מה זה Asset Turnover Ratio ומדוע הוא כל כך חשוב לכם כאשר אתם משקיעים בשוק ההון? וגם: איך מחשבים אותו ומה בכלל אומרת התוצאה?

בית על כסף

אז מה היחס בין המכירות לנכסים בחברה שעליה חקרתם?


כאשר אתם משקיעים בשוק ההון, ולא משנה באיזו חברה, אחד הפרמטרים החשובים שאתם בודקים כבר בהתחלה הוא את הביצועים שלה ביחס לעבר. אחד הנתונים החשובים שקיימים הוא יחס מכירות לנכסים, או באנגלית: Asset Turnover Ratio. מיד תבינו מה הוא אומר ולמה הוא כל כך חשוב למשקיעים.

מה זה יחס מכירות לנכסים

יחס מכירות לנכסים מאפשר להשוות בדיוק את מה שכתבנו עליו קודם. היעילות של שתי חברות באותו ענף, או השוואת הביצועים של חברה בהווה ביחס לעבר שלה, הן הבסיס להשוואה. יחס גבוה פירושו שהחברה מנצחת את הנכסים שלה בצורה טובה יותר בכדי להפיק הכנסות.

לפני שנסביר לכם איך מחשבים אותו, חשוב לדעת: יחס מחזור הנכסים יכול להשתנות בין מגזרים או סקטורים. בחברות שמשווקות מוצרים קמעונאיים, לדוגמה, בסיס הנכסים יהיה קטן יותר, אך נפח המכירות יהיה גבוה. כלומר, יחס מחזור הנכסים יהיה גבוה מאוד.

מצד שני, לחברות נדל"ן יחס מכירות לנכסים יהיה נמוך. תכף תבינו גם למה, אבל מה שחשוב הוא שתבינו מדוע אסור להשוות בין שתי חברות ממגזרים שונים. להשוואות הללו יש משמעות רק אם ביצעתם השוואה באותו מגזר, לא משנה אם מדובר בנדל"ן או בחברה קמעונאית.

מה יחס מכירות נכסים אומר?

יחס מחזור הנכסים, כפי שאפשר להבין משמו, מודד את ערך המכירות או ההכנסות של חברה ביחס לשווי הנכסים שלה. המטרה היא לייצר אינדיקציה ליעילות של החברה. כלומר, עד כמה החברה מצליחה להשתמש בנכסים שלה בצורה יעילה כדי להפיק הכנסות.

למה זה חשוב? כי אם יחס מחזור הנכסים גבוה, אתה למד על יעילות גבוהה החברה. כאשר היחס הוא נמוך, החברה לא מנצלת בצורה נכונה את הנכסים שלה לייצור מכירות. ואז – לא בטוח שההשקעה בה תהיה נכונה עבורכם.

משקיעים רבים עושים שימוש ביחס מחזור הנכסים כדי להשוות בין חברות. הם לוקחים חברה דומה מאותו ענף או מגזר. אז הם מבינים האם החברה שבה רצו להשקיע משקיעה נכון את נכסיה. בדרך כלל, משקיעים משווים בין מספר חברות כדי לקבל החלטה מושכלת. 

חשוב להבהיר כי יחס מחזור הנכסים יכול להיות מושפע ממכירות נכסים גדולות או מרכישות משמעותיות של נכסים באותה שנה.

איך מחשבים ASSET TURNOVER RATIO?

על מנת להסביר את זה טוב יותר, הנה דוגמא חישובית. ראשית, נציין כי החישוב עצמו אינו מסובך. מצד אחד, מציבים במונה את ההכנסות השנתיות של אותה חברה. במכנה מציבים ממוצע בין המאזן לתחילת השנה לעומת המאזן (כלומר, סך הנכסים) לסוף השנה.

דוגמה: נניח שההכנסות של החברה הסתכמו במיליארד שקל. המאזן בתחילת השנה היה 450 מיליון שקל ובסוף השנה – 550 מיליון שקל. יחס המכירות לנכסים יהיה 2 בדיוק. הדוגמא הבאה תמחיש את זה (לנוחיותכם, צמצמנו ששה אפסים מהמספר המקורי):

1000         

 2 = 1000/500 = _______________

2/(550+450)  

רבים מכם שואלים אותנו האם צריך לדעת לנתח דוחות כספיים לפני שמוצאים את הנתונים במכנה. ובכן, כדי לאתר את המספרים האלה כנסו למאזן בתחילת השנה והשוו אותו לעומת שווי הנכסים בסוף השנה. כאשר אתם מחלקים את הסכום בשניים, אתם מקבלים את הממוצע.

אם אתם לא יודעים איך לאתר את נתוני סך המכירות (הכנסות): חפשו אותם כהכנסה בדוח רווח והפסד. חלקו את סך המכירות בערך הממוצע של הנכסים לשנה.

כעת, תוכלו להבין האם החברה מתפקדת טוב יותר בהשוואה לחברה אחרת. יחס גבוה מרמז שהחברה מייצרת יותר הכנסות לכל שקל או דולר שהיא משקיעה בנכסים.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה