתר של הבורסה, ה"מאיה". אתם לא צריכים לקרוא את כל התשקיף, אך כן חשוב לבדוק באילו כלים פיננסיים מנהל הקרן יוכל להשתמש על מנת להשיג את הרווחים שלו ואילו סיכונים הוא יכול לקחת.

בררו מה דמי הניהול

אתם עומדים לקבל ממנהל הקרן שלכם שירות ותמורת השירות הזה, אתם צריכים לשלם לו כסף. דמי הניהול משתנים מקרן לקרן, ברוב המקרים בהתאם למדיניות ההשקעה של הקרן. בדקו שדמי הניהול של הקרן מתאימים לכם ושאתם יכולים לעמוד בהם.

בדקו את ביצועי הקרן

את ביצועי הקרן אתם צריכים לבדוק לאורך זמן מול התחרות, לפחות לטווח של כמה שנים אחורה, על מנת לוודא שהביצועים עקביים ויש על מי לסמוך.

הדרך הטובה ביותר לדעת האם ההשקעה בקרן משתלמת עבורכם היא להשוות את הביצועים של הקרן למדד יחס. כלומר, להשוות אותה למדד שבהרכב שלו הוא מאד דומה לקרן עצמה.

לדוגמה, אם הקרן היא קרן אשר משקיעה במניות, אתם תרצו להשוות אותה לביצועים של מדד תל אביב 100 או s&p500. אם הקרן משקיעה באג"חים, אתם תרצו להשוות אותה לביצועים של מדד האג"ח שמפרסמת הבורסה.

בסופו של יום, המארה של מנהל הקרן היא להשיג תשואות גבוהות יותר ממה שהשיג המדד עצמו על מנת שנתח הרווח שלכם יהיה גדול יותר.

בדקו אם הקרן סגורה או פתוחה

קרן פתוחה היא קרן שניתן להצטרף אליה בכל עת. כלומר, מספר היחידות עולה ויורד בהתאם לביקוש, לביצוע הקרן ולמצב בשווקים.

קרן סגורה היא קרן שמספר המשקיעים בה מוגבל, לאור העובדה שקיים מספר מוגבל של יחידות אותן ניתן לרכוש – לא ניתן לקנות אותה דרך הבורסה אלא רק ממשקיע אחר.

גם נושא המיסים חשוב

ישנם שני סוגי מיסוי בקרנות נאמנות 

קרן חייבת 

היא קרן המשלמת את המס למס הכנסה ישירות ואין הבדל בין שיעור המס שחל על רווחים בה לעומת שיעור המס שחל על רווחים ממסחר בני"ע אחרים (25%).

אם תחליטו למכור את יחידות הקרן שיש ברשותכם ברווח, הסכום יהיה פטור ממס רווחי הון.

קרן פטורה

היא קרן שהרווחים בה פטורים ממס עד למועד פדיון היחידות שיהיו בבעלותכם. כלומר, הקרן לא משלמת מס על הרווחים שלה ובעת מכירת היחידות תצטרכו לשלם מס.

מומחי השקעות (מנהל קרן) יושבים מסביב לשולחן

בחרו מהל קרן מקצועי ואמין

האם אני צריך לבדוק את הכל בעצמי?

אתם ודאי יכולים לעשות את הבדיקות הללו בעצמכם, שכן כיום בכל האתרים הכלכליים ניתן לקבל את התוצאות של הקרנות השונות ושל מדדי היחס.

אולם חשוב לציין, ליועץ השקעות בבנק או בבית השקעות יש היום כלים מהירים ויעילים יותר על מנת לבדוק את הביצועים של הקרנות, גם מול מדדי היחס וגם מול קרנות מתחרות.

בקיצור, אם יש לכם את ההבנה במושגים הבסיסיים בתחום שוק ההון, יתכן מאד שתוכלו להסתדר בעצמכם ללא עזרה של יועץ ההשקעות.

איך קונים או משקיעים בקרן נאמנות?

את קרנות הנאמנות ניתן לרכוש דרך יועץ ההשקעות, דרך אתר האינטרנט של הבנק או דרך בית השקעות ברוקראז' דרכו ניתן לפתוח חשבון מסחר עצמאי ולרכוש קרנות נאמנות.

חשוב לציין, על מנת לרכוש קרנות נאמנות אתם הלקוחות תצטרכו לשאת במספר עלויות. ראשית, תצטרכו לשלם את דמי הניהול של מנהל הקרן, את דמי הנאמן ואת דמי השמירה שעליכם לשלם לבנק.

זהו, כעת כשיש לכם את כל הכלים והטיפים המקצועיים בנושא קרנות נאמנות, אתם יכולים לצאת לדרך ולבחור את קרן הנאמנות המתאימה ביותר עבורכם.

בהצלחה!התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 WhatsApp זמינים לכל שאלה