רוצים להתחיל להשקיע בקרנות סל ולא יודעים איך מתחילים? הגעתם למקום הנכון. 

במאמר הבא נסביר מה זה קרנות סל, מה היתרונות שלהן, מה החסרונות, אילו סוגי קרנות קיימים, מה חשוב לבדוק לפני שמשקיעים וגם, איזו קרן הכי מתאימה לכם?

כל התשובות לפניכם:

מה זה קרנות סל?

בשנים האחרונות, ההשקעה בקרנות סל תפסה תאוצה ולאור רפורמות חשובות שנעשו בתחום, יותר ויותר משקיעים מעדיפים להשקיע את ההון שלהם באפיק הזה.

קרנות סל הן קרנות שעוקבות אחרי מדדים ונכסים פיננסים שונים והן פועלות להשיג תשואה דומה ככל האפשר למדד. למשל, אם ערך המדד של תל אביב 35 עולה, בדרך כלל קרן הסל שעוקבת אחריו תעלה גם כן.

כמובן שגם ההיפך הוא הנכון, כאשר ערך המדד יורד, סביר להניח שערך קרן הסל ירד באופן דומה. לכן נהוג לכנות את קרן הסל כקרן מחקה, שכן היא מחקה, מלשון חיקוי, את ההתנהגות של המדד אחר היא עוקבת.

באותו אופן יש בישראל מאות קרנות שעוקבות ומחקות מדדים שונים. יש קרן סל שעוקב אחרי מדד הנדל"ן,  שפועלת במטרה להשיג למשקיעים תשואה דומה למדד. יש קרן שמחקה את מדד תל אביב טכנולוגיה, ופועלת כדי להשיג את הביצועים שלו ועוד.

איך קרנות הסל עושות את זה בפועל? לעיתים הקרנות הללו מחזיקות באותן המניות שבמדד ולעיתים באמצעות רכישת נגזרים על המדד. לכן מדובר במוצר פסיבי, שכן מנהלי הקרן לא בוחרים במה להשקיע, אלא עוקבים אחרי מדד קיים.

חשוב לציין – אף פעם אי אפשר להעתיק בדיוק את המדדים ויתכנו פערים בין נכסי הקרן לנכסים המוגדרים במדד. בדיוק בשל הסיבה הזו, קרנות הסל לא מתחייבות להשיג את תשואת המדד. קרן הסל עצמה היא נייר ערך שניתן לבצע בו מסחר, ממש כמו במניה רגילה.

משקיעים בקרנות סל

מתעודות סל – לקרנות סל

במהלך השנים 2018-2019 רשות ניירות הערך יזמה מהלך שהפך את תעודות הסל לקרנות סל. לכאורה, מכשיר פיננסי  דומה אולם ההבדל הוא שבניגוד לתעודת סל, קרן הסל לא מתחייבת להשיג למשקיע את התשואה המלאה בהתאם למדד שאותו היא מחקה.

בניגוד לתעודת הסל, בקרנות מנהל הקרן מתחייב לנסות ולהשיג את התשואה הגבוהה ביותר עבור ההשקעה שלכם, אך הוא ממש לא יכול להתחייב על כך. אולם, החלק החיובי מגיע בפסקה הבאה.

הבדל נוסף קשור לעניין של הפיקוח על אפיק ההשקעה הזה. לאור העובדה שהפיקוח על תעודות הסל היה לקוי, תיקון 28 לחוק ההשקעות מכניס למעשה את הקרנות תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות, מה שאומר שגם מבחינה משפטית קרנות הסל הפכו לקרנות הכפופות לרגולציה של הרשות לניירות ערך.

כפי שציינו, לאור הרפורמה, משקיעים רבים מוצאים את עצמם נכנסים לשוק הזה, מכיוון שהם הרגישו שיש להם רשת ביטחון שנמצאת שם עבורם לכל מקרה שלא יהיה.

אילו סוגי קרנות סל קיימים?

קרנות סל בחסר

קרנות שעוקבות אחר מדד כל שהוא באופן הפוך. כלומר, כאשר המדד יורד, ערך הקרן עולה ולהיפך. מה זה אומר בפועל? שאם אתם מעוניינים לעשות שורט אתם יכולים – זה מסוכן מאד, אבל כשהתשואה באה היא יכולה לבוא בגדול.

קרנות ממונפות

קרנות שמבטיחות מינוף על ביצועי המדד. לעיתים זה יכול להיות מינוף פי 2 ואפילו פי 3.

