ניתוח טכני היא הדרך המוכרת ביותר למסחר בבורסה. וסוחרים ומשקיעים כאחד, נעזרים במגוון השיטות שהניתוח מספק כדי להחליט האם לקנות או למכור מניה. קווי תמיכה והתנגדות, הם ככל הנראה, השיטה הנפוצה ביותר. 

קודם כל – קצת בורסה

כידוע לכם, הבורסה היא שוק שבו יש "מאבק" בלתי פוסק בין המוכרים לקונים. המאבק הזה, הוא זה שמשפיע על מחירי המניות ושאר הנכסים הפיננסיים. ככל שיש יותר אנשים שרוצים לקנות, ככה מחיר המניה יעלה ולהפך.

תמיכה והתנגדות בבורסה נוצרת כאשר קונים, תומכים במחיר ולא מאפשרים לו לרדת מעבר למחיר שבו הם מעוניינים לקנות. ככל שיהיה ביקוש לקנות במחיר ספציפי.

המוכרים, לעומת זאת, הם אלו אשר קובעים מתי תהיה התנגדות במחיר ובכל זמן שיהיה היצע, והמוכרים יחליטו להיפטר ממניה שברשותם במחיר מסוים – המחיר לא יעלה. 

לפני שאנחנו יורדים לפרטים, הנה דוגמה מחיי היומיום שתעזור לכם להיכנס לעניינים; המחיר של חלב במדינת ישראל הוא תחת פיקוח ממשלתי ומחירו של קרטון 3% לא יכול לעלות על 5.94 ש"ח. משמע, שכל הסופרמרקטים והמכולות ימכרו חלב במחיר גבוה ממנו, ולא משנה כמה אנשים ירצו לקנות – המחיר לא יעלה.

מה זה קווי תמיכה והתנגדות

קווי תמיכה והתנגדות (נקראים גם רמות תמיכה והתנגדות) במסגרת מסחר בבורסה

הם בעצם המחירים בהם מניה או כל נייר ערך אחר, מושפעים מכל מיני סיבות (שמיד תכירו) וישנה סבירות, גבוהה מאוד, שמגמת המחיר תיעצר (ואפילו תתהפך) ברגע שיגיעו אליו. 

לימוד קווי תמיכה והתנגדות, הוא די פשוט. וכמו שצוין קודם, יש כל מיני סיבות אשר גורמות להם. הנה הראשונה שבהן;

רמות תמיכה והתנגדות במספרים עגולים

מחקרים רבים הוכיחו כי מספרים עגולים מועדפים יותר על בני אדם ממגוון סיבות אך הפשוטה שבהן, היא שפשוט קל יותר לחשב מספרים עגולים. 

בניתוח טכני, הדבר מתבטא בזה שהנחת היסוד היא שסוחרים יעדיפו לקנות ולמכור מניות במחירים עגולים (למשל מניית אפל במחיר 100$ ולא ב 99.3$). וכפי שכבר ידוע לכם, כיוון המניה מושפע באופן ישיר מכמות ההיצע והביקוש למניה. ברגע שיש יותר מוכרים מקונים – מחיר המניה יורד (ולהפך).

אם במניית אפל (AAPL) עסקינן, לפני שהמפלצת הזו הפכה לחברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר אי פעם וחצתה את רף ה 300$ למניה, ניתן לראות בבירור את ההתנגדות שנוצרה במחיר 100$

גרף המתאר התנגדות במחיר מניית אפל שהגיעה למחיר 100$

נקודות תמיכה והתנגדות על בסיס כלי עזר לסוחרים

מעבר לקריאת גרף נרות יפניים, סוחרים בבורסה נעזרים בכלי עזר נוספים שפותחו במשך השנים – מתנדים (ממוצעים, פיבונאצ'י וכד'). ומכיוון שהרבה מאוד סוחרים נעזרים בהם לצורך קבלת החלטות, באופן טבעי יהיו הרבה עסקאות שכלי העזר האלו, יאותתו לסוחרים לקנות או למכור מניה. הרבה עסקאות משמע תמיכה או התנגדות.

לדוגמה, הנה מניית אפל בימינו (28/5/2020);

תמיכה והתנגדות במניית אפל לפי ממוצע נע

הקו הכחול שאתם רואים על הגרף, הוא ממוצע נע. ממוצעים הם אחד מכלי העזר הנפוצים (ואולי הנפוץ ביותר) בקרב משקיעים וסוחרים ורבים מהם מקבלים החלטות לפיו. וניתן לראות בבירור שיש מספר קווי תמיכה והתנגדות בגרף אשר הושפעו בעקבות הממוצע.

רמות תמיכה והתנגדות שנוצרות בעקבות מגמה

מגמות הן בעצם "הלך הרוח" במחיר המניה וישנן שלוש מגמות אפשרויות; מגמת עלייה, מגמת ירידה ודשדוש (ללא עליה או ירידה ברורה). המגמות יוצרות קווי תמיכה והתנגדות שניתן להשתמש בהן.

איך זה קורה? למשל, כשנקודת התנגדות במחיר של מניה נפרצת (פריצה) והמניה מגיעה לשיא חדש – נקודת ההתנגדות לשעבר, הופכת לנקודת תמיכה.

בואו נדגים שוב על מניית אפל האהובה;

גרף מניית אפל

בגרף ניתן לראות בבירור איך ההתנגדות במחיר 220$ בצד שמאל של הגרף הפכה לאחר מכן פעמיים לנקודת תמיכה.

כדי לדעת לנתח ולזהות היטב מגמות, קווי תמיכה והתנגדות – יש לחקור וללמוד יותר לעומק את תחום שוק ההון. מומלץ לעבור קורס למתחילים בשוק ההון

איך משקיעים בעזרתם?

סוחרים רבים נעזרים ברמות התמיכה וההתנגדות גם כדי לקבל החלטות, וגן כדי לגרוף רווחים מהירים מתנודות קצרות טווח אשר עשויות לקרות ברגע שמחיר של מניה מסוימת מגיעה לרמה הנכונה.

לדוגמה, שהמחיר של אפל (AAPL) הגיע בפעם השנייה ל 220$, ההתהפכות במחיר ("ריוורסל" בשפה המקצועית) הייתה חדשה מאוד ומאותה נקודה, מחיר המניה לא הפסיק לעלות. משקיע שקנה את אפל במחיר זה והחזיק אותה עד למועד כתיבת שורות אלו, הרוויח 95$ לכל מניה שקנה (בערך 40% תשואה!).

בנוסף לקניה של מניות ברמות תמיכה, ניתן להיעזר בנקודות התנגדות צפויות כדי לדעת מתי למכור מניות ברווח ולא לקחת סיכון שמחיר המניה ייעצר בנקודה שיכולתם "לחזות" אותה מראש, ולאחר מכן המגמה תתהפך נגדכם ותפסידו רווח יקר. 

לדוגמה, אם קנית מניה מסוימת במחיר 42$ והנ"ל עולה ועולה לכיוון ה 50$ למניה, תוכלו להעריך שהמספר העגול הקרוב יגרום ללא מעט משקיעים וסוחרים להיפטר מהמניות שלהם במחיר זה ולהקדים תרופה למכה.

לכל שאלה נוספת אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות המומחים שלנו.

לשירותכם,
צוות אינסיידרס

WhatsApp זמינים לכל שאלה