כל חברת נוסטרו מחזיקה היום צי של סוחרי נוסטרו מיומנים. Insiders בדק: אלה כל הסיבות שחברות נוסטרו (בעיקר בחו"ל) צצות כפטריות אחרי הגשם ומתגמלות סוחרים מצליחנים בהתאם

איש עם מחשב

זו יכולה להיות עבודה מתגמלת במיוחד. סוחר נוסטרו בפעולה


עוד לפני שנכנס לתודעה בישראל, מסחר בנוסטרו היה קיים הרבה קודם, בעולם. ולא רק שהיה קיים, סוחר נוסטרו הפך למוצר מבוקש מאוד בקרב חברות רבות. בארצות הברית, התחום הזה הלך והתפתח בשנים האחרונות.

אחרי שהבינו את הפוטנציאל, חברות נוסטרו החלו לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם. הסיפור הוא פשוט: הן הבינו שאפשר להכשיר סוחרים ולהפוך אותם למומחים בתחומם. המטרה: יום אחד, הם אומרים, במקום לייצר כסף רק עבור הלקוחות – הם ייצרו אותו עבורנו.

אז מה זה בדיוק סוחר נוסטרו, האם חברת נוסטרו היא הדבר הבא בשוק ההון ואיך הופכים לכזאת? מה ההשפעה של חברת נוסטרו על מסחר בבורסה? הנה כל מה שצריך לדעת על אחת הדרכים הכי טובות לייצר כסף ממסחר.

מה זה חברת נוסטרו?

על מנת להבין מהי חברת נוסטרו, נתחיל עם המונח עצמו. מקור המילה נוסטרו (תודה ששאלתם) הוא מהשפה הלטינית. הפירוש: "שלנו". נוסטרו הוא חשבון בנק דרכו החברה מנהלת את תיק ההשקעות שלה. בתוך החשבון הזה, היא יכולה לנהל גם כספים של לקוחות נוספים.

בחשבון נוסטרו מתבצעת בדרך כלל רכישה או מכירה של ניירות ערך. חשוב לציין שבחשבון נוסטרו לא ניתן לבצע פעולות עבור הלקוחות של החברה. מדובר בחשבון נפרד לגמרי. הסוחרים שמנהלים אותו אינם קשורים לתיקים אחרים.

נוסטרו הוא גם מונח מעולם הבנקאות. בדרך כלל השם הזה מיוחס לחשבון שבו הבנק מנהל את הכסף שלו. זה החשבון הכללי שבאמצעותו הבנק גובה את ריבית החובה מהחשבונות שלנו ומצד שני – משם משלם ריבית על הפקדות.

חברת נוסטרו מפעילה חשבון נוסטרו באמצעות סוחרים מטעמה. הם סוחרים במניות וניירות ערך שונים דרכו. בשנים האחרונות נפתחו עוד ועוד חברות כאלה, שמספקות לסוחרים שלהן כסף.

מבחינה פרקטית, חברות נוסטרו רוצות לגדל דור סוחרים. אבל זה, כמובן, לא התפקיד שלהן אלא חלק מהתהליך של ניהול החשבון. כלומר, תפקידה של חברת נוסטרו הוא לנהל את חשבון ההשקעות שלה. הדבר נעשה באמצעות הסוחרים ובשל כך היא מכשירה כאלה.

הם, בתמורה, מייצרים יותר כסף והזדמנויות לחברה באמצעות חשבון הנוסטרו שהיא מנהלת.

הסיכון לא נמצא על הסוחרים, מפני שהם רק הצינור של החברה לעולם שוק ההון. סוחר טוב שווה לחברה הרבה כסף. בסופו של יום, הוא גם ישפיע על המאזן שלה. מעסקה טובה יש לו רק מה להרוויח: החברות מתגמלות עובדים בהתאם לרווחים שלהם.

מה עושה סוחר נוסטרו?