לדוגמא, אם קניתם קרן סל ממונפת ביחס של פי 3 על מדד תל אביב 35 והמדד עלה ב- 2%, נצפה שהקרן תעלה פי 3, כלומר ב- 6% בקירוב.

מפתה, נכון? אולם חשוב לציין ולצנן במעט את ההתלהבות בשלב הזה, כמו שהרווחים יודעים להכפיל את עצמם, כך גם ההפסדים וכשזה קורה זה לא ממש נעים.

קרן סולידית

קרן שעוקבת אחר מדדים סולידיים. כלומר, הערך של המדדים שאחריהם עוקבת הקרן לא עולה ולא יורד בצורה דרסטית, מה שעשוי להניב כמובן רווח יחסית קטן עם סיכון נמוך בהתאם.

קרן בסיכון גבוה

קרן סל שעוקבת אחר מדדים שבם הסיכון להפסיד גבוה יחסית, אך גם הרווח, במידה ויהיה כזה, יהיה גדול יותר באופן משמעותי. קרן זו מתאימה יותר למשקיעים שמחפשים את האתגר שבהשקעה, שתהיה כמה שפחות פאסיבית. 

מה היתרונות של קרנות הסל?

מוצר פאסיבי

קרנות סל הן מוצר פאסיבי שמחקה למעשה נכס כלשהו. בתוך כך, מדובר במוצר שאין צורך לנהל אותו בצורה שוטפת והוא מתאים ממש לכל אחד. אין צורך ליזום שום פעילות אקטיבית ומדובר בכשיר פיננסי טכני לחלוטין.

מכשיר פיננסי פשוט להבנה

נגיד את זה הכי פשוט שיש, יש מישהו שמנהל לכם את העניינים. לכן, אתם ממש לא צריכים להיות מומחים בשוק ההון ולהיות בקיאים במושגים שהיום נשמעים לכם כמו סינית מדוברת.

נזילות

אחד היתרונות הגדולים ביותר של קרנות הסל הוא הנזילות שלהן. ניתן בכל רגע נתון לממש את השווי שלהן ואין צורך לחכות לתאריך מסוים.

אין סיכון מנפיק

אם מנהל הקרן פושט את הרגל לדוגמא, הנכסים שבהם מחזיקה הקרן יועברו לידי המשקיעים.

אפשרות להשקעה בסכומים נמוכים

לא רוצים לקרוע אתת הכיס על ההתחלה? אנחנו בעד, קחו לכם קצת זמן להבין מי נגד מי. זה בדיוק היתרון של קרנות הסל, תוכלו לפתוח חשבון השקעות בסכום מינימלי ולהתחיל להשקיע.

דמי ניהול נמוכים

קרנות סל נחשבות למוצר פיננסי זול באופן יחסי ומנהל הקרן גובה תשלום יחסית זול על הניהול שהוא מספק למשקיע.

לסיכום היתרונות, השקעה בקרנות מתאימה במיוחד עבור המשקיעים שמבקשים לבצע השקעה פאסיבית ללא מאמץ מיוחד. הפיזור החב של קרנות הסל והגיוון שהן מכניסות לתיק ההשקעות, מושכות אחריהן משקיעים רבים.

מה החסרונות של קרנות הסל?

לא מתאימה למשקיעים אקטיביים

יש משקיעים שסגנון ההשקעה שקרן הסל מציעה פשוט לא מתאימה להם. משקיעים שמעוניינים לקחת סיכונים גדולים, מעוניינים לשבת כל היום מול האתר של הבורסה ולחוות רכבת הרים, זה פשוט לא עבורם.

אתם לא שולטים במצב

כפי שציינו, אתם לא שולטים במצב ומי שמנהל עבורכם את ההשקעה זה מנהל הקרן.

כל שנותר לכם זה לסמוך עליו שהוא יעשה את העבודה הטובה ביותר על מנת להשיג לכם תשואה גבוהה ואגב, בעבור חלק מהמשקיעים זה ממש לא מהווה חיסון.

משקיעים בבורסה

מה היא רצועת ביטחון בקרן סל?

בניגוד לתעודות סל, קרנות סל כלל לא מתחייבות להשיג עבור המשקיע את תשואת המדד המדויקת. בתוך כך, נולד הצורך להגביר את הביטחון של המשקיעים בקרן הסל, וזו בדיוק תפקידה של רצועת הביטחון.

באמצעות מנגנון ההגנה הזה, גם במידה ומנהל הקרן שלכם הצליח להשיג עבורכם את מלוא התשואה הדומה לזו של המדד, הוא יקבל בעבור הניהול שלו דמי ניהול גבוהים יותר.

