אחד הדברים הראשונים שנלמד בתור משקיעים, הוא שרווחי חברה הם לא נתון שקל לחשב. בכל מגזר, שוק ותעשייה, ישנם כל כך הרבה אלמנטים שמשחקים תפקיד כדי להפוך את פעילות החברה לרווחית – עלות מכר היא אחד מהם.

הדוחות הכספיים של החברות ששמנו עליהן עין הם בהחלט מקום טוב להתחיל בו, אבל כדי שבאמת נקרא אותם נכון, חשוב שניכנס עמוק יותר. מה שבמבט חטוף נראה כמו היקף מכירות מרשים, יכול להתגלות כמורכב יותר כשנזהה את העלויות שהוא מביא אתו.

כדי לחשוב בצורה מדויקת רווח של חברה ולהעריך כמה נוכל להפיק מרכישת מניות שלה, אחד הדברים החשובים ביותר שנצטרך לבחון הוא עלות המכר.

כשנכיר את כל העלויות שמשחקות תפקיד בתהליך הייצור והמכירה של החברה, תהיה לנו תמונה מדויקת ומפוקחת יותר.

כאן, ניכנס לעומק, נלמד מה זה עלות המכר ובעיקר נראה איך עלות המכר משפיעה על מחיר של מניות ומכשירים פיננסים נוספים

קוביות שכתוב עליהם "JOIN"

מה זה עלות מכר? 

עלות המכר, או COGS (Cost of Goods Sold), הוא מדד שמייצג את כלל עלויות הייצור הישירות של מוצרי החברה. חישוב העלות לא יכלול הוצאות עקיפות כמו תקציבי שיווק, עלויות שינוע או הוצאות משרד.

מה הוא כן כולל? ברוב המקרים ניקח בחשבון את העלויות הבאות:

  • עלות חומרי הגלם – המחיר שהחברה משלמת על החומרים מהם מיוצרים החומרים היא חלק מרכזי בעלות המכר וברוב המקרים כשמדובר בעסק יצרני, מדובר בחלק הכרחי.

  • עלויות תפעוליות – הוצאות חשמל, ארנונה ותחזוקת מכונות של מפעל הייצור.

  • שכר העובדים – כמובן שהתשלום עבור שעות העבודה של פועלי הייצור מהווה חלק מהעלויות הישירות של ייצור ומכירת המוצר.

  • פחת – בלאי, תקלות במיכון ובציוד, אובדן חומרי גלם, או צורך נדרש בהתחדשות הציוד עקב פיתוחים טכנולוגיים או דרישות רגולטוריות תופסים גם הם חלק משמעותי מהעלויות.

באופן כללי, הדרך הטובה ביותר לקבוע האם הוצאה של חברה נכללת בעלות המכר, היא לשאול את עצמנו: "האם ההוצאה הזו הייתה נדרשת גם אם החברה לא הייתה מוכרת את המוצר?".  

איך מחשבים עלות מכר?

הדרך היעילה ביותר לחשב אותה , היא על פי הנוסחה הבאה:

מלאי הפתיחה +  עלות מכר = מלאי הסגירה – רכישות ותשלום שכר עבודה

מלאי הפתיחה השנתי הוא בעצם כל המלאי שנשאר לחברה מהשנה הקודמת – הסחורה שלא נמכרה.

כל רכישה חדשה תתווסף למלאי הפתיחה ובסוף השנה, מלאי הסגירה הוא כל מה שיישאר. מלאי הסגירה של השנה הנוכחית הוא למעשה גם מלאי הפתיחה של השנה הבאה. ההפרש, ייצור את עלות המכר. 

התוצאה שנקבל תהיה העלות הנקייה שהחברה נשאה בה בניכוי המלאי שנותר לנו. כלומר, רק ההוצאות הישירות שקשורות לייצור. אם נפחית את הנתון הזה מהרווחים שדיווחנו עליהם, נקבל את הרווח הגולמי.

עם הנתון הזה, נוכל להעריך בצורה מדויקת יותר לא מעט נתונים כמו כדאיות השקעה, הנזילות האמיתית של החברה ואת מכפיל הרווח שלה.

איך נשיג את הנתונים?

כל הנתונים שאנחנו צריכים זמינים וחשופים לציבור.

סך המלאי שנמכר יופיע בדוח הרווח וההפסד של החברה. במאזן החברה, שמשקף את מצב החברה בסוף שנת המס, נוכל למצוא את מלאי הסגירה תחת חשבון הנכסים השוטפים.

כפי שראינו קודם, מלאי הפתיחה זהה למלאי הסגירה של השנה הקודמת ולכן נוכל להשתמש במאזן של השנה שעברה כדי לדעת מה מלאי הפתיחה.

כתוביות NEED MONEY לתיאור עלות מכר

מתי לא נוכל לחשב עלות מכר?

קיימות המון חברות שלא נושאות בעלות הזו כלל. בדרך כלל, זה יהיה המצב עם חברות שעוסקות בתחום השירותים, שתחום הפעילות שלהן לא כולל ייצור בשום אופן, כמו עורכי דין, חברות ביטוח, יועצי השקעות, מוסיקאים, שמאים וכו'.

למרות שלכל החברות האלו בוודאי יש הוצאות עסקיות שנדרשות כדי לספק את השירותים, לא מדובר בעלות מכר. 

ההשפעה על מחיר של מניות ושאר המכשירים הפיננסים?

עלות המכר היא מדד חשוב שמשמש שחקנים בשוק ההון כדי להעריך רווחיות, אבל הרבה יותר מזה, הוא מלמד על יעילות הניהול של החברה, כושר ההמצאה שלה והיכולת שלה לנהל אתגרים.

כל האלמנטים האלו הם קריטיים כשאנחנו מחפשים חברה מבטיחה שעומדת לייצר רווחים משמעותיים. התייעלות ויכולת לצמצם הוצאות מהוות אינדיקטורים חשובים לפוטנציאל רווחיות.

אם נדע לזהות חברות שיידעו ליישם את המיומנויות האלו לאורך השנים, יש סיכוי משמעותי שתהיה לנו בידיים השקעה אמינה.

בסופו של יום, ככל שחברה מבינה כמה עולה לה לייצר ולמכור, כך הסיכויים שהיא תחפש אחרי פתרונות שיאפשרו לה להפיק רווח מקסימלי עולים.

עלות המכר מסייעת לאנליסטים ומשקיעים להבין מה יישאר בידיים של החברה בשורה התחתונה. ככל שהעלות תגדל, הרווח הגולמי יקטן ולבעלי המניות יישאר נתח קטן יותר ביד. 

כמו בכל כלי אחר שמשמש אותנו להערכת ההשקעה שלנו, גם עלות המכר היא רק היבט אחד מתוך עולם שלם של נתונים שבונה את התמונה שאיתה אנחנו ניגשים לסחור בשוק ההון.

כדי לנווט ביעילות בעולם הזה, חשוב שניקח בחשבון כמה שיותר מהם ונקבל ייעוץ ממומחים שיודעים לעשות בהם שימוש אופטימלי.

 


התוכן מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע בו אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

 

WhatsApp זמינים לכל שאלה