במילים פשוטות – סוחר במשרה מלאה על הכסף של חברת נוסטרו (או על הכסף הפרטי שלו) כדי לייצר רווחים. אבל זה, כמובן, לא פשוט כל כך. חברות מתקשות למצוא היום סוחרים מתאימים, בעיקר מבחינה מנטלית. למנטליות יש חשיבות עצומה כאשר סוחר "משחק" עם הכסף של החברה.

אז נכון, הסוחר נמצא תחת פיקוח כדי להימנע מהטעויות המרכזיות שסוחרים מתחילים עושים. הרי אף חברה לא הייתה רוצה לגלות שהוא מחק חלק ניכר מהרווחים שלה בלחיצה על כפתור.

לכן, בדרך כלל, חברות משחררות לסוחר נוסטרו את הכסף בהדרגה. הוא נמצא לא רק תחת פיקוח צמוד, ומקבל הדרכה מעשית וטיפים למסחר בבורסה, אלא אמור להפוך יום אחד לאיש שיעביר אותה בעצמו, עבור סוחרים מתחילים אחרים – הדור הבא של סוחרי הנוסטרו.

מצד שני, לסוחר נוסטרו יש מוטיבציה גדולה להצליח. לרוב, שכרו יהיה בנוי על תמלוגים בהתאם לתוצאות שלו, כך ששני הצדדים יוצאים נשכרים מהעסקה הזאת. ישנם סוחרים שהחשיבות שלהם עצומה עבור החברה, עד כדי כך שזו מציעה לו את רוב התמלוגים מהרווחים שהוא מייצר.

הסוחר עצמו יודע שלמרות הסיכון הרב, הוא לא מסכן דבר מהונו האישי והחברה יודעת שהיא יכולה לסמוך עליו. אף אחד לא היה רוצה לצאת בסוף החודש מבלי לקבל צ'ק שמן מהבוס וטפיחה על השכם.

סוחר שלא מצליח לעמוד ביעדים, לא ימשיך בחברה לאורך זמן. מצד שני, סוחר מצליח יקבל לא רק יותר הזדמנויות, אלא אפשרות למנף את הכסף שלו ולבוא על שכרו בהתאם.

אבל יש גם קשיים

הבעיה העיקרית של חברות הנוסטרו היא היכולת לשמר סוחר נוסטרו בחברה לאורך זמן. סוחרים רבים נוטים לעזוב לאחר שהם מייצרים רווח משמעותית ולהתחיל לייצר כסף עבור עצמם, במקום עבור החברה.

ויש עוד בעיות. הרי לא פשוט, אתם יודעים, לייצר רווח כסוחרים יומיים. החברות משקיעות בהם הרבה כסף ומשאבים, אבל לעתים הן רואות את המספרים לטווח קצר ולא מאפשרות להם להתאקלם ולעבוד לטווח ארוך יותר. חברות שהצליחו לייצר סוחרים טובים, הרוויחו הרבה מאוד כסף. שני הצדדים יצאו נשכרים, כך שלעתים – הסבלנות בהחלט משתלמת.

בארצות הברית, חברות נוסטרו הפכו לתופעה רחבה בהרבה מאשר בישראל. בדרך כלל, הסוחרים עובדים שם בקבוצות, קטנות או גדולות, ומקבלים שכר בסיס נמוך של אלפי דולרים בודדים. את הכסף האמיתי הם גורפים מהרווחים. אחדים מקבלים 25 אחוז, אחרים 50 אחוז ויש כאלה שגורפים את רוב הרווח לכיס שלהם.

בשורה התחתונה, כדי להיות סוחר נוסטרו אתם צריכים לא רק לעבוד תחת חברה שתטפח ותאמין בכם, אלא גם מנטליות חזקה ומשמעת.

 


המאמר מבוסס על נתונים גלויים לציבור אשר פרסומים בכלי התקשורת, באתרי אינטרנט ועיתונים כלכליים. המידע המופיע במאמר אינו מכיל את כל המידע הדרוש למשקיע, אין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה בני"ע / נכס פיננסי. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי על-ידי גורם מוסמך.

WhatsApp זמינים לכל שאלה