מצד שני, במידה ומנהל הקרן לא הצליח להשיג עבורכם את מלוא התשואה, מנהל הקרן ישלם לכם המשקיעים החזר בגין חלק מדמי הניהול.

חשוב לציין – לא בכל קרנות הסל המנגנון הזה קיים, כל לפני שאתם ממהרים להיסגר על קרן סל כזו או אחרת, בדקו האם הוא קיים.

מה כדאי לבדוק לפני שמשקיעים בקרן סל?

סוג הנכס

זוכרים שאמרנו שקרן סל היא קרן שמחקה נכס מסוים. לכן, לפני שאתם ממהרים להחליט באיזו קרן להשקיע, אתם צריכים להחליט באיזה מדד את משקיעים.

חשוב לציין, בשנים האחרונות חל שינוי גדול העולם הקרנות ואם בעבר היה ניתן להשקיע בשניים שלושה מדדים בולטים, היום זה כבר פתוח לחלוטין.

כיום המשקיעים רוצים להרגיש שהם מתחברים לאפיק ההשקעה שלהם מבחינה האישית. לכן, הם בוחרים במדדים שמתעסקים בתחום מסוים כמו סייבר, טכנולוגיה ועוד.

פערי עקיבה

בדקו עד כמה מנהלי הקרן שלכם מסוגלים להתקרב לממד אותו הם מנסים לחקות. כלומר, עליכם לבחור בקרן הסל שיש לה את המסוגלות הכי גדולה להשיג לכם את התשואה המרבית עבור המדד שאותו היא מחקה.

דמי ניהול

לפני שאתם ממהרים להשקיע בקרנות סל, בדקו מה דמי הניהול שאתם אמורים לשלם למנהל הקרן שלכם. כמובן שדמי הניהול משתנים מקרן לקרן, כל שמומלץ לבצע סקר שוק לפני כן.

על מנת לוודא מה המסוגלות של הקרן, כלומר מה פערי העקיבה שלה, עליכם לבדוק את התשואה של כל קרן וקרן בפועל ולהשוות אותה לתשואה של המדד אותו היא מחקה. אתם רוצים לשאוף שהפער הזה יהיה חיובי ולא שלילי.

רצועת הביטחון

אתם צריכים לבחור בקרן שמציעה רצועת ביטחון למשקיעים בה, כלומר מציעה איזה שהוא החזר בגין דמי הניהול, במקרים בהם מנהל הקרן לא הצליח להשיג עבורכם את התשואה בהתאם לממש שהקרן מחקה.

איך משקיעים בקרנות סל?

קרנות הסל נכנסו לשוק הישראלי בסוף שנת 2018 והיום ניתן לרכוש אותן דרך בתי השקעות או דרך חשבון הבנק. אתם יכולים להשקיע בקרנות בארץ ובחו"ל ותוכלו לרכוש אותן ממש בכל רגע נתון במהלך המסחר.

חשוב לציין – בדומה למניות ואגרות חוב, הרכישה עצמה מלווה בעמלת קנייה. כאמור, מומלץ מאד לבצע בדיקה מקיפה של גובה העמלה והאם מנהל הקרן נוהג לבצע החזרים חלקיים בגין דמי הניהול במקרים של הפסדים.

היכן תוכלו למצוא את הרשימה המלאה של קרנות הסל?

את המאגר של קרנות הסל הנסחרות בבורסה תוכלו למצוא בכל האתרים הכלכליים הגדולים ברשת. ברוב האתרים תמצאו טבלה בעלת מבנה דומה.

בעמודה הראשונה תוכלו לראות את שם הקרן, לדוגמא תכלית סל חוזה Bloomberg, הראל סל S&P Energy ועוד. בעמודה השנייה תוכלו לראות איזה גוף מנהל את קרן הסל הספציפית, לדוגמא קסם קרנות נאמנות בע"מ, מגדל קרנות נאמנות בע"מ ועוד.

זהו, עכשיו כשיש לכם את כל המידע המקצועי על אודות קרנות סל, זה הזמן לבחור את אפיק ההשקעה המתאים לכם, את המדד אותו תרצו לחקות ולצאת לדרך.

במידה ואתם משקיעים מתחילים התחילו בקטן, למדו את העסק, הבינו מי נגד מי ומה הסיכונים, ההשקעה בקרנות בהחלט מאפשרת נחיתה רכה ונוחה בעבור משקיעים מתחילים.

בהצלחה!

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה